Seçime 100 gün kala Kılıçdaroğlu'ndan 'adaylık' sorusuna yanıt: Benim ismim verilse bile mutabakat şart

Seçime 100 gün kala Kılıçdaroğlu'ndan 'adaylık' sorusuna yanıt: Benim ismim verilse bile mutabakat şart

CHP lideri Kılıçdaroğlu, canlı yayında gündemi değerlendirirken, adaylık ihtimali ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, aday olabilmesi için mutabakatın şart olduğunu söylerken, "Adaylık için mutabakat olması lazım. Benim öteden beri üzerinde durduğum bu. Mutabakat olmadan karar almayı asla doğru bulmam. Karamollaoğlu ismimi söylerse itirazım olmaz. Bu mutabakatın dışına çıkmak olur" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV'de İlker Karagöz ile Çalar Saat programına konuk oldu. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, kendisinin aday olabileceği ihtimali ile ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu, 'İsminiz verilse bile aday olur musunuz?' sorusuna, "Benim ismim verilse bile masa içerisinde mutabakat şart" şeklinde yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, satışı gerçekleşen Tank Palet Fabrikası ile ilgili konuştu. CHP lideri, "Biz satılan Tank Palet Fabrikası’nı alıp ordumuza vereceğiz" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun cümlelerinin satırbaşları şu şekilde:

Her şey burada yok bu bir ortak mutabakat metni, altı liderin evet biz bunu yapacağız dediği bir metin. Burada neyi öngörüyoruz? Türkiye’nin teknoloji devrimini yakalamasını, üniversitelerin özerkliğini, adaleti, hukuku öngörüyoruz. Türkiye’de bir kez daha yolsuzluk olmasın diye bizim parlamentoda yeni bir yasal düzenleme yapmayı öngörüyoruz. Ele aldığımızda meseli yolsuzluklar konusunda gelir dağılımı istihdam yaratma konusunda üreticilerin üretmesi konusunda duyarlıyız. Yani birden fazla konumuz var. Eksiğimiz olabilir elbette. Onları da saygıyla karşılarız. Hayat dediğiniz durağan değildir her değişim yeni krizler yaratabilir. Önemli olan bir araya gelip sorunları çözelim demek. Devleti bir kişiye teslime derseniz bunu bir kişi yapamaz. Cumhur İttifakı’nın böyle bir çalışması var mı? Bir masa etrafında Türkiye’nin sorunlarını tartıştılar mı? Tam tersine Millet İttifakı’nı nasıl dağıtırız diye. Biz ne yaptık. Gayet sakin bir araya geldik bir program yaptık.

'418 MİLYAR DOLARI ÜLKENİN KASASINA KOYACAĞIZ'

Soru: Bu metin talimatla dışarıdan yazdırılan bir metin mi?

Tek kelimesi değil. Hangisi dışarıdan alındı. Çiftçiye ektiği ürünün karşılığını vermek dışarıdan talimat almak demek mi!

Damat (Selçuk Bayraktar) İkitelli'de fabrika açtığında ilk ben gittim, babasıyla görüştüm. Neden bu yatırımları yok etmek isteyeyim? Niye yok edeyim savunma sanayiini! Tank-palet fabrikasını kime verdiler? O fabrikayı şanlı Türk ordusuna verilmesini savunan kim? Ya Allah aşkına bunların tarım bakanı Fransa’ya gidip Fransa tarımına yaptığı katkılar nedeniyle ödül alan bu değil mi?

Bedeli ne olursa olsun 418 milyar doları alıp bu ülkenin kasasına koyacağız. Sayıştay’ın raporlarını alıp bakacağız, 418 milyar dolar paranın nerelere iç edildiğini o raporlarda görmek istiyoruz. Bedeli ne olursa olsun 418 milyar doları alıp bu ülkenin kasasına koyacağız.

Soygun düzeni var. 418 milyar dedik biz bulduk ama belki çok daha fazla. Siz rüşvet soruşturulmayacak diye kanun çıkarırsanız. AYM’ye gittik buradan çağrı yapıyorum, sayın başkanı da yürekten kutlayalım.

Yargı kirlenirse ve yargı görevini yapmazsa devlet organize suç örgütüne dönüşebilir.

Rakip dediğiniz kim? İrfan Fidan İstanbul Cumhuriyet başsavcılığı yaptı kimin talimatlarını yaptı Erdoğan’ın Yargıtay’dan yıldırım hızıyla AYM’ye çıktı. Bu olmaz. Bu yargıyı zedeler. Ayıp olan ne? Onun Yaptığı ayıp değil o zaten bütün duvarları yıkmış vaziyette, beni asıl yaralayan Yargıtay’ın o kişiyi seçmiş olmasıdır. 100 küsür yıllık bir kurum Yargıtay. Gelecekleri örfü olmadı gereken bir kurum bir talimatla alıyor bir kişiyi Yargıtay’da bir kararın altına imza atmadan bu beyefendiyi atıyorlar. Niye atıyorlar? Kendi talimatlarını yerine getirecek hakim bulmak için. Yargı kirlenirse ve yargı görevini yapmazsa devlet organize suç örgütüne dönüşebilir. Türkiye’nin geldiği noktalardan biri de budur. Bürokrasinin bu kadar çürüdüğünü bizim tarihimizde hiç görmemiştik. Ben o zaten yemin törenine de katılmadım.

'TANK PALET FABRİKASI’NI ALIP ORDUMUZA VERECEĞİZ'

Biz satılan Tank Palet Fabrikası’nı alıp ordumuza vereceğiz. Tank yapılacak demişlerdi nerede bu tank. Tank Palet’te 5 model tank üretildi. Deneme atışları yapıldı tamamı başarılıydı. Seri üretime geçirilecekti, engel oldular. Bu vatana ihanettir. Keşke bu konuda dava açılsa. Onların belgelerini gizliyorlar. Tank üreten Türkiye tank üretemez noktaya getirildi. Savunma sanayii farklı bir şeydir. Aselsan’ın nitelikli personellerinin tamamı yurt dışına gitti. En değerli insanlarımız yurt dışına gitti. Bunlar gönderiler. Onların tamamı Türkiye’ye gelecek. Biz tanklarımızı İHA’larımızı, SİHA’larımızı üreteceğiz. Bizim genlerimizde 100 yıllık Kuva-i Milliye geleneği var.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin koltuğunda oturan kimseye el avuç açmaz. 1940’larda Türkiye uçak ihraç eden 4 ülkeden biriydi. Cumhuriyet kurulurken kimseye el avuç açılmadı. Bu ülkenin kaynakları var. Mutabakat metninde kişi başına düşen milli geliri 2 katına çıkaracağız diyoruz.

Bugün sözcü gazetesinin manşeti var Erzurum’da insanlar insanlar eksi beş derecede et kuyruğunda. O havza özel ekonomi bölgesi ilan edilecek. Burası canlı hayvan et ürünleri konusunda orta doğu ve Kafkasların en büyüğü olacak. Et üretiminde bereketli bir coğrafya insanların eksi bilmem kaç derecede gidip et kuyruğuna girmesine enden olursa bir sorunumuz var demektir. Bugüne kadar hep AK Partiye poy verdiler, yeter desinler artık.

'SORUN TÜRKİYE'

İnsanlar bu işin içinden iktidarı değiştirerek çıkabilir. Türkiye savruluyor. Bakanla ne yapıyorlar! Vatandaşa verdiğiniz istikbal eksi derecelerde et kuyruğuna gir diyor. Hayatın gerçeğini görmüyorlar. Hayatın gerçeğini bu et kuyruğuna girenler görüyor. Havuz medyası kamu kurumlarının verdikleri ilanlarla besleniyorlar. Bunların tirajları da göstermelik. Söyledim gerçek tirajları çıkarın ortaya. Namuslu bir denetim komisyonu gelsin baksın bu gazetelerin tirajlarına. Ona göre BİT’ten ilan alsınlar.

Ekonomi bu kadar parlaksa bu enflasyon, bu kadar işsizlik, bu kadar yolsuzluklar nedir. Bu beşli çetelerini besleyenler kim? (Karagöz: Hala size ulaşmaya çalışanlar var mı?) şimdilik kesildi.

Türkiye öyle bir noktada ki bu işin partisi yoktur. Sorun Türkiye’dir. Çürüyen bir yapıyı yeniden adalet üzerine inşa etmektir. Bu iş parti meselesi olmaktan çıktı. Memleket elden giderken a partisi b partisi tartışamayız.

Allah nasip eder iktidar olduğumuzda vatandaşımız yolsuzluklarla nasıl mücadele ettiğimiz, verdiği her kuruş verginin bu memleket için harcandığını görecek, Anadolu’nun nasıl şaha kalktığını görecek. Bir 20 yıldır tek yolcu gemisi bile yok. Üç tarafı deniz ya akıl yok ya. Çünkü hep malı götürme üzerine düşünceleri. İki Türkiye var. Bir gerçekten ezilen gerçekten sesi çıkmayan bir şey söylediğinde hapse atılanların, işsizlerin Türkiye’si bir de yukarıda bir Türkiye var. Devleti sömüren alt kurumların hak ettiklerini yukarıya transfer edenler var.

'OLAY TÜRKİYE OLAYI'

İçinde bulunduğumuz ortak bir parti sorunu olmaktan çoktan çıktı. Altı lider evet bu sorunlar var diyerek bir araya geliyoruz oturup planlı programlı çalışıyoruz. Olayı bir parti olayı şeklinde tanımlarsanız bu iş yürümez. Olay parti olayı olmaktan çoktan çıkmış olan Türkiye olayı.

İki lider arasında yapılan görüşmenin kamuoyuna yansıtılmasını doğru bulmam. İki lider elbette oturduk konuştuk. Zaten gündem konusunu belirleyecek olan da temel bey. Bu birinci turu ikinci turu da büyük bir ihtimalle temel bey yapacak. Gayet güzel samimi bir görüşme oldu. Hem Türkiye’nin sorunlarını konuştuk hem bizim ekonomi konusunda da sosyal politikalar konusunda da açıkladığımız ortak mutabakat metinini kamuoyuna yansımalarını konuştuk. Doğrusunu isterseniz altı lider bir araya gelecek ebetteki cumhurbaşkanı adayımızı belirleyeceğiz burada dayatma efendim şu bu olacak diye bir şey yok. Her birimiz partilerimizden bağımsız olarak Türkiye’yi düşünüyoruz. Kişi endeksli düşünmenin doğru olduğuna inanıyorum. Bu sistem Türkiye için beka sorunudur. Lider konusunda oturup konuşacağız.

'BENİM İSMİM VERİLSE BİLE MUTABAKAT ŞART'

Soru: Temel Bey masaya aday ismi olarak Kılıçdaroğlu’nu getirirse?

Şöyle mutabakat olması lazım. Bir adayın gelmesi onun çıkması diye bir şey yok. Öteden beri üzerinde durduğum mutabakat olması. (Bu soru geldiğinde sizin oyunuz ne olur? İtiraz eder misiniz?) Benim itiraz etmeye hakkım yok zaten diyelim ismim üzerinde mutabakat oldu, elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir. Siz neden benim adımı ileri sürüyorsunuz diye özel bir itirazım olmaz. İşin doğasına aykırı olur bu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN