İmamoğlu 'Ballı börekli arazi rantı' iddiasında bulunmuştu: İşte Tansu Çiller'in o arazisi

İmamoğlu 'Ballı börekli arazi rantı' iddiasında bulunmuştu: İşte Tansu Çiller'in o arazisi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Tansu Çiller ve AK Parti'nin İstanbul adayı Murat Kurum arasındaki ilişki üzerinden yaptığı çarpıcı iddialar gündeme damgasını vurdu. İmamoğlu, Çiller'in Sarıyer'deki arazisine "ballı börek" gibi imar izni çıkarılmasının, Çiller'in Kurum'a desteğinin altında yatan sebeplerden biri olduğunu öne sürdü. İBB eski Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, Çiller ailesine ait arazilere yapılan imar planı değişikliklerini detaylarıyla anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'a desteğinin altında yatan sebebin, kişisel çıkarlar olduğunu iddia etti. İmamoğlu, Çiller'in Sarıyer'de bulunan ve şahsına ait 13 bin metrekarelik araziye "ballı börek" gibi imar izni çıkarıldığı için bu desteği verdiğini öne sürdü.

Çiller'in destek açıklamasının ardından, İBB'nin eski Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Çiller ailesine ait şirketin yönetiminde olan ve Murat Kurum'un Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde imar planı değiştirilen Kilyos'taki yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin hikayesini paylaştı. Gökçe, yapılan plan değişikliği ile doğal sit alanının ranta açıldığını ve İBB'nin bu karara itiraz ederek dava açtığını, sonuç olarak mahkemenin planı iptal ettiğini belirtti.

Aynı zamanda, Gökçe, Çiller ailesine ait bir diğer arazinin imar planlarının, Murat Kurum'un bakanlığı döneminde değiştirildiğini, ancak İBB'nin itirazları sonucu bu değişikliğin de mahkeme tarafından iptal edildiğini ifade etti. Bu gelişmelerin, Çiller'in Murat Kurum'a desteğinin arkasında yatan sebeplerden biri olduğu iddia edildi.

whatsapp-image-2024-02-23-at-15-27-21.jpeg

'DOĞAL SİT ALANINI RANTA AÇTI'

İşte Gökçe'nin o paylaşımı:

"Tansu Çiller neden Murat Kurum'a destek açıkladı?

Nedeni çok açık:

Murat Kurum Bakanlığı döneminde Kilyos'ta Çiller ailesine ait bir şirketin yönetiminde olan arazinin imar planını değiştirerek, doğal SİT alanını ranta açtı.

İBB gereken davayı açtı ve plan değişikliği iptal edildi.

İbretlik bir hikaye:

1- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 21 Mayıs 2020’de Çiller ailesi yönetiminde bir şirkete ait Kilyos'taki yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imar planını değiştirdi.

2- Plan değişikliği ile konut alanı olarak belirlenmiş parsel, otel yapılacak şekilde düzenlendi. 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı 5 kat arttırılarak 24 bin metrekareye çıkarıldı.

3- Doğal sit alanı statüstündeki planın değişmesine ve ayrıcalıklı bir düzenleme yapılmasına Sn. Ekrem İmamoğlu öncülüğünde itiraz ettik. Bakanlık itirazımızı reddetse de açılan dava sonucunda 2022 yılında mahkeme planı iptal etti.

Ama iş burada bitmedi.

4- Murat Kurum yönetimindeki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu sefer Çiller ailesine ait araziyi de kapsayan, İstanbul Sarıyer Kısırkaya’daki 60 parsellik bölgenin imar planlarını değiştirdi.

5- Plan değişikliği ile park, ibadet ve yol alanları azaltılırken konut, ticaret ve turizm alanları arttırıldı.

6- 273 bin metrekareyi kapsayan alanda konut, ticaret, turizm ve günübirlik tesis alanı yaklaşık yüzde 20 oranında artırıldı.

'İBB BAKANLIĞA İTİRAZ ETTİ'

7- İBB yine Bakanlığa itiraz etti. Bakanlık itirazı reddetti. Açılan dava sonucunda mahkeme itirazı haklı görerek, plan değişikliğini iptal etti.

Çiller ailesi yönetimindeki şirkete ait arazi 3'üncü derece doğal sit alanı içerisinde yer alıyor. Kritik nokta. Dava açtığımız tarihte bu arazi şirketin kredi borçlarına karşılık Halkbank'a ipotek ettirilmişti. Şayet bu plan değişikliği geçseydi, arazi değerlenecek, milyonlarca dolarlık bir rant aktarımı gerçekleşecekti.

Halbuki 2019 yılında halkın görevi Sn. Ekrem İmomoğlu'na vermesiyle İstanbul'da kişilere, kurumlara, zümrelere değil 16 milyon İstanbulluya hizmet etme dönemi başladı.

Rant değil halk odaklı bir bakış açısıyla hareket edildi.

Kimseye bir imtiyaz tanınmadı, ayrıcalık verilmedi. Sahilin kenarındaki kaçak yapılar nasıl yıkıldıysa, kişilere rant aktarmak için imar planı değiştirme zihniyeti de öyle yıkıldı.

31 Mart'ta İstanbul işte bu iki zihniyet arasında bir karar verecek. Çiller olması gereken yerde tutumunu almış durumda. Aynılar aynı yerde buluştu. İnanıyorum ki 16 milyon İstanbullu da "Tam yol ileri" diyecek, İstanbul'a hizmet edenlerin yanında yerini alacak."

İMAMOĞLU: DESTEK VERECEĞİ YERİ BİLİYOR

İmamoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bana niye destek versin! Destek vereceği yeri biliyor. O rant kazanmasına sebep olmuş, ben de milletime rant kazanmak için çalışıyorum. Aradaki fark bu." şeklinde konuştu. Ayrıca, İBB'nin rant odaklı değil, halk odaklı bir yönetim anlayışı ile hareket ettiğini ve İstanbul'da kişilere, kurumlara veya zümrelere özel imtiyazlar tanınmadığını vurguladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN