Karadeniz gazının önü açıldı! Türkiye'de pazara giriş yapıyor: Karadeniz gazı Avrupa'ya ihraç edilebilir

Karadeniz gazının önü açıldı! Türkiye'de pazara giriş yapıyor: Karadeniz gazı Avrupa'ya ihraç edilebilir

Türkiye'nin her köşesinde farklı bir çalışma yapılırken doğalgaz sahaları da genişledikçe genişliyor. Karadeniz gazının bulunması ile birlikte Avrupa'ya giriş kapıları da aralanmaya başladı. İşte tüm detaylar…

Türkiye'nin Sakarya gaz sahasında üretilen doğalgazın yanı sıra uzun vadeli sözleşmeler ve sıvılaştırılmış formda satın alınan gazın talep durumuna göre Avrupa'ya ihraç edilebileceği aktarıldı. Enerji uzmanları enerji alanındaki düzenlemeleri içeren maden kanunu ile birlikte bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanuna ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte tüm detaylar…

LNG OLARAK İHRAÇ EDİLECEK

Akdeniz Enerji ve İklim Örgütü (OMEC) Petrol ve Gaz Direktörü Dr. Sohbet Karbuz, yurt içerisinde üretilen veya ithal edilen doğalgazın sıvılaştırılarak yurt dışına İhraç edilmesi ya da yurt içine yeniden satışı ile ilgili olan kanun maddesini işaret ederek, "Bu hem Sakarya ve gelecekte keşfedilecek sahalardaki üretimin bir kısmının LNG olarak ihracatına olanak sağlıyor." sözlerini dile getirdi.

dogalgaz-kapak-2.jpg

Türkiye'nin boru hattı ile aldığı gazın kontratlarının "reexport" (tekrar ihraç) Hakkı vermesi durumunda bulunan gazın bir kısmının ihracatının mümkün olduğunu işaret eden Karbuz, gelecek yılı 16 milyar metreküp kapasitesi bulunan Mavi Akım’ın 2026'da yıllık 10 milyar metreküp kapasiteli İran kontratını sona ereceğini aktardı. Kontratların yenilenmesi durumunda reexport hakkının alınması gerektiğini işaret eden Karbuz, kontrat müzakeresi yapıldığında benzer bir konunun Azerbaycan gazı içinde gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi.

YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Türkiye'nin uzun vadeli sıvılaştırılmış doğalgaz yani LNG kontratını nihai teslim noktası maddesinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini aktaran Karbuz, "Eğer bunlar yapılırsa şüphesiz Türkiye için avantaj oluşturacaktır çünkü küresel LNG piyasasında önemli bir aktör olan Türkiye, bugüne kadar bildirim kadarıyla LNG ticaretine girmedi. LNG ticaretinin toplam gaz ticareti içindeki oranının ileriki yıllarda artacağını göz önüne aldığımızda bugüne kadar pasif bir aktör olarak yer almış Türkiye'nin aktif bir aktör olmaya yönelmesi elzemdir." dedi.

karadeniz-gazi.jpg

LNG ihraç tesisi kurmak ve işletme konusuna değinen Karbuz, finansman gerektiren bir iş olduğunu da aktardı. Böyle bir tesis kurulması durumunda ithal ettiğimiz gazın ihtiyaç fazlasını piyasa koşullarına uygun durumlarda dış pazara satılabilecek konuma getirileceğini aktaran Karbuz, LNG kargosunu en iyi fiyata veren pazara yönelimin olacağını söyledi.

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALI

Karadeniz kızının ne kadarını ne zaman ihraç edileceğine dair bilinmezlik olduğunu aktaran Karbuz, LNG ihracat tesisinin en az 3-5 yılda inşa edileceği göz önüne alındığında kısa sürede gerçekleşme ihtimalinin olmadığını da aktardı. Özel sektörün önünün açılmasına daha serbest, rekabeti ve liberal bir piyasanın önünü açacağını söyleyen Karbuz, kanun değişikliğinin önem arz ettiğini vurguladı.

AVRUPA'YA GİDEN GAZ ARTACAK

Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsünün (IEEFA) Enerji Analisti Ana Maria Jaller-Makarewicz, Türkiye'nin doğalgaz tüketimindeki düşüş ve Karadeniz'deki üretimin artması ile birlikte Avrupa'ya gönderilen gaz miktarının da artabileceğini söyledi. Makarewicz, ihracat hacminin ne kadar süreyle devam edeceğinin Avrupa ülkelerindeki talebe göre değişiklik göstereceğini de aktardı.

karadeniz-gaz.jpg

Türkiye'nin Rusya ve Azerbaycan'dan gelen bir miktar doğalgazı Bulgaristan ve komşu ülkelere ihraç etmek için kapasitesi olduğunu ifade eden Makarewicz, LNG talebinin 2025'e kadar zirve yapacağını ve 2030'a kadar düşmesinin beklendiğini söyledi.

TÜKETİM DÜŞTÜ

Avrupa'nın toplam gaz tüketiminin yüksek fiyatlar, enerji güvenliği ve iklim politikaları nedeniyle son 2 yıl içerisinde %20 düştüğünü belirten Makarewicz, sıvılaştırma terminallerinin inşa edilmesinin 3 ile 5 yıl kadar süreceğine dikkat çekti. Türkiye'nin boru gazları ile gelen fazla gazı Avrupa'ya gönderebileceğine dikkat çeken Marzec-Manser, ülkenin çok sayıda gaz şirketinin faaliyet göstereceği rekabetçi bir düzelme ile daha cazip bir ticaret ortamı sunabileceğini aktardı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN