Sınava girecekler sürprize hazır olun! Türkiye’de bir ilk yapılacak: MEB ortaokul ve lise öğrencilerine duyurdu…

Sınava girecekler sürprize hazır olun! Türkiye’de bir ilk yapılacak: MEB ortaokul ve lise öğrencilerine duyurdu…

Sınava girecekler sürprize hazır olun! MEB, öğrencilerin gelişimlerini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlüğü sağlamak ve uygulama birliğini oluşturmak amacı 26-27 Mart tarihlerinde ülke genelinde yapılacak sınavlarda bir ilki uygulayacak. İşte, Türkiye’de ilk kez yapılacak o uygulamanın detayları…

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, 26-27 Mart 2024 tarihinde tüm Türkiye’de ortak yapılacak ikinci dönem birinci yazılılarına dair soruları yanıtladı. Ölçmede esas amaçlarının öğrenciye geri bildirim vermek ve sınıf genelinde eksik öğrenmeleri ortaya çıkarmak olduğunu belirten Bülbül, "Bu amaçla yayımladığımız Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'ne yansıyan hükümler doğrultusunda daha iyi bir ölçme yapabilmek için açık uçlu soru sistemine geçtik. Ortaokul ve liselerde, öğretmenler tarafından hazırlanan tüm sınavlarda sorular açık uçlu ya da kısa cevaplı sorulardan oluşacak şekilde oluşturulması esasını getirdik" hatırlatmasında bulundu.

“YENİ SINAV UYGULAMASI GETİRDİK”

Ortaokul ve liselerdeki ortak sınavların Türkiye genelinde, il ve ilçelerde ve okul genelinde olacak şekilde üç şekilde yapılmasını esas getirdiklerini söyleyen Bülbül, "Burada yeni bir sınav uygulaması getirmedik. Ülke genelindeki ortak sınavlarla öğrencilerin ilan ettiğimiz kademelerdeki derslerinden birini bakanlık olarak yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

sinavlarda-acik-uclu-soru-donemi.jpg

AÇIK UÇLU SORU DÖNEMİ BAŞLIYOR

Birinci dönem ülke geneli ortak yazılı sınavları planlandığı gibi çoktan seçmeli sorular ile yaptıklarını söyleyen Bülbül, 26-27 Mart tarihlerindeki ikinci dönem ülke geneli ortak sınavları da önceden planladıkları gibi açık uçlu ve kısa cevaplı sorular ile yapacaklarını söyledi.

Bakanlığın aldığı karar gereğince, ülkede 6’ıncı sınıf Türkçe ve matematik dersleriyle 9’uncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik derslerinin ikinci dönem birinci yazılılarının bakanlıkça ortak yazılı sınavlar kapsamında yapılacağını hatırlatan Bülbül, bu kapsamda sınav tarihlerinin belirlendiğini de söyledi.

Bülbül, 26 Mart 2024 Salı günü 6. sınıf Türkçe ile 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı, 27 Mart 2024 Çarşamba günü ise 6. sınıf matematik ile 9. sınıf matematik derslerinden ülke genelinde ortak sınav yapılacağını dile getirdi.

Türkiye geneli ikinci dönem ortak sınavlarda ilk dönemden farklı olarak; 6’ıncı sınıf Türkçe dersinde çoktan seçmeli soruların dışında açık uçlu ve kısa cevaplı soruların sorulacağını söyleyen Bülbül, 6’ıncı sınıf matematik, 9’uncu sınıf Türk dili ve edebiyatıyla, 9’uncu sınıf matematik sınavları için açık uçlu ve kısa cevaplı soruların kullanılacağı bilgisini verdi.

sinavlarda-acik-uclu-soru-donemi-1.jpg

SORULARIN NASIL HAZIRLANDIĞINI ANLATTI

Bülbül, Türkiye geneli ortak yazılı sınav sorularının nasıl hazırladığını dair gelen soruya şu yanıtı verdi:

"Bakanlıkça ülke genelinde ortak yapılacak yazılı sınav soruları Genel Müdürlüğümüzde görevli alan uzmanlarınca hazırlanmaktadır. Bu sorular, 20 Şubat 2024'te 'odsgm.meb.gov.tr' adresinde yayımlanan konu soru dağılım tablolarındaki konu ve kazanımlara uygun olarak hazırlanmakta, hazırlanan sorular örneklem olarak seçilen okullarda pilotlanmakta ve gerekli analizler yapılarak nihai sınav sorularına karar verilmektedir."

Genel Müdür Bülbül, "açık uçlu soruların kullanıldığı ve ülke geneli ortak yapılan sınavların değerlendirme işlemlerinin nasıl yapılacağına ilişkin soruyu yanıtlarken, sınavların değerlendirilmesinde önemli detayların bulunduğunu belirtti. Bülbül, şu ifadeleri kullandı:

"Bakanlığımız, ilk defa bu yıl açık uçlu ve kısa cevaplı soruların yer aldığı ülke geneli ortak yazılı sınavlar yapacak. Bu kapsamda ortak sınavların değerlendirme işlemleri iki şekilde yapılacak. 6. sınıf Türkçe dersi ortak yazılı sınavının puanlama işlemleri, ülke genelinde ortak olacak. Burada açık uçlu soruların değerlendirilmesinde görev alacak öğretmenlere puanlama eğitimleri verilecek ve her bir öğrenci cevabı sistem üzerinden bağımsız iki puanlayıcı tarafından puanlanacak. Öğrenci cevabına yönelik tutarsız bir puanlama olması durumunda ise cevap üst puanlayıcı rolündeki görevli tarafından değerlendirilecek ve nihai karar verilecektir. Böylelikle puanlama işlemlerinde hata payımız olmayacak.

Ülke genelinde ortak yapılacak ve açık uçlu ve kısa cevaplı soruların kullanıldığı diğer sınavların '6. sınıf matematik, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile 9. sınıf matematik' değerlendirme işlemleri ise okul müdürlüklerinin alacağı karar doğrultusunda eğitim kurumu sınıf, alan zümreleri, ilgili dersin öğretmenleri ya da komşu okul eğitim kurumu sınıf, alan zümre öğretmenleri tarafından yapılacak."

Bülbül, sınav uygulamasının görevli öğretmenlerce nasıl yapılacağına ilişkin "Bu durumu birinci dönem tecrübe ettik ve hiçbir sorun yaşamadık. 6. sınıf Türkçe dersi ortak yazılı sınavına ait öğrenci cevap kağıtlarının basımı ise il ölçme değerlendirme merkezi müdürlüklerince yapılacak" bilgisini verdi.

yeni-proje-17.jpg

SONUÇLAR BU ŞEKİLDE ÖĞRENİLECEK

Bülbül, Türkçe dersi 6’ıncı sınıf ortak yazılı sınav sonuçlarının "ortakyazilisinav.meb.gov.tr" adresinde okul müdürlüklerinin erişimine açılacağını ve alan öğretmenlerince e-Okul sistemine işleneceğini açıkladı.

Ayrıca, 6’ıncı sınıf matematik, 9’uncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ile 9’uncu sınıf matematik derslerinin ortak yazılı sınav sonuçlarınınsa ilgili dersin öğretmenleri tarafından e-Okul sistemine yükleneceğini ve öğrencilere bildirileceği bilgisini de verdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN