İŞKUR'dan başvuran herkese günlük 327 TL! Öğrencilere ve işsizlere öncelik sağlanıyor

İŞKUR'dan başvuran herkese günlük 327 TL! Öğrencilere ve işsizlere öncelik sağlanıyor

İş arayanlara sevindiren haber İŞKUR'dan geldi. İşsiz vatandaşlara farklı meslekler edindirmek amacıyla İşbaşı Eğitim Programları'nı hayata geçiren İŞKUR, teşvik ve yol ücreti gibi asgari ihtiyaçların karşılanması amacıyla programa katılan kursiyerlere günlük 327 TL ödeme yapıyor. İŞKUR'un İşbaşı Eğitim Programları'na katılmak için başvuru şartlarını karşılamak gerekiyor. İşte, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları başvuru sayfası...

Türkiye'nin 81 ilinde birçok alanda iş imkanı sağlayan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İşbaşı Eğitim Programları ile meslek sahibi yapıyor.

İşbaşı Eğitim Programları'na 15 yaşını aşmış ve emekli olmayan herkes başvuru yapabiliyor.

Kurs başvurusu için 81 ilde yer alan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ya da İŞKUR e-Şube aracılığıyla yapmak mümkün.

İŞKUR'un İşbaşı Eğitim Programları'na başvurusu kabul edilenlere günlük 327 TL ödeniyor.

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

* İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak,

* 15 yaşını tamamlamış olmak,

* İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak,

* Emekli olmamak,

* Programa başladığı tarihten önceki bir yıl içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak,

* Kurumca aynı meslekte düzenlenen kurs/programı tamamlamamış olmak,

* Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak,

* İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak şartlarının sağlanması gerekiyor.

Ayrıca düzenlenen mesleki eğitim kursundan veya işbaşı eğitim programından bir kişi en fazla ikişer kere yararlanabilmekte olup kişilerin kurs ve programlardan toplam yararlanma sayısı ise üçü geçemeyecek.

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI NE KADAR SÜRÜYOR?

Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabiliyor.

Program süresi bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerleri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay olarak uygulanıyor.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Hayat Boyu Öğrenme modüllerinin veya üniversite eğitim modüllerinin asgari sürelerinden az olmamak kaydıyla program düzenleniyor.

Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saat ve günlük 240 günü geçmeyecek şekilde planlanabiliyor.

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINA KATILANLARA NE KADAR ÜCRET VERİLİYOR?

İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden;

* İş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 327,18 TL, öğrencilere 245,38 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 163,59 TL,

* Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 359,90 TL cep harçlığı ödenmektedir.

* Genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından program süresince karşılanıyor.

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

İşbaşı eğitim programlarına başvuru şartlarını sağlayan tüm vatandaşlarımız, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ve İŞKUR e-şube üzerinden başvuruda bulunabilir.

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞVURU SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN