Vücudunuzun fabrikasını, doğal yolla böyle temizleyin! Bu sebze, karaciğerinizi pirüpak yapıyor

Vücudunuzun fabrikasını, doğal yolla böyle temizleyin! Bu sebze, karaciğerinizi pirüpak yapıyor

Karaciğeri temizlemenin en sağlıklı ve kolay yolunu, uzman isim paylaştı. Karaciğer, vücuda alınan toksinlerin hepsiyle başa çıkamaz. Dolayısıyla beslenmemizde karaciğeri temizleyen gıdalara da yer vermeliyiz. Peki, karaciğeri temizleyen besinler neler? Karaciğer doğal yolla nasıl temizlenir? İşte, karaciğeri temizleyen sebze...

Lezzetli ve çok yönlü bir sebze olan kırmızı pancar; demir, magnezyum, folat, manganez, bakır, selenyum, potasyum ve C vitamini yönünden oldukça zengin, su oranı yüksek, lif-protein oranı orta düzeyde, kalorisi ise düşük. Kırmızı pancar, enerji alımını dengeleyerek beslenme kalitesini artırır.

Kırmızı pancarın en önemli özelliklerinden birinin ise, vücudun fabrikası olarak nitelendirilen karaciğeri toksinlerden arındırmak olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Merve Öz, şunları söyledi:

"Günümüzde özellikle beslenme yoluyla çokça toksin yükleniyoruz. Dolayısıyla, pancar başta olmak üzere, havuç, beyaz-kırmıza lahana, kara lahana, karnabahar gibi lahanagiller, zeytinyağı, balık, enginar, zerdaçal, zencefil ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri düzenli tüketmekte fayda var."

diyetisyen-merve-oz-yorumlar.jpg
Uzm. Dyt. Merve Öz

KIRMIZI PANCAR NEYE İYİ GELİR?

Uzm. Dyt. Merve Öz, kırmızı pancarın faydalarıyla ilgili şunları söyledi:

"Kırmızı pancar, betalain ve betain gibi bileşenleri içermesi nedeniyle güçlü bir antioksidan. Betain potansiyel olarak karaciğerdeki yağ birikintilerini önleyip, azaltır. Güçlü antioksidan özelliğiyle betain oksidatif stresi önleyerek ve karaciğeri temizleyerek vücudu toksinlerden arındırmaya destek sağlar. Ayrıca anti-enflamatuar özelliği olan pancar inflamasyon yani vücuttaki iltihabı gidermeye yardımcı olur.

KIRMIZI PANCARIN FAYDALARI NELER?

* Kan basıncı seviyesini düşürmeye yardımcı olabilecek yüksek konsantrasyonda nitrat içerir. Bu durum pancarın kalp hastalığı ve felç riskinin azalmasında yardımcı olur. Pancardaki nitratlar, kan damarlarının genişlemesini teşvik ederek beyne kan akışını artırarak beyin fonksiyonlarını iyileştirmede yardımcı ürünler arasında.

* İçerdiği güçlü bir antioksidan olan betalain sayesinde kansere karşı savaşta olumlu özelliği de var.

* Pancar sindirime fayda sağlayan ve çeşitli kronik sağlık sorunlarının riskini azaltan iyi bir lif kaynağı.

* İçerdiği demir miktarı sayesinde anemiyi önlemeye yardımcı olarak kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

* C vitamini açısından yüksek olması nedeniyle pancar cilde iyi gelir hatta yaşlanma belirtilerinin azalmasına da destek olabilir.

KIRMIZI PANCAR İLE ŞEKER PANCARI ARASINDAKİ FARKLAR NELER?

Pancar şekeri, kırmızı pancarla yakından akraba olan şeker pancarı bitkisinden geliyor. Şeker pancarı beyaz ve şeker elde etmek için kullanılır. Kırmızı pancarın ise kök veya yaprakları salatalar, çorbalar ve turşularda sıklıkla tercih edilir ve renklendirici olarak da kullanılır.

kirmizi-pancarin-faydalari.jpg

KIRMIZI PANCAR YERSENİZ, İDRARINIZ KIRMIZI OLABİLİR

Kırmızı pancar yemek, idrarınızı ve dışkınızı pembe veya kırmızı hale getirebilir. Bu durum 'beetüri' olarak adlandırılıyor. Genellikle zararsız. Pancar yedikten sonra idrarınız veya dışkınız sıklıkla kırmızı/pembe ise doktora başvurabilirsiniz.

Beetüri, bazı durumlarda demir eksikliğinin işareti olabilirken bazı durumlarda daha fazla test yapılmasını gerektiren başka bir nedeni olabilir.

Diğer sebzelerle karşılaştırıldığında kırmızı pancarın şeker içeriği yüksek. Bu nedenle diyetinizdeki diğer yiyeceklerde olduğu gibi ölçülü olmak çok önemli. Böbrek taşlarına yatkınsanız kırmızı pancar tüketmeden doktora danışmanız gerekir. Çünkü içerdiği oksalat zamanla daha fazla taş oluşmasına yol açabilir.

KIRMIZI PANCAR SUYU TARİFİ

İyice yıkanıp küçük parçalara ayrılan pancarın üzerine su ekleyerek pancarları haşlayın. Daha sonra blender'dan geçirerek pancar suyu elde edin. Pancarı çiğ olarak katı meyve sıkacağında sıkıp, taze olarak da tüketebilirsiniz.

KIRMIZI PANCAR NASIL TÜKETİLİR?

Salata: Rendelenmiş pancar, lahana salatasına veya diğer salatalara lezzetli ve renkli bir katkı sağlayabilir.

Dip sos: Süzme yoğurt ve taze sarımsakla harmanlanan pancar lezzetli, sağlıklı ve renkli bir dip sos oluşturabilir.

Meyve suyu: Taze pancar suyu doğal ve ilave şeker oranı düşük.

Yapraklar: Taze pancarın yapraklarını ıspanakla benzer şekilde pişirebilirsiniz.

Kavrulmuş: Pancarları dilimleyiniz ve biraz zeytinyağı, tuz, karabiber ve seçtiğiniz otlar veya baharatlarla karıştırınız. Daha sonra 200 derecede ısıttığınız fırında 15-20 dakika yumuşayana kadar pişirin.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN