Öğrencilerine bunu yapan eğitimcilere 846 bin 792 TL ceza! Yeni yasak bu sezon başladı, ilk ceza kesildi

Öğrencilerine bunu yapan eğitimcilere 846 bin 792 TL ceza! Yeni yasak bu sezon başladı, ilk ceza kesildi

Teknolojini ve sosyal medyanın hayatımızda yer almasından sonra kişisel bilgilerimiz ve fotoğraflarımız, bizden habersiz pek çok mecrada paylaşılabiliyor. Okullarda da öğretmenlerin, öğrencilerinin kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını izinsiz paylaşmasına, bazı ülkelerde ağır cezalar veriliyor. İşte yaşanan son örnek...

Kenya'da öğrencilerinin fotoğraflarını velilerinden izinsiz şekilde internette paylaşan bir okula yaklaşık 31 bin dolar (846 bin 792 TL) para cezası kesildi.

BAŞKALARININ VERİLERİNİ İZİNSİZ PAYLAŞMAK YASAK

Birkaç yıl önce kurulan Veri Koruma Ofisi, lokantalar, alışveriş siteleri ve eğitim kurumlarına başkalarının verilerini izinsiz paylaşmalarından ötürü para cezaları verdi.

Ofisten yapılan açıklamada, Uthiru bölgesindeki bir okulun, küçük çocukların fotoğraflarını velilerinden izin almaksızın paylaştığı gerekçesiyle yaklaşık 31 bin dolar para cezasına çarptırıldığı ifade edildi.

VERİLEN CEZA, TÜM EĞİTİM KURUMLARINA MESAJ

Cezanın, benzer bir nedenle herhangi bir eğitim kurumuna kesilen en büyük ceza olduğu aktarılan açıklamada, bunun tüm eğitim kurumlarına ve kuruluşlara bir mesaj olduğu vurgulandı.

Veri Koruma Ofisi, tüm işletmelerin, veri koruma kanununa uygun hareket etmesini istedi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN