Sel kabusu bitmedi! Meteoroloji beş kenti uyardı: Kuvvetli yağış geliyor, kar ihtimali de var!

Sel kabusu bitmedi! Meteoroloji beş kenti uyardı: Kuvvetli yağış geliyor, kar ihtimali de var!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, doğudaki beş ilde yaşayan vatandaşlara kuvvetli yağış konusunda uyarılarda bulundu. Şanlıurfa ve Adıyaman'da yaşanan sel felaketinin yanı sıra Gaziantep ve Kilis'te süper hücre yağışları, vatandaşlara zor anlar yaşattı. Meteoroloji'ye göre bölgede aşırı yağışlar devam edecek. İşte, il il haritalı hava durumu tahminleri...

Şanlıurfa ve Adıyaman'da yaşanan sel felaketinin ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yarın (19 Mart 2023 Pazar günü) sabah saatlerinden itibaren Mardin, Siirt, Batman ve Hakkari'de yerel olarak kuvvetli, Şırnak çevrelerinde ise yer yer çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Yağışların 1800 metre üzeri yüksek kesimlerde yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

turkiye-hava-durumu-tahminleri-7.jpg

"3-5 YILDA BİR BÖYLE YAĞIŞLAR GÖRECEĞİZ"

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, sel felaketlerinin şiddetini artırarak daha sık görüleceğini, 10 yılda değil 3 yılda bir görüleceğini ifade etti.

İklim değişikliğinin etkilerinin görülmeye başladığını dile getiren Kurnaz, bu tür yağışların 3-5 yılda bir görülebileceğini söyledi. Prof. Dr. Levent Kurnaz, şunları söyledi:

"İklim krizi, doğada yaşadığımız her türlü iklim olayını daha şiddetli, daha uzun süreli ve daha geniş alanlarda görülür hale getirir. Yağıştan bahsediyorsak, daha kısa, şiddetli, yoğun yağış, daha sıklıkla ve çok yerde görülecek.

İki sene önce bunu Bozkurt'ta gördük. 2 bin 500 yılda bir düşecek yağış miktarı, Bozkurt'ta oldu. Bundan sonra iklim değişikliğiyle birlikte, 2 bin 500 senede bir görülecek yağış, 20 senede bir görülecek. Şanlıurfa için de geçerli bir durum.

Epey zamandır bu kadar şiddetli yağış görmüş müydük, hayır. Bir daha ne zaman görürüz, 50 sene sonra diyemiyoruz. Muhtemelen 3-5 senede bir böyle yağış göreceğiz. Senede 4-5 defa kar yağardı artık yağmıyor ve yağmayacak. İşte iklim değişikliği dediğimiz bu."

turkiye-hava-durumu-tahminleri-6.jpg
Levent Kurnaz

"BU YAĞIŞLAR HİÇBİR YERİ BESLEMİYOR, TOPRAĞI ALIP GÖTÜRÜYOR"

Bir gecede yağan 150 kilogram yağmurun toprağa zarar verdiğini belirten Prof. Dr. Levent Kurnaz, şöyle konuştu:

"İstanbul'da şu ana kadar yağış 1 kilogramın altında. Düşünün bir gecede yaklaşık 150 kilogram yağış buraya düşmüş olsa, bu bir afettir. Bu İstanbul, Şanlıurfa, New York için de bir afettir. Biz senelerdir bunun geleceğini söylüyoruz. Daha da kötü olacağını söylüyoruz.

İklim krizi bu tür yağışları, daha sık görülür daha şiddetli olur hale getirecek. Bu yağışın kimseye bir faydası yok. Bizim istediğimiz yağış, (dün) İstanbul'da olan yağış. Bu şekilde İstanbul'daki gibi sakince 10 gün yağsın, bu toprağı, yeraltı sularını besliyor.

150 kilogram yağış bir gecede yağacak olursa o hiçbir yeri beslemiyor. Üstüne bir de erozyonla toprağı alıp götürüyor. Burada o kadar yağış olduğunda, denizlere gidiyor. Bizim işimize yaramıyor. Yağışın uzun süreli ve hafif olanı makbuldür.

Bu konuşmayı bir daha yapacağız. Gelecek sene, ilkbahar ve sonbaharda yine konuşuyor olacağız. Artık bu yeni gerçeğimiz. Buna hazırlıklı olmalıyız. Şimdiye kadar İstanbul'da, Esenyurt'ta böylesi bir sel 10 yılda bir oluyorsa artık 3 yılda bir olacak."

turkiye-hava-durumu-tahminleri-2.jpg

"SEL FELAKETLERİ DAHA DA ŞİDDETLENECEK"

Sel felaketlerinin daha çok şiddetleneceğini belirten Prof. Dr. Levent Kurnaz, şunları söyledi:

"Acilen yapılması gereken şey, can kaybını sıfıra indirmek. Onun için insanlara cep telefonlarından anlık uyarı gelmesi lazım. Bu uyarı meteorolojinin yaptığı gibi turuncu uyarılar değil, tehlikeli olayların olabileceği yerlerdeki insanlara 'Oradan kaçın' denmesi gerekiyor.

Türkiye'de su basma seviyesi diyeceğimiz, bodrum katı olan yerlerde ikamet etmek yasak. İstanbul'u, İzmir'i, Ankara'yı düzelttik diyelim ama düzeltmeyeceğimiz şehir yok. Hepsinde aynı hataları yaparak bu şehirleri kurmuşuz. Sel felaketlerinin hepsi devam edecek ve daha da şiddetlenecek. Bu gördüklerimiz daha çok azı.

Her yer tehlikeli. Şu an bulunduğumuz yer de tehlikeli. Onun için herkes kendi oturduğu yere dikkat etmek zorunda. Nereden nasıl ne kadar sel geleceğini bilmek gerek, her yer için tehlike söz konusu."

TÜRKİYE GENELİ HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

19 MART 2023 PAZAR

turkiye-15-gunluk-hava-durumu-1.jpg

20 MART 2023 PAZARTESİ

turkiye-15-gunluk-hava-durumu-2.jpg

21 MART 2023 SALI

turkiye-15-gunluk-hava-durumu-3.jpg

22 MART 2023 ÇARŞAMBA

turkiye-15-gunluk-hava-durumu-4.jpg

23 MART 2023 PERŞEMBE

turkiye-15-gunluk-hava-durumu-5.jpg

İL İL HAVA DURUMU RAPORU

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN