Kızılay: Kan stoklarımız yeniden yükseliyor

Kızılay: Kan stoklarımız yeniden yükseliyor

'Çadır' skandalı sonrası çoğu vatandaşın güvenini kaybeden Kızılay'ın düşüşe geçen kan stoklarının artırılması için özellikle muhalefet kanadından yapılan kan bağışı çağrıları cevapsız kalmadı. Kızılay, ulusal kan stoklarının yeniden yükselme eğiliminde olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden birkaç gün sonra afet bölgesine çadır yardımı yapmak yerine çadır satmasıyla tepkilerin odağı olan Kızılay'a güven sarsıldı. Bu durum, kuruma yapılan kan bağışlarında da ciddi bir azalmaya neden oldu. Kan bağışına ihtiyaç duyan birçok vatandaşın hayatını riske atabilecek durum sonrası muhalefet kanadının dahil olduğu kan bağışı çağrısı cevapsız kalmazken, Kızılay, ulusal kan stoklarının yeniden yükselme eğiliminde olduğunu açıkladı.

Kızılay'dan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen büyük deprem felaketinin yürütülen kan bağışı organizasyonlarına da zarar verdiğine dikkat çekilerek, "Deprem bölgesindeki kan bağış personeli 'afetzede' konuma gelen Kızılay, kan bağış merkezlerinden bazılarını da kaybetti. Bu kayıplar üzerine, deprem bölgesi, diğer illerde toplanan kanlarla takviye edildi. Depremin ilk gününden bugüne kadar afet bölgesindeki hastanelere 124 bin 467 ünite kan bileşeni gönderildi" denildi.

'2023 HEDEFİ 3 MİLYON 40 BİN ÜNİTE KAN BAĞIŞI'

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ramazan ayına yönelik çalışma saatlerini revize eden Kızılay, olumsuz hava koşulları nedeniyle vatandaşların iftar sonrası mobilizasyonunun azalmasıyla birlikte önemli bir stok sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bağışçılar, son bir hafta içinde Türkiye'deki tüm hastanelerin kullandığı kan miktarının üzerinde bağışlar yaparak, ulusal kan stoklarının yeniden yükselme eğilimine dönmesini sağladı.

Ülkemizin kan ihtiyacını karşılamaktan sorumlu olan Kızılay, 2005'te başlatılan 'Güvenli Kan Temini Projesi' ile toplumumuzu kan bağışı konusunda bilinçlendirerek gönüllü kan bağışı sayısında artış sağlamayı, ihtiyaç sahiplerine sağlıklı ve doğru bir hizmet sunmayı hedefliyor. Kan Bankacılığı ve transfüzyon tıbbının tüm dünyada uygulanan ve kabul görmüş Bölge Kan Bankacılığı sistemini uygulayan Kızılay, ülkemizde 1156 hastanenin kan ihtiyacını 365 gün kesintisiz karşılamaktadır."

2022'de 2 milyon 809 bin 765 ünite kan bağışı toplayan Kızılay'ın, 2023 yılı hedefinin 3 milyon 40 bin ünite kan bağışı almak olduğu belirtilerek, "Ülkemizin kan ve kan bileşeni ihtiyaçlarının karşılanması hususunda tüm önlemler alınsa da özellikle ramazan ayı, uzun tatil dönemleri, ağır hava şartları gibi birtakım nedenlerle stok seviyelerimizde düşüşler yaşanmaktadır. Ancak hastanelerin kan ihtiyacı artarak devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN