Kaçak petrol skandalında bakanlıktan tuhaf açıklama: Irak, Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Kaçak petrol skandalında bakanlıktan tuhaf açıklama: Irak, Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Karar gazetesinin "Birileri götürdü, cezası millete" başlığı ile gündeme getirdiği kaçak petrol skandalına ilişkin Enerji Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Türkiye'nin Irak'a ödeyeceği 1.4 milyar dolarlık tazminata yer verilmeyen açıklamada, Irak'ın Türkiye'ye tazminat ödeyeceği belirtildi.

Irak merkezi hükümeti, Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Türkiye üzerinden izinsiz petrol sattığını belirterek uluslararası tahkime dava açmıştı. Mahkeme, Türkiye’nin 1.4 milyar dolar tazminat ödemesine hükmetmişti. IKBY de Türkiye’ye petrol akışını durdurdu. Enerji Bakanlığı cezanın ödeneceğini duyurmuştu.

BAKANLIKTAN TUHAF AÇIKLAMA

Karar gazetesinin "Birileri götürdü, cezası millete" başlığı ile gündeme getirdiği haber sonrası Enerji Bakanlığı'ndan tuhaf bir açıklama geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin Irak'a ödeyeceği 1.4 milyar dolarlık tazminattan bahsedilmezken; aksine Irak'ın Türkiye'ye tazminat ödeyeceği belirtildi. Fakat açıklamada tazminatın miktarına ilişkin bilgi verilmemesi dikkat çekti.

1.jpeg

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

"Ülkemiz ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak'ın tahkim davasını kazandığı haberlerinden sonra kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Bu dava aslında, Irak Merkezi Hükümeti ile yine Irak'ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansımasıdır. Ülkemiz, Irak'ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı göstermiş, hem Irak'ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf etmiştir.

Türkiye birçok uluslararası enerji projesinin önemli bir paydaşı olarak her zaman sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir. Ülkemiz, bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemini çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yapmış ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağlamıştır. Söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütmüştür.

Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak'ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak'ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmetmiştir.

Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN