Köyden yer almak isteyenlere gün doğdu! O köyde 100 kişi anca kaldı: Akın akın şehre göç ediyorlar

Köyden yer almak isteyenlere gün doğdu! O köyde 100 kişi anca kaldı: Akın akın şehre göç ediyorlar

Köyden şehre göç dalgasının artması, Aydın’daki birçok köyü resmen hayalet köy haline getirdi. Genç nüfusun tek tek şehre göç etmesi sonucunda nüfusu azalan o köyde 100 kişi anca kaldı. Köyde geçimin daha rahat olduğunu söyleyen köy halkı ise genç kızların köye gelin gelmek istememesinden dolayı nüfusun her geçen yıl daha da azaldığına dikkat çekiyor…

Aydın Çine’ye bağlı Subaşı Mahallesi, gençlerin köyden göç etmesi sonucunda resmen hayalet köy haline geldi. Son senelerde nüfusu hızla azalan köyün ihtiyar heyetinde yer alan 49 yaşındaki Ali Genç, "Asgari ücretle şehirde zar zor geçinmeye çalışıyorlar. Köyde her taraf mahsul, hayvanlar kendiliğinden oylayıp geliyor. Geçim daha rahat. Ancak gençler köyde kalmak yerine şehirlere göç etmeyi tercih ediyor. Giden bir daha geri gelmek istemiyor. Durum böyle olunca köyler boşalmaya başladı" ifadelerini kullandı.

aydin-subasi-koyu-3.jpg

100 KİŞİ ANCA VAR

Genç nüfusun çoğunun kırsalda yaşamak istemedikleri için şehir hayatına göç ettiklerini söyleyen Ali Genç, "Eskiden mahallemiz daha kalabalıktı. 50 hane ve yaklaşık 500-600 kişi vardı. Şimdi 100 kişi anca var. Gençler hep mahalleden dışarıya yani şehre gidiyorlar. Yeni nesil hayvancılık yapmak istemiyor. Gençlere göre, köy hayatı ve hayvancılık artık cazip bir seçenek değil. Birçok genç, eğitimlerini tamamladıktan sonra büyük şehirlerde yaşamayı tercih ediyor. Bunun bir sonucu olarak, Subaşı Mahallesi'ndeki genç nüfus hızla azalıyor ve mahalle giderek yaşlanan bir nüfus yapısına bürünüyor" dedi.

aydin-subasi-koyu-2.jpg

“OKUMAK İÇİN ŞEHRE GİDEN MAHALLESİNDEN UZAKLAŞIYOR”

Gençlerin şehir hayatını tercih etmesindeki en önemli etkenin eğitim hayatında şehre alışmak olduğunu dile getiren Genç, şunları söyledi:

"Eskiden mahalle girişinde okulumuz vardı. Yakındaki civar mahalleler de buraya geliyordu ama artık bizim çocuklar da dışarıya gidiyorlar. Okumak için mahalle dışında oldukları ve oradan da üniversite için de il değiştirdikleri için çocuklar geri gelmek istemiyorlar. Gençler eğitim süreçlerinde mahallelerinden uzaklaştırıyor. İlkokuldan başlayarak lise ve üniversite eğitimine kadar geçen süreçte, gençler mahalleden dışarıda oluyorlar. Üniversite zamanlarında da çoğu gittiği yerlerde yeni bir yaşam kuruyorlar. Bu durum, gençlerin köye geri dönme olasılığını azaltıyor ve köydeki nüfusun azalmasına sebep oluyor. Bunun yanında en önemli etkenlerden biri de genç kızların şehre gelin gitme isteği. Köyde kalınca evlenemeyeceğini fark eden erkekler de mecburiyetten şehre gitmek zorunda kalıyor"

aydin-subasi-koyu-1.jpg

Bu durumun yalnızca kendi mahallelerinde değil neredeyse tüm kırsalda aynı olduğunu vurgulayan Genç, "Mahalledeki gençlerin köye dönmesini ve burada bir gelecek kurmalarını arzu ediyoruz. Ancak mevcut şartlar altında, bu arzunun gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Kırsal alanlarda yaşayan gençlerin büyük şehirlere göç etmesi, köylerin boşalmasına ve kırsal nüfusun giderek yaşlanmasına neden oluyor. Bu durum, hem sosyo-ekonomik hem de kültürel açıdan önemli sorunları beraberinde getiriyor" şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN