6 yaşındaki çocuğa istismarı ortaya çıkaran gazeteci Timur Soykan'dan 11 soru: Daha kaç çocuk var?

6 yaşındaki çocuğa istismarı ortaya çıkaran gazeteci Timur Soykan'dan 11 soru: Daha kaç çocuk var?

Türkiye'nin günlerdir konuştuğu, Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G'nin 6 yaşında evlendirmesine ilişkin skandalı ortaya çıkaran gazeteci Timur Soykan, köşesinde olayla ilgili yeni bir yazı kaleme aldı. Soykan, dava dosyasından ayrıntılara da yer vererek davanın gidişatına ilişkin 11 soru sordu: Tarikatlarda cinsel istismara uğrayan H.K.G. gibi kaç çocuk var?

Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G'nin 6 yaşında evlendirdiği cemaat mensubu Kadir İstekli tarafından cinsel istismara uğramasına yönelik skandalı ortaya çıkaran ve haberiyle ilgili tehditler alan gazeteci Timur Soykan, köşesin yeni bir yazı paylaştı. Olaya ilişkin yazısında dava dosyasından ayrıntılara yer veren ve davanın gidişatına ilişkin 11 soru soru yayınlayan Soykan, "Tarikatlarda cinsel istismara uğrayan H.K.G. gibi kaç çocuk var?" dedi.

1661153888128-6756756.jpg

İşte Soykan'ın köşesinde kaleme aldığı sorular:

"Sorular sormanın zamanı:

1. İddianamedeki bunca delile, detaylı ifadelere, ses kaydına, fotoğraflara karşın Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel neden tutuklanmadı? Tutuklanmamaları için yargıya baskı yapıldı mı? İsmailağa Cemaati’nden olmasalar serbest bırakılırlar mıydı?

2. H.K.G. 30 Kasım 2020’de şikayetçi oldu ve bütün delilleri savcılığa sundu. Ancak dava 30 Ekim 2022’de açıldı. Davanın açılması neden 2 yıl sürdü?

3. Kadir İstekli, tarikatta başka çocuklara cinsel istismarda bulundu mu? Ses kaydında H.G.K.’nin istismarı kimseye söylemediğini anlatırken 'Bunun gibi değildin yani. Bu hemen zırtlıyo. Sen öyle değildin. Ya sen farklıydın' derken ‘Hemen zırtlıyo’ dediği kim?

4. Kız çocuğu eğitimden mahrum bırakılırken devlet bunu nasıl belirlemedi? Tarikatlar tarafından eğitim hakkı engellenen kaç çocuk var ve bunun için ne yapılıyor?

5. H.K.G.’nin Hiranur Vakfı Külliyesi’nde 13 yaşında nişan, 14 yaşında düğünü yapılırken güvenlik güçleri bunu neden tespit etmedi?

6. H.K.G.’nin 14 yaşında hastaneye götürülmesiyle istismar ortaya çıkmıştı. Savcı neden doğum kâğıdı istemedi?

7. Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde kemik yaşı testine 21 yaşında bir kadının sokulmasına kim göz yumdu? Bunun için kimler devreye girdi? Mehmet Emin Marankoz’un kimlerle bağlantısı vardı?

8. 14 yaşındaki çocuğun kemik yaşı testinde 21 çıkmasına karşın soruşturmayı savcı neden ve nasıl kapattı? Bunun için devreye girenler oldu mu? Savcının tarikatla bağlantısı var mı? Bu soruşturmayı örten karanlık eller aydınlatılacak mı?

9. H.K.G. 17 yaşında doğum yaptı. Çocuk yaşta anne olması nasıl bir soruşturmaya konu olmadı?

10. H.K.G. şikayetçi olduktan sonra devlet korumasına alındı. Yani Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu korkunç olaydan iki yıl önce haberdardı. Bakanlık bu olay ortaya çıkana kadar neden davaya müdahil olmadı? Kamuoyu bu olayı duymasa müdahil olmayacak mıydı?

11. Tarikatlarda cinsel istismara uğrayan H.K.G. gibi kaç çocuk var?"

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN