İYİ Parti'den Erdoğan'ın adaylığına ilişkin açıklama: YSK görüşünü açıklamak zorunda

İYİ Parti'den Erdoğan'ın adaylığına ilişkin açıklama: YSK görüşünü açıklamak zorunda

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Zorlu, "YSK görüşünü açıklamak zorunda; biz ülkemizde bir meşruluk tartışmasının çıkmasını istemiyoruz" dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili olarak; “Biz; milletimizin iradesine, ferasetine gerçekten inanıyoruz. Sandıktan da asla korkmuyoruz. Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda, YSK mutlaka görüşünü açıklamak zorundadır. Bu görüş, hukuki mi olacaktır? Belki böyle sunulmak istenecektir. Ama meşru mu olacaktır? Asıl soru bu. Biz ülkemizde, hele ki böyle ağır problem yaşadığımız dönemde bir meşruluk tartışması çıkmasını istemiyoruz. Bu hepimizin sorumluluğundan olan bir iş, başta YSK olmak üzere” ifadelerini kullandı.

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, bugün partisinin genel merkezinde gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Zorlu, İran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne saldırıya ilişkin olarak; “Azerbaycan halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Kardeşliğimizin; iki devlet, tek millet şiarıyla her zaman olduğu gibi devam edeceğinden şüphemiz yok. İyi Parti iktidarında da gerek Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde gerekse Türk dünyasının her sahasında birlikteliğimiz adına, çıkarlarımız adına kazanılmış tüm haklar devam edecektir. Bölgemizin istikrarı açısından büyük önem taşıyor. Bu konunun bir an önce aydınlığa kavuşturulması gerekiyor. Zira Karabağ’da devam eden bir süreç var. İstikrarsızlığı tetiklemek isteyen çevrelerin kurguları olma ihtimaline karşı arka planda ne olduğu çıkarılmalıdır” dedi.

Zorlu, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına ilişkin de şunları söyledi:

"BİZ BU EYLEMİN BAŞINDAN İTİBAREN KARŞISINDA OLDUK"

“Biz bu eylemin başından itibaren karşısında olduk. Ancak bir gerçeğin altını çizmek lazım. Siyasi iktidar maalesef her seçim döneminde bir dış düşman algısı yaratarak, iç siyasette kendisine bir alan açmaya çalışıyor ve büyüyen ülkenin problemlerini de bu şekilde gölgelemeye çalıştığını görüyoruz. En son Hollanda’da portakal bıçaklayarak siyasetin kullanıldığı bir örnekleme. Milli konularda ciddiyet gerekiyor. Bizim bir ilkemiz var: Devlete ciddiyet…

Biz bu ciddiyetle bir karar aldık: Bu ırkçı kişi ve onun arkasındakileri, bununla birlikte böyle bir eyleme izin veren İsveç hükümetini mahkemeye verdik, suç duyurusunda bulunduk. Süreci takip edeceğiz. Bütün arzumuz bu davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne nihai olarak götürülmesi, böylelikle İsveç ve buna benzer terör örgütleriyle iltisaklı bir takım eylemlere zaman zaman izin vererek bizim bu kaygılarımızı derinleştiren ülkelerin de mevzuatlarını buna uygun şekilde düzenlemelerini gerektirecek bir karar çıkmasını sağlamak istiyoruz.

"HİÇ KİMSE BİZİM MİLLİ HASSASİYETİMİZİ SORGULAMAYA KALKMASIN"

Zorlu, basında İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin başvurusunun dondurulduğuna, durdurulduğuna yönelik haberlere de değinerek, “Bu eylemler, bu tavırlar ülkemizin milli hassasiyetlerine yönelik bu tavırlar devam ettiği sürece bizim bu tepkimiz de duruşumuz da İYİ Parti iktidarında aynı şekilde devam edecektir, değişmeyecektir. Hiç kimse bizim milli hassasiyetimizi sorgulamaya kalkmasın. Biz netiz” dedi.

"BAKAN NEBATİ, GERÇEKLERİ ÖRTBAS ETMEKLE UĞRAŞSA DA HAKİKAT HER ŞEYDEN DAHA PARLAKTIR"

Türk-İş’in bugün açıkladığı açlık ve yoksulluk rakamlarını hatırlatan Zorlu, “Açlık sınırı ne bugün 8 bin 864 lira. Asgari ücrete verilen zam eridi gitti. Şöyle iyimser bakacağımız bir tablo var; asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı durum geçen yılın başında, şubat ayında gerçekleşmişti. Şimdi birinci ayda bu gerçekleşmiş durumda. Artık şaşırmıyoruz. Bakan Nebati, gerçekleri örtbas etmekle uğraşsa da hakikat her şeyden daha parlaktır” dedi.

Yeni proje hazırladıklarını belirten Zorlu, “18 şubatta Ankara Arena Spor Salonu’nda Büyük Gençlik Buluşması’nı gerçekleştireceğiz. Özellikle genç arkadaşlarımızı buraya bekliyoruz. herkesi Ankara’da bir araya getirmekten de gurur duyacağız” dedi

Zorlu, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı adayının 13 Şubat’ta açıklanıp açıklanmayacağı ile ilgili soruya Zorlu, şunları söyledi:

“13 Şubat’la ilgili… Son açıklanan altılı masa toplantısındaki bildiride, bir bilgi mevcut. Ama adaylık açıklamasına yönelik bir bilgi mevcut değil. Ama prosedür olarak. 13 Şubat öncesinde liderler arasında bir görüşme trafiği olacak ve bizim en başından beri söylediğimiz husus var: Nihai adaylık tartışmasının isimler üzerinden masada olduğu bir aşamada, biz mutlaka yetkili kurullarımızı toplayacağız. Bu değerlendirmemizin ardından da nihai olarak İyi Parti, kararını ortaya koyacaktır.”

"BİZ; MİLLETİMİZİN İRADESİNE, FERASETİNE GERÇEKTEN İNANIYORUZ"

Zorlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığı ile ilgili soruya ise şu yanıtı verdi:

“Biz; milletimizin iradesine, ferasetine gerçekten inanıyoruz. Sandıktan da asla korkmuyoruz. Ancak şu birkaç hususu da hatırlamakta fayda var. 2007 ve 2017 Anayasa değişikliklerinde anayasada çok net bir ifade var. ‘Cumhurbaşkanı’nın iki defadan fazla seçilemeyeceği.’ Anayasanın lafzına ve ruhuna bir bütün olarak baktığınızda, bu anayasa demokrasi, kuvvetler ayrılığına, tek bir kişinin tahakkümüne bırakılmaması için yönetimin; bu maddeyi onun için konuşlandırmış. Burada tarih resmen açıklandığında ve sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda; bu süreçte YSK mutlaka görüşünü açıklamak zorundadır. Artık vatandaşlarımız da buradan nasıl bir görüş çıkacağını merak etmiyor. Aksi bir görüş olmadığı halde, bu çıkan görüş hukuki mi olacaktır? Evet, belki böyle sunulmak istenecektir. Ama meşru mu olacaktır? Asıl soru bu. Biz ülkemizde bir meşruluk tartışması çıkmasını istemiyoruz. Bu hepimizin sorumluluğundan olan bir iş, başta YSK olmak üzere.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN