'İklim krizi' uyarısı: Olumsuz etkileri artmaya devam edecek

'İklim krizi' uyarısı: Olumsuz etkileri artmaya devam edecek

İklim Araştırmaları Derneği Proje Koordinatörü Nihan Yeğin Arayan, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, ani yağmurların ve sıcaklık artışlarının yol açtığı orman yangınlarının iklim değişikliğinin sonuçları olduğunu belirtti. Arayan, iklim krizinin olumsuz etkilerinin artarak devam edeceği uyarısında bulundu.

Hava sıcaklıkları insan faaliyetleri kaynaklı iklim değişikliği etkilerinin yoğunlaşmasıyla artarken hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

İklim Araştırmaları Derneği Proje Koordinatörü Nihan Yeğin Arayan, iklim değişikliğine ilişikin değerlendirmelerde bulundu.

Durumun aciliyeti nedeniyle iklim krizi olarak adlandırmanın doğru olacağını söyleyen Arayan, "Mevsimlerin değiştiğini hepimiz deneyimliyoruz. Kışlar ılımanlaşırken, yazlar daha sıcak geçiyor. Şu anda Haziran ayı, mevsim normallerinin 8-12 derece üzerinde seyrediyor ve bu, kentli sağlığını olumsuz etkiliyor. Özellikle yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar için risk teşkil ediyor." dedi.

"YAZ BİLDİĞİMİZ YAZ DEĞİL, KIŞ DA BİLDİĞİMİZ KIŞ DEĞİL"

Arayan, mevsimlerdeki değişimin ciddi boyutlara ulaştığını vurgulayarak, "Artık yaz ve kış, bildiğimiz gibi değil. Geçiş mevsimleri olan sonbahar ve ilkbahar da ani yağışlarla geçiyor. Bu ani yağışlar, özellikle Ankara'da sel ve taşkınlara sebep oluyor." şeklinde konuştu.

"ORMAN YANGINLARI RİSKİ ARTIYOR"

Haziran ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların, orman yangını riskini de artırdığını belirten Arayan, "Temmuz ve Ağustos aylarında bu riskin artıp artmayacağını öngörmek zor. Geçen yıl her gün bir önceki günün sıcaklık rekorunu kırdı. Bu süreç, her geçen yıl etkisini artırarak devam ediyor. İklim krizinin olumsuz etkilerini giderek daha fazla deneyimleyeceğiz," dedi.

"İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ BİREYLER OLARAK DA DENEYİMLİYORUZ"

Arayan, iklim değişikliğinin bilimsel bir gerçek olduğunu ve bunun uluslararası kuruluşlar tarafından da desteklendiğini belirterek, "IPCC gibi uluslararası kurumlar, iklimin değiştiğini ve önlem alınmazsa hızla değişeceğini ortaya koyan çalışmalar yapıyor. Bilimsel gerçekler dışında, toplumlar ve bireyler olarak da iklim değişikliğini deneyimliyoruz. Kırsaldaki çiftçimizden, kentteki gençlerimize kadar herkes iklimin değiştiğinin ve bunun ciddi boyutlara vardığının farkında," dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN