Kosova Başbakanı Kurti ile görüşen Erdoğan: FETÖ'ye karşı Kosova'dan farklı gayret istedik

Kosova Başbakanı Kurti ile görüşen Erdoğan: FETÖ'ye karşı Kosova'dan farklı gayret istedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nde Kosova Başbakanı Kurti ile düzenlediği ortak basın toplantısında iki ülke arasındaki ticari gelişmelere değinerek "Ticaret hacmimizde olumlu bir ivmeyi yakaladık. Geçen sene 610 milyon evro olan dış ticaret hacmini inanıyorum ki çok daha farklı bir seviyeye yükseltmek ve Kosova'ya en çok ihracat yapan ülke konumundayız." dedi. Erdoğan, Kurti'den FETÖ ile mücadelede çok daha farklı gayret istediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kosova Başbakanı Albin Kurti Vahdettin Köşkü'nde yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Terör ile mücadelede karalılık mesajı veren Erdoğan, "FETÖ'nün Kosova'daki faaliyetleriyle ilgili olarak sevgili dostumdan çok daha farklı bir gayret istedim." dedi. İki ülke arasındaki ticari gelişmelere değine Erdoğan, "Kosova'ya en çok ihracat yapan ülke konumundayız ve bunu şimdi 1 milyar avroya ulaştırmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Kosova'daki sel felaketinden dolayı geçmiş olsun diliyorum. Sel felaketinin yaralarının sarılması noktasında gereken desteği temine hazırız.

Yoğun çalışmanın içerisine gireceğiz, hedef rakamı inşallah yakalayacağız. 17 Şubat'ta Kosova'nın bağımsızlığının yıldönümünü de şimdiden tebrik ediyorum. Kosova'nın uluslararası alanda hak ettiği alana erişmesi için müşterek gayretlerimizi sürdürüyoruz. Görüşmelerimizde siyasi ilişkilerimizin yanısıra ekonomi, ticaret, savunma sanayi ve terörle mücadele alanlarını istişare ettik.

6308190.jpg

"TÜRKİYE KOSOVA'YI ABD'DEN SONRA TANIYAN 2. ÜLKE"

Kosova ile beklenen ticaret rakamlarını yakalayamadık maalesef.

Ticaret hacmimizde olumlu bir ivmeyi yakaladık. Geçen sene 610 milyon evro olan dış ticaret hacmini inanıyorum ki çok daha farklı bir seviyeye yükseltmek ve Kosova'ya en çok ihracat yapan ülke konumundayız ve bunu şimdi 1 milyar euroya ulaştırmamız gerekiyor.

Müteşebbislerimiz kendilerine gereken imkanların sağlanmasıyla Kosovalı kardeşlerine katkıda bulunmaya hazırlıdır. TİKA 700'e yakın projeyle yaklaşık 100 milyon Avroluk kaynağı Kosova vatandaşlarının hizmetine sundu. Kıymetli projeleri elbirliği ile hayata geçirmeye devam edeceğiz. Kosova Türk toplumunu her alanda Kosova'nın gelişimine yaptığı katkıları memnuniyetle takip ediyoruz. Kosova makamlarının soydaşlarımıza yönelik tutumunu takdirle karşılıyoruz.

Kosova ile Sırbistan arasındaki diyaloğu destekliyor, barışçıl ve yapıcı tavırlar sergilemesini bekliyoruz. Türkiye bölgemizin barış ve istikrarı için gerekebilecek her türlü desteği sunmaya hazırdır.

Bölgesinde barış ve istikrarın teminatı olacak müreffeh Kosova ile kardeşlik hukukumuzu tahkim edecek adımlar atmayı sürdüreceğiz.

Kosova'nın AP ve AB vizyonunu destekliyoruz.

FETÖ ÇAĞRISI

FETÖ'nün Kosova'daki faaliyetleriyle ilgili olarak sevgili dostumdan çok daha farklı bir gayret istedim.

Kosova Başbakanı Kurti'nin açıklamaları şöyle:

Sayın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sayın katılımcılar, bugün iki imparatorluğun baş merkezi olan, medeniyet ve kültürlerin buluştuğu İstanbul'da bulunduğum için çok mutluyum. İstanbul bizim halkımız için de bir çekim merkezine gelmiştir. Şemseddin Sami bizim için ulusal rönesansımızın kurucularından biridir. Hoca Tahsin Efendi de İstanbul Üniversitesi'nin kurucularıdır. Demek ki bizim milli olma sürecimizin önemli kısmı İstanbul'da başlamıştır.

"TÜRKİYE'YE HER ZAMAN MÜTEŞEKKİR OLACAĞIZ"

Bugün sayın Erdoğan ile dostluğu daha çok ne kadar güçlendirebileceğimizi gündeme getirdik. Biz NATO'nun Kosova'ya müdahalesi konusunda oynadığı rol için Türkiye'ye her zaman müteşekkir olacağız. Bu müdahale soykırımı durdurmuştur. Sayın Erdoğan'a bize verdiği destek için teşekkür ediyoruz.

Bizim AB, NATO ve Avrupa Konseyi sürecinde desteklemiştir. Avrupa kıtasının geçirdiği kritik süreç bizi birleştirmektedir. Türkiye bizim için önemli ekonomi ve ticaret ortaklarından biridir. Şu andaki işbirliğimizi daha yüksek potansiyele ulaştırmak için kullanabiliriz. Türk toplumu bizim toplumsal, kültürel mozaiğimizin bir parçasıdır. Kosova'nın refahı için katkıda bulunmaktadır. Kosova kökenli Türk vatandaşları Türkiye tarihinde de önemli rol oynamıştır.

Birlikte yaşamak iki ülkemizin ortak değeridir. Hem Kosova'daki Türk toplum, Türkiye'deki Arnavut toplum iki ülke için önemli köprüler oluşturmuştur. Daha fazla işbirliği için çalışmalıyız, teşekkür ederim.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN