Çalışanlara sevindiren haber: Birçok ödeme hesaplara yatırılıyor! Çalışanları rahatlatacak adımlar atılıyor

Çalışanlara sevindiren haber: Birçok ödeme hesaplara yatırılıyor! Çalışanları rahatlatacak adımlar atılıyor

Seçimlerinden ardından yeni bakanlar ve milletvekilleri göreve başladı. Hayat pahalılığından dolayı bütçesi sarsılan çalışanlar için yeni yasal düzenlemeler yapılacak. İşte detaylar...

Yeni yasal düzenlemeyle hem çalışmak, hem çocuğuyla ilgilenmek isteyen kadınlara uzaktan, kısmi çalışma imkanları artırılacak. İş kurma ve geliştirme süreçlerini kolaylaştıracak, e-ticaret platformlarında yer almalarını teşvik edecek, finansman kaynaklarına erişim kolaylaştırılacak.

Çalışanların emzirme parasından gece çalışmaya, doğum yardımından iş göremezlik ödeneğine kadar birçok konuda sunulan imkanlar güçlendirilecek. Borçlanarak erken emeklilikten yararlanan annelere kolaylık sağlanacak.

Sabah'ta yer alan habere göre, üç çocuğu olan 6 yıl erken emekli olurken, ilk çocuk için 400, ikincisi için 500, üçüncü ve diğerleri için de 600 lira ödeniyor. Çalışan kadınların sosyal güvenlik haklarına ilişkin merak edilen soruların yanıtları şöyle:

HANGİ ÖDELER YAPILACAK?

Gebeliğin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk 8 haftalık, çoğul gebelikte ilk 10 haftalık süreye kadar 'gebelik, analık haliyle ilgili rahatsızlık, engellilik halleri' analık hali kabul ediliyor. Analık sigortasından sigortalıya, geçici iş göremezlik ödeneği, emzirme ödeneği ödeniyor.

520 OLARAK BELİRLENDİ

Emzirme ödeneği (süt parası), doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Ayrıca hizmet akdine tabi ya da kendi adına yaptıkları çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına, erkeğin sigortalı olmayan eşine ödenir. Bu yıl için emzirme ödeneği 520 lira olarak belirlendi.

Genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunluluğu bulunuyor. Doğumun canlı gerçekleşmiş olması da koşullar arasında yer alıyor. Emzirme ödeneğine hak kazanıp sigortalılığı bitenler bu tarihten itibaren 300 gün içinde çocukları doğarsa doğumdan önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği alabilecek.

BOŞANMA HALİNDE YENİDEN AYLIK EMZİRME BAĞLANIR MI?

Evlenme ödeneği alan kız çocukları boşandıkları takdirde, bu kişilere hak sahipliğinden doğan gelir ve aylığı tekrar bağlanır. Evlenme ödeneğini aldıkları tarihten itibaren iki yıl içinde boşanırlarsa, bu iki yıllık sürede gelir ya da aylık bağlanmaz, iki yıllık süre dolduktan sonra aylığa tekrar hak kazanırlar.

EVLENME ÖDENEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Evlenme ödeneğinden (çeyiz parası) ilk defa Ekim 2008'den sonra çalışmaya başlayanlar yararlanabilir. Çeyiz parası aylık alırken evlenen kız çocuklarına aylığının 2 yıllık tutarı kadar ödenir.

Hak sahibi kız çocuğunun bir dilekçe ile Kuruma başvurması gerekir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle beraber evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi gerekiyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN