Miras alacakları yakından ilgilendiren değişiklik: Bir sana iki bana dönemi artık bitiyor!

Miras alacakları yakından ilgilendiren değişiklik: Bir sana iki bana dönemi artık bitiyor!

Enflasyon ve taşınmazlardaki artışa bağlı olarak miras anlaşmazlıkları da artmaya başladı. Bu durum ciddi bir sorun haline gelirken, miras alacakları yakından ilgilendiren değişiklik de geldi. Söz konusu değişiklik kapsamında bir sana iki bana dönemi artık bitiyor! İşte detaylar…

Türkiye’de birçok kişinin yaşadığı miras anlaşmazlığı için yeni düzenleme geldi. Yapılan düzenleme ile ebeveynlerin eşit olmayan mal dağılımı yapmaları halinde çocuklar haklarını arayabilecek.

Mirasın eşit paylaşımı için yapılan düzenleme, özellikle bakımı üstlenen çocuklara daha fazla miras bırakılmasının önüne geçiyor. Türk Medeni Kanunu’na göre, ebeveynler mülklerini istedikleri çocuklarına devretme hakkına sahip. Fakat, vefatın ardından miras, çocuklar arasında eşit paylaşılmalıdır.

Geçmişte bir çocuğa devredilmiş olan mülkler bile vefatın ardından tekrar paylaşılabilir. Bir kardeş, ebeveyni ikna ederek mülkleri üzerine alsa dahi, diğer kardeşler dava açarak haklarını arayabiliyor. Bu tür davalarda zamanaşımı uygulanmadığı gibi, haksızlık yapıldığı düşünüldüğünde asliye hukuk mahkemelerine başvurulabiliyor.

miras-1.jpg

MİRASIN DAHA ADİL DAĞILMASINI SAĞLAYACAK

Söz konusu yeniliğin önemli noktalarını şu şekilde toparlayabiliriz:

  • Ebeveynler, mülklerini istedikleri çocuklarına devredebilirler.
  • Vefat sonrasında miras, evlatlar arasında eşit olarak paylaşılmalıdır.
  • Geçmişte bir çocuğa devredilen mülkler dahi vefat sonrasında yeniden paylaşılabilir.
  • Bir kardeş, ebeveyni ikna ederek mülkleri üzerine geçirse bile, diğer kardeşler dava açarak haklarını arayabilirler.
  • Bu tür davalar için zamanaşımı uygulanmaz.

Söz konusu düzenlemenin, miras anlaşmazlıklarını en aza indirmesi ve kardeşler arasında daha adil bir miras dağılımı sağlaması öngörülüyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN