Milyonlarca emekliye 4 bin TL ödenecek! O tarihte hesaplara yatırılıyor

Milyonlarca emekliye 4 bin TL ödenecek! O tarihte hesaplara yatırılıyor

Seçim öncesi asgari ücretten memur maaşlarına, emekli maaşlarından bayram ikramiyesine kadar vatandaşın gelirini yükseltme sözü veren iktidar, Kurban Bayramı'nda emeklilere ödenecek ikramiye tutarını yükseltmeye hazırlanıyor. İşte, zamlı emekli bayram ikramiyesi...

EYT düzenlemesiyle birlikte 15 milyona ulaşan emeklilere her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesi ikramiye ödeniyor. 2022 yılında 1100 TL olan emekli bayram ikramiyesi, 2023 yılında 2 bin TL'ye yükseltildi. Ramazan Bayramı'nda 2 bin TL alan emekliler, Kurban Bayramı'nda daha yüksek ikramiye alabilir.

Ekonomist Ahmet Kurtuluş, 2023 Kurban Bayramı emekli ikramiyesinin 3- 4 bin TL seviyesine yükseltilebileceğini söyledi.

CNN Türk'e değerlendirmelerde bulunan Ahmet Kurtuluş, en düşük emekli maaşının ise temmuz ayında 10-11 bin TL arasında olabileceğini aktardı.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNE ZAM YAPILACAK MI?

Ekonomist Ahmet Kurtuluş'un açıklamaları şöyle:

"Bayram ikramiyeleri şu anda geçen sene itibarıyla 1100 lira üzerinden ödeniyordu. Bu çok uzun bir süredir ödenen bir rakamdı. Emekliler yaklaşık olarak 3-4 yıldır 1100 lira bayram ikramiyesi ödemesi alıyordu. Bu sene itibarıyla yüzde 100’lik artışla 2 bin liraya yükseltildi.

Enflasyondaki artış göz önüne alındığında bu rakam da yeterli görülmüyor. Dolayısıyla seçim döneminde olduğumuz bu süreçte rakamın 3 bin-4 bin TL bandına yükseltileceği düşüncesindeyiz.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Temmuz döneminde bu beklentinin karşılanacağı kanaatindeyiz. En düşük emekli maaşının 10 bin TL ile 11 bin TL arasında belirleneceği kanaatindeyiz. Böylelikle de asgari ücrete biraz daha yaklaşmış olacaktır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN