Silahlı saldırı davasında Dilan-Engin Polat hakkında karar: Daltonlar çetesiyle birlikte yargılanacaklar

Silahlı saldırı davasında Dilan-Engin Polat hakkında karar: Daltonlar çetesiyle birlikte yargılanacaklar

Çeşitli suçlardan tutuklu bulunan Dilan ve Engin Polat'ın azmettirdiği öne sürülen fenomen Banu Parlak'ın güzellik merkezinin kurşunlanması olayına ilişkin açılan dava bugün görüldü. Mahkeme, silahlı saldırı davasının Barış Boyun’un örgüt davasıyla birleştirilmesine ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Sosyal medya fenomeni Banu Parlak'ın güzellik merkezine düzenlenen silahlı saldırıyı azmettirdikleri iddia edilen Dilan-Engin Polat çifti ile Engin Polat'ın babası Sezgin Polat'ın da aralarında olduğu 11 sanıklı dava Küçükçekmece 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

İDDİANAMEDEN

Olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, Polat çifti ile Sezgin Polat'ın "birden fazla kişiyle birlikte silahla tehdit suçunu azmettirme" ve "mala zarar vermeye azmettirme" suçlarından toplamda ayrı ayrı 2 yıl 4 aydan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilmişti.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan sanıklar Barış Boyun, Beratcan ile Batin Can Gökdemir için ise "silahlı suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "birden fazla kişiyle birlikte silahla tehdit", "mala zarar verme" ve "ruhsatsız silah taşıma" suçlarından ayrı ayrı toplamda 8 yıl 4 aydan 23 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

İddianamede, diğer sanıklar Batuhan İnci, İsmail Emre Arifoğlu, Nizamettin Bilgili, Onur Abiç, Yunus Emre Yıldız ve Sezgin Polat’ın farklı suçlardan 2 yıl 4 aydan 23 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

AYLIK GELİRLERİNİ AÇIKLADILAR

Küçükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, sanıklar Dilan, Engin ve Sezgin Polat ile müşteki Banu Parlak hazır bulundu.

Duruşmaya taraf avukatları da katıldı. Duruşmada kimlik tespiti esnasında Engin Polat "aylık ortalama gelirim 200 bin" dedi. Dilan Polat da aylık gelirinin "200 bin TL" olduğunu söyledi.

HAKİM İZİN VERMEDİ

Engin Polat duruşma salonunda küçük oğlu ile telefonda konuşup konuşamayacağını sorarak, "6 aydır konuşmuyoruz." dedi. Hakim ise her türlü talebin yasak olduğunu dile getirdi.

DİLAN POLAT GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Ağlayarak duruşma salonuna giren Dilan Polat eşinin elini tuttu. Duruşma salonunda izleyici koltuğunda oturan kızının elini tutmak isteyen Dilan Polat'a jandarma izin vermedi. Dilan Polat kızına sık sık "Kızım seni çok seviyorum, hepsi geçecek, yapmadık biz yapmadık." dedi. Sanık Dilan Polat'ın duruşma salonunda sık sık ağladığı görüldü.

'DALTONLAR BİZİ TEHDİT ETTİ'

Dilan Polat savunmasında, "Ben Banu Parlak’ı tanırım kendisi 6 yıllık arkadaşım. Küsüp barıştığımız dönemler oluyordu. İş yeri kurşunlanmadan önce işleri konusunda benden yardım destek istemişti. Ben de kendisine seve seve yardım edeceğimi söyledim. Daha sonra sosyal medyada haberleri görünce haberim oldu. Can güvenliğinin olmadığını ve bizi sorumlu tuttuğuna dair paylaşımlar gördüm. O ana kadar aramızda problem yoktu. İş yerinin kurşunlandığını da basın ve sosyal medyadan öğrendim. Bu sırada yargılandığımız kişilerle de hiçbir bağlantımız yoktur. Daltonlar çetesi eşimi ve beni de tehdit etmiştir. Bununla alakalı mesajlar da mevcut." dedi. Polat savunması sırasında da zaman zaman duygulanarak ağladı.

'CAN DALTON 'NAMUSUNU ELİNDEN ALACAĞIM' DEDİ'

Dilan Polat savunmasının devamında, "Can Dalton bana 'senin namusunu elinden alacağım' diye mesajlar da iletmişti. Bizi tehdit eden kişilerle aynı dosyada neden yargılanıyoruz bilmiyorum. Gürcistan’a 2018-2019 yıllarında hamilelik dönemimde gittim. Yemek yedim ziyaret ettim döndüm. Sosyal medyada ön planda bir hayat yaşıyorum. Maddi durumumuzun iyi olmasından dolayı farklı yollarla Halil İbrahim Kalkan’ın haraç kesmek istediğini düşünüyorum. Pendik şubemize giderek 'tabelaları indirin' demişti. Çalışanların elinde ses kayıtları da mevcut. Benim Banu Parlak ile husumetim yoktu. Neden böyle bir konuda beni ve ailemi hedef gösterdi anlamıyorum. Dosyada bahsi geçen kimseyi aile üyelerim dışında yani tanımıyorum. Video için de ben sosyal medyada o dönemde aleyhime paylaşımlar yapılıyordu. Çocuklarım ve ailem için. Kafam çok karışıktı herkes saldırı halindeydi. Suçlamayı kabul etmiyorum." ifadelerini kullandı.

''TEDBİR KARARININ ANASINI GÖRECEKSİNİZ' SÖZLERİNİ GENEL SÖYLEDİM'

Dilan Polat müşteki avukatının "Tedbir kararının anasını danasını göreceksin sözlerini kime söylediniz?" sorusuna, "Benim orada direkt muhatabım yoktu. Kara para aklandığımıza, illegal işler yaptığımıza dair paylaşımlar yapılıyordu. Genel söyledim." diye yanıt verdi.

'BANU PARLAK'I TANIMAM'

Engin Polat ise savunmasında “Banu Parlak’ı tanımam. Görüşmüşlüğüm yoktur. Bir gün sosyal medyada ‘benim başıma bir şey gelirse Dilan ve Engin Polat sorumludur’ diye açıklamalar yapıyor. Ben de eşime ‘bu kadın senin arkadaşın değil mi neden böyle yapıyor ara kendisi ile görüş’ dedim. Eşim ‘ben aramam dedi’ ben de üzerine düşmedim. Ama karım iyi niyetli olarak aramış benim sonradan haberim oldu. O ara çok mesele vardı. Kara para aklama. Onun da gerçek olmadığını yakında göreceğiz. Bu arkadaşın dükkanı kurşunlanmış. Akabinde bizden şikayetçi olmuş. İfadeye çağırdılar gittik. Olay bundan ibaret bizim hiç kimse ile bir alakamız yok." dedi.

'YALANCI BİR TANIKTIR'

Diğer sanıkların olduğunu bu mahkemede öğrendiğini dile getiren Engin Polat, "Yalancı tanık Halil İbrahim Kalkan, bizi tehdit edip şubelerimizi arayıp Sezgin ve Engin Polat ile görüşeceğim diyerek tehdit ediyordu. Bu daha önceden de başımıza geldi. ‘Onları şöyle yapacağım böyle yapacağım, bu tabelaları indirin bundan sonra burada Dilan Polat yazmayacak Halil İbrahim Kalkan yazacak’ diyormuş. 2-3 ay devam etti. Biz telefon sapığı diye dikkate almadık. Lakin bir gün Pendik şubemize gidip tehditte bulunmuş. Babama ‘bu böyle olmaz gidelim şikayetçi olalım fiziken de üzerimize gelmeye başladı’ dedim. Gayrettepe’ye gidip şikayetçi olduk. Açılan davalar sonucu bu şahıs ceza aldı öyle biliyorum. Bu şahıs ‘ben Sezgin Polat’a 500 bin TL borç verdim bunu almak için arıyorum’ diye kılıf uydurmuş. Bu kılıfına daha sonra Banu Parlak’ı ekledi. Güya Banu Parlak’ın vurulmasını istemişiz karşılığında para teklif etmişiz. Yalancı bir tanıktır." şeklinde konuştu.

'DALTONLAR ÇETESİNİ DE TANIMAM'

Gürcistan ile hiçbir bağlantısının olmadığını söyleyen Engin Polat, "Bağlantımı bırakın orada olan birini bir kere bile telefon ile aramadım. Gürcistan’a 4-5 sene evvel 6 aile çift olarak tatile gittik” dedi.

Engin Polat devamında, "Ben Daltonlar çetesini de tanımam. 2 ay önce gazete okurken öğrendim. Can Dalton daha önce eşimi tehdit etmişti. 2 dükkanım 3 ayrı zaman diliminde kurşunlandı. Ben de bunun üzerine şerefsizler diyerek video paylaştım. Bu adam daha sonra bana yanıt verdi. ‘Bundan sonraki mermi sana’ diye cevap verdi. Bu dosyada iftiraya uğradık. Ticari itibarımız zedelendi. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum. Yalanın ve iftiranın delili olmaz. Ben ve ailemde en ufacık bir delil bulunursa her türlü cezaya razıyım." şeklinde konuştu.

Müşteki avukatının sorusu üzerine Engin Polat, "Emirhan Döner diye birini tanımıyorum böyle biri ile görüşmedim. Fatih Gezer benim çocukluk arkadaşımdır. Cezaevinden beni aradı. Medyada dükkanımızın kurşunlandığını görmüş. Bana kendi çabasıyla yardımcı olmaya çalıştı şunu tanıyorum bunu tanıyorum diye ama konuşmada Daltonlar çetesi adı geçmedi." dedi.

KARAR AÇIKLANDI

Duruşmada karar belli oldu. Mahkeme, Banu Parlak'ın güzellik merkezine silahlı saldırı davasının İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Barış Boyun’un örgüt davasıyla birleştirilmesine ve sanıkların tutukluk halinin devamına karar verdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN