Önce akrabalarını dolandırmıştı! Milyonluk türbülans vurgununda savunma ortaya çıktı: Ben mağdurum

Önce akrabalarını dolandırmıştı! Milyonluk türbülans vurgununda savunma ortaya çıktı: Ben mağdurum

'Türbülans çip' buluşu iddiasıyla yakınları başta olmak üzere çok sayıda kişiyi dolandıran Çiğdem İ.'nin savunması ortaya çıktı. Çiğdem İ. geliştirdiği çip için Kanada'da bir üniversiteyle iletişime geçtiğini, okulun buluşunu bir firmaya sattığını burada 27 milyon dolarlık alacağı olduğunu ve alamadığını söyledi. Alacağı için cumhurbaşkanlığı dahil pek çok yerle irtibata geçtiğini söyleyen şüpheli, kimseyi dolandırmadığını mağdurların kendi iradeleriyle yatırım yapmayı kabul ettiklerini aktardı.

İstanbul'da geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan filmlere konu olacak 'türbülans çip' vurgununda Çiğdem İ.'nin savcılık ifadesi ortaya çıktı.

Sabah'tan Yunus Emre Kavak'ın haberine göre, 'Türbülans önleyen çip ürettim' diyen Çiğdem İ. savcılıkta ifade verdi. Çiğdem İ, kendisinin de mağdur olduğunu o dönem asistan olduğu için akademisyen olarak kendini tanıttığını söyledi. Projesini Kanadalı bir firmaya 27 milyon dolara sattığını ancak parayı alamayınca birkaç gün önce 5 milyon Euro'ya bir Türk firmasına sattığını söyledi. İşte Çiğdem İ'nin savcılıkta verdiği ifadesi...

'HOCALARIM PROJEME İNANMADILAR'

Ben Marmara Üniversitesi Fizik bölümü mezunuyum. Okumuş olduğum bölüm 5 yıllık olduğu için tezsiz yüksek lisans olarak kabul ediliyor ayrıca Marmara Üniversitesi'nde 5 yıl boyunca asistanlık yaptım. Fakat herhangi bir doktoram yoktur. Ben 2019 yılında uçaklarda türbülansı önleyici çip üzerine bir algoritma geliştirmek üzere çalışmaya başladım. Bu fikrimden Marmara üniversitesinde hocalarıma bahsettim ve kendilerinin de bu projede benimle çalışıp çalışamayacaklarını sordum ancak bu kişiler benim projeme inanmadılar ve benimle çalışmak istemediler.

CUMHURBAŞKANLIĞIYLA BİLE GÖRÜŞMÜŞ

Ben de kendi başıma projemi geliştirmeye başladım. Ardından Kanada' da bulunan bir Üniversitesi ile irtibata geçerek projeyi birlikte tamamladık. 2022 Aralık ayında da bu üniversiteyle bir sözleşme yaptık. Bu üniversite geliştirmiş olduğumuz bu algoritmayı Kanada şirketine satmış. Bu satış sebebiyle bana da 27 milyon dolar ödeme yapmaları gerekiyordu. Bu ödemeyi 27/04/2023 yapacaklardı. Ancak bu zamana kadar param bir türlü elime geçmedi. Üniversiteyle görüştüğümde paranın kendilerinden çıktığını ve muhabir bir bankada olduğunu söylüyorlar. Bu şekilde sürekli paranın elime ulaşması ötelendi. Dış işleri bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı dahil birçok birimle görüştüm. Ancak hala paramı alamadım. Bunun üzerine birkaç gün önce cihazımı bir Türk şirketine asgari 5 milyon Euro karşılığında sattım.

'KENDİLERİ PARA GÖNDERDİ'

Müşteki E.A. benim 12 yıllık arkadaşımdır. Yine Z.B.M. ve U.K.K. da pilot arkadaşlarımdır. Fatih Kuru annemin dayısının oğludur. Ben bu şahıslara projemden bahsederek yatırımcı olup olmayacaklarını sordum. Kendileri de tamamen özgür iradeleriyle yatırım yapmayı kabul ettiler ve bana çeşitli miktarlarda paralar gönderdiler. Aramızda herhangi bir yazılı sözleşme yapmadık. Ben bu şahıslara yüzde 30 civarında kar payı verecektim.

SAHTE EVRAK DÜZENLEDİĞİNİ KABUL ETTİ

Ben o dönemde Marmara Üniversitesinde asistan olarak çalıştığım için kendimi akademisyen olarak tanıtıyordum. Müştekilere gönderdiğim Atatürk Üniversitesi proje sözleşmesi evrakı bu üniversitede görev yapan bir hocamızın projemi desteklediğine dair bir onay evrakıdır. Bu kağıt benim düzenlediğim onun da onayladığı bir kağıttır. Marmara Üniversitesi MİTTO yatırımcı görüşmelerine ilişkin gizlilik sözleşmesi ise benim yatırımcılara güvence amacıyla sunmuş olduğum bir evraktır. Bu evrakta hocalarımın ismi yazmaktadır. Ancak imzaları yoktur. Evrakı hocalarım kabul etmemiş olabilir. Bu nedenle imzalamamışlardır. Evrakta bulunan şirket kaşesi benim eski çalıştığım şirketin kaşesidir. Bu kaşeyi evraka ben bastım ve kaşenin yanındaki imza bana aittir. Söylediğim gibi bu evraklar benim düzenlediğim evraklardır.

Müşteki şahıslar paraları benim banka hesaplarıma göndermişlerdir. Ben de bu paraları proje için bazen elden çekerek bazen de ilgili yerlere aktararak kullandım. Hakkımda 2 tane icra dosyası bulunduğu için hesabıma gelen paraları hesabımda tutmamak adına bazen akrabalarımın hesaplarına bazen de avukatım hesabına aktararak onların hesaplarını kullanıyordum.

Yine bir bahis sitesini de 7/24 para transferi yapılabildiği için kendime buradan bir hesap açtım ve bazen de bu hesaba para göndererek sadece paramı muhafaza etmek ve para transferlerini yapmak için bu hesabı kullandım.

30 Nisan 2023 tarihinde Taksim'de bulunan bir otelde projemin lansmanı yapılacaktı. Ancak 27 Nisan'da ödemeyi alamayınca ödeme yapamadığım bazı şahıslar tarafından tehdit edilmem nedeniyle lansmanı iptal etmek zorunda kaldım.

'BEN MAĞDURUM'

Söylediğim gibi ben gerçek bir proje yaptım ve uçaklarda türbülansı önleyen bir algoritma geliştirdim ancak Kanada Üniversitesinin ödemeyi yapmaması sebebiyle kendim de mağdur oldum. Müştekilere de ödemelerini yapamadım. Kesinlikle müştekileri dolandırmak gibi bir amacım yoktur. Sürekli kendileriyle iletişim halindeyiz. Müştekilerden kaçmıyorum. Ödemeleri alır almaz kendilerine gerekli ödemeleri yapacağım. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN