Uzman isim 'makas açıldı' diyerek uyardı: Bankalar TL toplamak için yüksek faiz oranı uyguluyor

Uzman isim 'makas açıldı' diyerek uyardı: Bankalar TL toplamak için yüksek faiz oranı uyguluyor

İhtiyaç kredilerinde ticari krediler için uygulanan şekle benzer bir faiz üst sınırı geldi. İhtiyaç kredilerinde 70 bin liraya kadar olan kısım menkul kıymet tesisinden muaf tutuldu. Yeni uygulamayı değerlendiren Ekonomist Murat Özsoy, kredi kullanacaklara faiz uyarısında bulundu. Özsoy, "Mevduat ve kredi faizi arasında makas açıldı. Bankalar TL toplamak için yüksek faiz oranı uyguluyor. Bu nedenle son günlerde müşterilerin hiç tercih etmeyeceği çok yüksek faiz oranları teklif ettiler." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bankalara gönderdiği yazıda ihtiyaç kredilerine faiz üst sınırı getirdiğini duyurdu. Buna göre araç ve konut kredileri haricinde verilecek ihtiyaç kredilerinde en yüksek aylık faiz 1.37 seviyesinde olacak, 70 bin lira kredinin altındakiler menkul kıymetler tesisinden muaf tutulacak.

TCMB ihtiyaç kredisi üst faiz sınırını değiştirerek uygulamaya 70 bin lira üst sınırı getirdi. İhtiyaç kredilerinden faiz/kâr payı oranı Merkez Bankası’nca ilan edilen yıllık bileşik referans oranın 1.8 ile 2.0 (dâhil) katı arasında olanların birinci kademede yani yüzde 20 oranında, 2.0 katından yüksek olanların ise ikinci kademede yüzde 90 oranında menkul kıymet tesisine tabi olması kararlaştırıldı.

"KREDİ KULLANIMININ TÜKETİCİLER İÇİN DAHA ZOR OLACAK"

Gazetevatan'dan Özlem Atila'nın haberine göre; kredi kullanımının tüketiciler için daha zor olacağına dikkat çeken Murat Özsoy, "Merkez Bankası’ndan ihtiyaç kredilerine getirilen yeni düzenlemeler, görünen tarafta ihtiyaç sahiplerine yönelik daha uygun faiz oranları sunulması şeklinde bir adım olabilir. Ancak görünmeyen yüzüyle perde arkasında aslında bu kredinin kullandırılmasında bankaların iştahını kırma yönünde atılmış bir adım. Yani her ne kadar politika faiz oranı aşağıya çekilse de aslında yönetmelikler ile ekonomi yönetimi bir yandan kredileri zorlaştırarak sıkı para politikası uygulamalarını devrede tutmaya çalışıyor." diye konuştu.

"BANKALAR TL TOPLAMAK İÇİN YÜKSEK FAİZ ORANI UYGULUYOR"

Tüketici kredisi kullanacaklara faiz uyarısında bulunan Özsoy, "Bankaların artık bu yeni düzenlemeden sonra ihtiyaç kredisi vermek konusunda daha az iştahlı olmalarının sebebi ise, mevduat ve kredi faizi arasında açılmış olan makas. Yani bankalar TL toplamak için yüksek faiz oranı uygularken -ki şu sıralar yüzde 27, yüzde 28 seviyelerinde- diğer yanda menkul kıymet tesis etme kapsamına girmeden ihtiyaç kredisi vermek için yıllık yüzde 16.56 oranı uygulamak durumundalar. Böyle olduğu vakit de bankalar zarar yazmak durumunda kalıyorlar. Dolayısıyla bankalar da bir yanda zarar etmek mi yoksa diğer yanda menkul kıymet tesisi kapsamına girmek mi tercihine maruz kalmamak için en iyisi hiç ihtiyaç kredisi kullandırmamak dediler ve son birkaç gündür müşterilerin hiç tercih etmeyeceği çok yüksek faiz oranları tekliflerinde bulundular." ifadelerini kullandı.

"KREDİ İLE YATIRIMIN ÖNÜ KESİLECEK"

Ekonomist Murat Özsoy sözlerini şöyle sürdürdü;

"En son düzenleme ile 70.000TL’ye kadar olan ihtiyaç kredilerinin menkul kıymet tesisinden muaf tutulması uygulaması ise uygulamayı ilk versiyonuna göre; biraz yumuşatmak için atılan bir adım. 70.000TL’nin altında gelen taleplere yönelik en azından iştahın kesilmemesi ve sistemin tam tıkanmaması için böyle bir adım atıldığını düşünüyorum. Bu son düzenleme ile acil nakit sıkışıklarını gidermek amaçlı kullanılacak ihtiyaç kredilerinden ziyade yüksek tutarlı olup dövize ya da kredi çekip mevduata dönme gibi adımların önü kesilmek isteniyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN