İstilacı tür o ilimizin meşhur yemeği oldu! Zehirli dikenleri tek tek temizlenip pişiriliyor tadına bakan övmekle bitiremiyor

İstilacı tür o ilimizin meşhur yemeği oldu! Zehirli dikenleri tek tek temizlenip pişiriliyor tadına bakan övmekle bitiremiyor

İstilacı bir tür olarak hayatımıza giren aslan balığı, o ilimizin meşhur yemeği haline geldi. İstilacı balıktan görenleri şaşırtan bir lezzet oraya koydular. Zehirli dikenleri tek tek temizlenerek pişirilen bu yemeği tadanlar öve öve bitiremiyor. İşte konuya ilişkin detaylar…

Türkiye’nin oldukça zengin bir mutfak kültürü varken çeşitlerin arasına bir yenisi daha eklendi. Üstelik bu yeni lezzet istilacı türler arasında yer alan aslan balığından elde edildi. Söz konusu b u balık zehirli dikenlerinden arındırıldıktan sonra güzelce temizlenip lezzetli etiyle sofralara girdi.

ZEHİRLİ BALIĞIN ETİ LEZZETLİ ÇIKTI

Zehirli balıklar arasında yer alan aslan balığı, protein değeri oldukça yüksek bir tür olurken lezzetli etiyle sofralarda yer almaya başladı. Gezelim’de yer alan habere göre, mutfak kültürü ile hem ülkemizde hem de dünyada bir üne sahip olan Hatay yemek kültürüne bir yenisini daha ekledi. Hatay’da bulunan bazı restoran ve otellerde aslan balığı menülerde yer buldu. Zehirli dikenleri temizlenen balık hem haşlama haliyle hem kızartmasıyla hem çorbasıyla hem ızgarasıyla hem de buğulamasıyla birçok farklı formda müşterilere sunuluyor.

yeni-proje-5-001.jpg

TÜRKİYE DENİZLERİNE 2014 YILINDA GİRDİ

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, denizlerdeki istilacı türlerle alakalı araştırmalar sürdürüyor. Bu kapsamda aslan balığının Türkiye’de 2014 senesinde görülmeye başladığını söyleyen uzman isim, bu türün ilk önce Mersin ve Antalya’da görüldüğünü daha sonra hızla İzmir’e yayıldığını açıkladı. Turan, “Aslan balığı devamlı bizim yerli türlerimizle besleniyor. Larvaları, yumurtaları ve yavru balıkları tüketerek yerli türlerimizin azalmasına sebebiyet veriyor. Bu şekilde avlanan balıkların azalmasına ve ciddi derecede ekonomik kayıplara sebep oluyor” dedi.

Aslan balığının dikenlerinin zehirli olduğunu ifade eden Turan, etinin ise oldukça lezzetli olduğunu ifade etti.

yeni-proje-6-002.jpg

“SADECE YÜZGEÇLERİ ZEHİRLİ”

Turan, aslan balığı tüketimi konusunda kişilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu balığın sadece yüzgeçlerinin zehirli, etinin çok lezzetli olduğu algısının geliştirilmesi gerekiyor. İnsanlar arasında aslan balığı zehirli algısı olukça yaygın ancak bu yanlış. Aslan balığının eti zehirli değil, ekonomik değeri de oldukça yüksek ve lezzetlidir. Bu türün otel ve restoran gibi yerlerde tüketilmesi konusunda teşviklerin oluşturulması gerekiyor. Diğer balıklardan ne kadar yemek çeşidi yapılabilirse bu balıktan da o kadar çeşit yapılabilir. Izgara, buğulama ve çorbası gibi aperatif olarak birçok yemek yapılabilir” diye konuştu.

yeni-proje-7-002.jpg

EKONOMİK OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Zıpkınla Balık Avı Milli Takımı Antrenörü Koray Demirel, aslan balığı etinin ekonomik olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Dolayısıyla tezgahlarda yer alması gerektiğini ve satılabilir halde olması gerektiğini söyledi.

yeni-proje-9-003.jpg

Antalya’dan Hatay’a gelen ve bazı restoran ve otellerde gördüğünü ifade eden Mustafa Umut, “Aslan balığının bilinenin aksine gayet güzel bir tadı var. En çok çorbasını sevdim. Herkese tavsiye ediyorum, bu lezzetin farkına varılması gerekiyor” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN