Özel'den Erdoğan'a 'sokak hayvanları' cevabı: Milyonlarca canın katledilmesine izin vermeyiz

Özel'den Erdoğan'a 'sokak hayvanları' cevabı: Milyonlarca canın katledilmesine izin vermeyiz

CHP lideri Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerin öldürülmesini öngören yasa tasarısıyla ilgili, "Yakala-kısırlaştır-sal" metodu işe yaramadı; hayvanseverler sahiplenirse uyutmaya gerek kalmaz" sözlerine, "Kimse kimseyi tehdit etmesin; birilerinin kararıyla bu topraklarda milyonlarca canın katledilmesine asla izin vermeyiz." yanıtını verdi.

İktidarın “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerin öldürülmesini öngören yasa teklifine tepkiler devam ediyor. Son olarak CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sokak hayvanları açıklamasına yanıt vererek, "Kimse kimseyi tehdit etmesin; birilerinin kararıyla bu topraklarda milyonlarca canın katledilmesine asla izin vermeyiz." dedi.

"HAYVAN HAKKI FONU KURULMASI GEREKİYOR"

Özel şu ifadeleri kullandı:

"Bir sonraki adımı AKP'nin sunacağı kanun teklifinde görmemek isteriz. Bir sonraki adımın ne olduğu belli. Bir sonraki adımla kimse kimseyi tehdit etmesin. Bir sonraki adıma psikolojik ve toplumsal bir zemin hazırlamaya çalışmasın. Yapılacak iş bugüne kadar devlet iradesiyle bir an önce yapılması gereken ve ertelenen kısırlaştırma kampanyasının 81 ilde 973 ilçede bir an önce başlatılmasıdır.

Kaynak yok diyenlere kendi milletvekillerinin 4 gün önce altına imza attıkları meclisin araştırma komisyonu raporunun 101.sayfasını hatırlatıyorum. Hayvan Hakkı Fonu kurulması gerekiyor. Bu fona vergilerden katkı yapılması gerekiyor. At yarışından, Spor Toto'dan, lotodan katkı yapılması gerekiyor. Bu fonla da kısırlaştırma yapılması gerekiyor. Efendim yapılan yapılır, yapılmazsa son çare mon çare...

Ölüm son çare değildir. Ölüm denilince bu topraklarda herkesin tüyleri diken diken olur, Allah gecinden versin denir. Ölümün vadesini öne çekmek fanilerin işi değildir. Birilerinin kararıyla bu topraklarda milyonlarca canın katledilmesine asla izin vermeyiz."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokakta yaşayan hayvanlara ilişkin yasa tasarısıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Gelişmiş hiçbir ülkede olmayan bir başıboş köpek sorunumuz var. Toplumun çok büyük bir kesimi, bu meselenin bir an önce çözülmesini, sokaklarımızın başta çocuklarımız olmak üzere herkes için güvenli hale gelmesini istemektedir. Bu talebe, bu çağrıya, hatta bu çığlığa kayıtsız kalmamız düşünülemez" dedi. Mevzuatta yapılacak değişiklikle, sahipsiz köpeklerin sahiplenilmesini amaçladıklarını belirten Erdoğan, "Sahipsiz köpek sayısını 'yakala-kısırlaştır-sal' metoduyla çözmek istedik. Ama bu bir çözüm olmadı. Hazırlıkları devam eden kanun teklifiyle, köpek bakım evleri olmayan yerlere hemen bakım evleri kurulacak. Sahipsiz hayvanlar, bu bakım evlerinde tutulacak.

Ayrıca, sahiplenilmeleri için kampanyalar yapılacak. Sahiplenilen hayvanlar kısırlaştırılacak, aşılanacak, çip takılacak, sahibine teslim edilecek ve bundan sonra da çok sıkı takip edilecek. Biz istiyoruz ki, barınaklara alınan tüm hayvanlarımız sahiplenilsin. Özellikle hayvanseverlerimizin bu süreçte barınaktaki köpekleri sahiplenerek daha fazla sorumluluk alacaklarına inanıyoruz. Eğer bunu başarabilirsek, bir sonraki adıma da (uyutma) ihtiyaç kalmayacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN