Annesi, İstanbul'da köle olarak satılmış! Leonardo da Vinci hakkında şaşırtan 'Osmanlı' detayı

Annesi, İstanbul'da köle olarak satılmış! Leonardo da Vinci hakkında şaşırtan 'Osmanlı' detayı

Ressam ve mucit Leonardo da Vinci'nin annesi Caterina da Vinci'nin hayatı hakkında kitap yazan İtalyan yazar, Kafkasya'dan başlayıp İstanbul ve Venedik'e uzanan bir hikayeye ulaştı. Caterina da Vinci'nin hayatının tasdikli belgeleri olduğu belirten yazar, ilginç bilgiler aktardı. İşte detaylar...

Napoli L'Orientale Üniversitesi'nde Rönesans üzerine çalışmalarıyla bilinen Prof. Carlo Vecce'nin, Floransa Devlet Arşivi'nde bulduğu orijinal bir belge Leonardo da Vinci'nin annesi Caterina'nın hikayesinin yeniden yazılmasına yol açabilir.

caterina-da-vinci-kitabi-1.jpeg

KAFKASYA'DAN İSTANBUL VE FLORANSA'YA GİTMİŞ

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, söz konusu belge, Leonardo da Vinci'nin annesi Caterina'nın köle olarak Kafkasya'da Çerkes bölgesinden önce İstanbul'a, oradan da Floransa'ya geldiğini ve 2 Kasım 1452 tarihinde Leonardo da Vinci'nin babası Piero da Vinci tarafından yazılan bir noter tasdiki ile serbest kaldığını ortaya koydu.

caterina-da-vinci-kitabi-2.jpg

KÖLE OLARAK SATILMIŞ

Leonardo da Vinci'nin annesinin hayatına dair keşfettiği bu bulgudan yola çıkarak "Caterina'nın Gülümsemesi" kitabını bu hafta içinde yayınlayan Prof. Vecce, Caterina'nın Çerkes kökenli genç bir kız iken kaçırıldığını, önce İstanbul, oradan Venedik'e köle olarak satıldığını ve son olarak Floransa'da daha sonradan oğlu Leonardo da Vinci'nin babası olacak Pietro da Vinci ile karşılaştığını aktardı.

caterina-da-vinci-kitabi-3.jpg

Vecce, çalışmalarına Caterina'nın bir süredir dillendirilen köle olduğu iddiasını çürütmek için başladığını ama bulduğu belgenin köle olduğu tezini doğrulayacak nitelikte olduğunu ifade etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN