Milletvekillerinin çoğu bunu yapmayı bile bilmiyor! Eğitim onlara da şart

Milletvekillerinin çoğu bunu yapmayı bile bilmiyor! Eğitim onlara da şart

Meclise giren milletvekillerinin bir çoğu bunu yapmayı bilmiyor! Bu konuda eğitim görmeyen milletvekilleri için eğitim şart oluyor. Bu yaptıklarının ise bir nedeni var...

Meclis'e seçilen milletvekillerinin birçoğunun, görevlerini etkili bir şekilde yerine getirmek için gerekli donanıma sahip olmadığına dair endişeler dile getiriliyor. Bu durum, kamuoyunda bazı eleştirilere yol açmış durumda.

YANLIŞ MAKAMA İLETİLEN SORU ÖNERGELERİ

tbmm-1200x675.jpg

TBMM'deki temel faaliyetlerden biri olan soru önergeleri, milletvekillerinin hükümet üyelerine veya bakanlıklara yönelterek çeşitli konularda bilgi talep ettiği bir araçtır. Ancak son dönemde yaşanan gelişmeler, bu mekanizmanın etkinliğini sorgulatıyor. Milletvekillerinin sorularını hedefine yönlendirememesi ve soruların muhatabını doğru belirleyememesi, ciddi bir konu haline geldi.

Milletvekillerinin soru önergeleri aracılığıyla kamuoyunun merak ettiği konuları gündeme getirmesi ve yetkililerden açıklamalar alması beklenir. Ancak son dönemde, soru önergelerinin muhatabının belirlenmesinde yaşanan hatalar, bu mekanizmanın amacını saptırmış gibi görünüyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a yöneltilen soruların, genel yetki alanına uymadığı ve doğru muhatabın farklı bir bakanlık veya kurum olduğu izah ediliyor.

MİLLETVEKİLLERİ YANLIŞ MAKAMLARA SORU ÖNERGESİ VERİYOR

foto-1686176673.jpg

İzmir Milletvekili Ednan Arslan'ın bireysel silahlanma ile ilgili verdiği soru önergesi ve Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz'ın nohut ve mercimek ihracatı konusundaki soru önergesi gibi örnekler, yanlış muhataba soru sorulmasının bir yansıması olarak göz önüne çıkıyor. Benzer şekilde, Adana Milletvekili Ayhan Barut'un Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili sorusu, Cevdet Yılmaz tarafından yerinde bulunmayarak, muhatabın aslında farklı bir kurum olduğu belirtildi.

GENEL BAŞKANLARIN GÖZÜNE GİRMEK İÇİN

tre.jpg​​​​​​​

Bu durumun altında yatan nedenlerden biri, milletvekillerinin parti liderlerinin dikkatini çekme amacı taşıması olarak ifade ediliyor. Genel başkanlarının gözüne girmek isteyen milletvekillerinin, çok sayıda soru önergesi sunarak aktif bir izlenim bırakmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN