O havucu yerken iki kere düşünün! Türkiye'nin en meşhur havucu orada yetişiyordu ama... İçinden ne çıktı!

O havucu yerken iki kere düşünün! Türkiye'nin en meşhur havucu orada yetişiyordu ama... İçinden ne çıktı!

Türkiye'nin en meşhur havucu orada yetişiyordu ama bu duyduklarınız karşısında çok şaşıracaksınız. O havucu yerken artık iki kez düşünün. İçinden çıkanlar havuçla aranıza mesafe koymanıza neden olacak. İşte konuya ilişkin detaylar…

ZEYNEP ORHAN

Türkiye, zengin topraklara sahip ve birçok tarım ürününün yetiştirildiği bir ülke olarak biliniyor. Öyle ki ülkenin her bir yerinde birbirinden farklı ürünler yetiştiriliyor. Lakin bu ürünlerin kimisi dışarıdan alınan tohumlarla yetiştirildiği için halk buna tepki gösterebiliyor. Özellikle de son dönemde ithal tohum oranı arttıkça hem çiftçiler hem tüketiciler yedikleri besine adeta korkuyla bakıyor. Bu kapsamda kış mevsiminin olmazsa olmazı diyebileceğimiz havuç bile bakın nasıl üretiliyor…

yeni-proje-17.jpg

MEŞHUR BEYPAZARI HAVUÇLARI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

TV100’de yayınlanan Kayıt Dışı programında Yazar İsmail Tokalak, ata tohumuna ilişkin alınan kararlara ve ülkemizde ata tohumuna verilmeyen öneme dikkati çekti. Tohumculuk Yasası’ndan bir an evvel kurtulunması gerektiğini söyleyen Tokalak, ata tohumlarının bu yasa ile ticaretinin yasaklandığını ve herhangi olumsuz bir durumda ihtiyaç duyulacak olan ata tohumunun geri plana atıldığını açıkladı. Ata tohumunun hem ülke ekonomisi hem ülke tarımı hem de kalkınması için önemli olduğuna dikkati çeken isim bu konuyla alakalı adım atılması gerektiğini söyledi.

yeni-proje-16.jpg

“NEDEN İSRAİL’DEN SEBZE YEMEK ZORUNDAYIZ?”

Ata tohumunun ticaretinin yasaklanması ve Türkiye’nin dışarıdan tohum almasına ilişkin sitemlerini sosyal medyadan paylaşan Yazar Sema Maraşlı ise, “30 tane büyükşehrin etrafında köyler ve beldeler bir gecede 2014 yılında çıkarılan kanun ile şehir oldu. Milyonlarca köylü, çiftçi şehirli sayıldı. Bu ne demek? Köylünün elindeki merayı kanunla alabilirsin demek” diyerek isyan etti.

Öte yandan kışın sağlıklı besin olduğu için havuç tüketildiğini ve meşhur Beypazarı havuçları olduğunu söyleyen Maraşlı, artık Beypazarı havuçlarının da İsrail tarafından üretildiğini dile getirdi. Yazar Maraşlı, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

yeni-proje-15.jpg

“Kışın sağlıklı diye havuç yiyip duruyorduk. Beypazarı havuçları da İsrail üretiyormuş. Daha neler var acaba bilmediğimiz?

Yazın İsrail'in hibrit domatesi, kışın havucu. Ya biz neden İsrail'in içine nasıl kimyasallar kattığını bilmediğimiz tohumlardan üretilen meyve sebze yemek zorundayız acaba?

Ülkede ata tohumu ticareti yasak. Hibrit tohum kullanacaksın.

Gübreye yüzde 600 zam neden geldi?

Sonra da pahalılıktan çiftçiyi suçla, esnafı suçla. Ne kurnazlık.”