'İnsani' açıklaması tepki çekmişti: Bakanlık için yeni vaka değil

'İnsani' açıklaması tepki çekmişti: Bakanlık için yeni vaka değil

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, altı yaşındayken evlendirilip cinsel istismara maruz bırakılan H.K.G ile ilgili tepki çeken açıklamasının ardından yeni bir açıklama yaptı. Yanık, "Bu yeni bir vaka değil bakanlık için. Biz bu vakanın başından beri, mağdurun bize geldiği ilk günden beri içindeyiz" dedi. Yanık, tepki çeken açıklamasıyla ilgili olarak, sözlerinin çarpıtıldığını savundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in altı yaşındaki kızını "imam nikahıyla" evlendirmesi olayıyla ilgili "Bunlar son derece insani ve her zeminde, her toplumda karşılaşılabilecek meseleler" yorumunu yaparak olayı "insani" olarak nitelendirmişti. Bakan Yanık'ın açıklamalarına tepki yağmıştı. Yanık, tüm ülkeyi dehşete düşüren olayla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

DEĞERLENDİRMEM ÇARPITILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, Kastamonu'da düzenlenen Halk Eğitim Merkezi'nde 'Geçmişten Günümüze Türk Kadını Resim Sergisi' açılışına ve panele katıldı. Bakan Yanık, düzenlenen programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yanık, H.K.G.'nin 6 yaşındayken cinsel istismara maruz kaldığı yönündeki iddialara ilişkin, "Bugün sabah bir televizyon kanalında yaptığım değerlendirmenin farklı şekilde çarpıtıldığını ve farklı bir takım değerlendirmelerin konu edindiğini öğrendim. Şunun tekrar altını çok kalın çizgiler ile ifade etmek istiyorum; bizim için bakanlık olarak, hükümet olarak 20 yıldır hiç değişmeyen bir biçimde tek önemli olan konu çocuğun üstün yararıdır, mağdurun korunmasıdır. Çocukların söz konusu olduğu durumlarda çocuklardan başka koruyacağımız hiçbir üstün yarar yoktur. Bu temel hareket noktasından yola çıkarak, bugüne kadar çocukların söz konusu olduğu cinsel istismar, şiddet, ihmal olabilir herhangi bir eylemde bizim tek gayemiz çocuğun korunmasıdır, güvence altına alınmasıdır, rehabilite edilmesidir. Dolaysıyla bu meselede de tek hareket noktamız, mağdurun mağduriyetinin giderilmesi" diye konuştu.

'BU BAKANLIK İÇİN YENİ VAKA DEĞİL'

Bakan Yanık, mağdurun neye ihtiyacı varsa bunu temin etmekle yükümlü olduklarını kaydederek, "Dava sürecinde, hukuki desteğin sağlanması eğer talep ederse sosyal desteğin, ekonomik desteğin bunun sağlanması; devlet olarak biz mağdurun neye ihtiyacı varsa bunu temin etmekle yükümlüyüz. Bu davada biz tarafız bakanlık olarak, bundan daha ötesi yok. Meseleyi dikkatle ve ciddiyetle takip ettiğimizi, daha öncesinden itibaren mağdurun kurumlarımıza müracaatı ile en üst düzey destek sağlanmış, gizliliği sağlanmış, korunması sağlanmıştır. Bu yeni bir vaka değil bakanlık için. Biz bu vakanın başından beri, mağdurun bize geldiği ilk günden beri içindeyiz" diye konuştu.

'TAKİP ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Bakan Yanık, konunun siyaset üstü olduğunu vurgulayarak, "Çocuğun istismarı, kadına şiddet siyaset üstü bir meseledir. Herkesin bu meseleyi can yakıcı bir mesele olarak ele alıp, ortak çıkması gerekiyor. Bunu siyaseten muhataplarımıza ateş etme aracı kılarsak bu meseleleri çözemeyiz, bu meselenin mağdurları ikincil bir kez daha mağdur olmuş olur. Buna kimsenin hakkı yok. Bu mağdurların siyasetin aparatı olarak kullanılmasına müsaade edemeyiz. Lütfen; mağdurların üzerinden bir siyaset çatışmasına gerek yok. Siyasetin her bir ferdi, grubu, bir araya gelelim ve bu meseleleri çözmeye odaklanalım. Bu meseleler kimseyi istisna tutmuyor, hiçbir sosyal grup böyle bir konudan istisna tutulamıyor. En başından çok dikkatli şekilde takip ettiğimiz bir konu, takip etmeye de devam edeceğiz" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN