İkinci turda oy verme işlemi sona erdi

İkinci turda oy verme işlemi sona erdi

28 Mayıs cumhurbaşkanı ikinci tur seçimlerinde oy verme işlemi 17.00 itibarıyla sona erdi. Sandık kurulları oy sayım işlemine geçerken gözler, Yüksek Seçim Kurulu'ndan gelecek yayın yasağının kaldırılacağı duyuruya çevrildi.

Türkiye, bugün sandık başına gidere 13. Cumhurbaşkanı için oy kullandı. 28 Mayıs 08.00'de başlayan oy verme işlemi 17.00'da tüm ülkede sona erdi. Sandık kurulları mevzuat uygun bir şekilde oyların sayımına geçti. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yayın yasağını kaldırmasıyla sandıklardan çıkacak sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmaya başlanacak.

Seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu.

YSK BAŞKANI YENER: ERKEN AÇIKLAYABİLİRİZ

YSK Başkanı Ahmet Yener, oyunu kullandıktan sonra açıklamalarda bulundu. Yener seçim yasağının ne zaman kaldırılacağına ilişkin "14 Mayıs'a göre daha erken açıklayabiliriz" dedi.

Yener, "Bu seçimde sadece cumhurbaşkanı adayları olduğu için sonuçları daha erken alacağımızı düşünmekteyiz. Saat 17.00'den sonra yayın yasağının ne zaman kaldırılacağını açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

GÜMRÜKLERDE DE OY KULLANMA İŞLEMLERİ SONA ERDİ

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 3,5 milyon seçmen için, 73 ülkedeki 151 temsilcilikte 167 noktada sandık kurulları oluşturuldu.

Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme işlemi 24 Mayıs'ta sona erdi. Bulunduğu ülkede belirlenen sürede oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme işlemleri de saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

Türkiye'ye getirilen ve Ankara ATO Congresium'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu'nda saklanan yurt dışı oyları da tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Seçim yasakları kapsamında saat 06.00'dan 00.00'a kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda da yalnızca yemek verilebilecek.

Seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Seçim günü bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak, ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

İLK TURDA SEÇİM NASIL SONUÇLANMIŞTI?

14 Mayıs'ta gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde katılma oranı yüzde 87,04 olmuştu. İlk turda 4 adaylı yarışta oy dağılımı YSK'nın kesin sonuçlarına göre Recep Tayyip Erdoğan geçerli oyların yüzde 49,52'sini, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88'ini, Sinan Oğan yüzde 5,17'sini, Muharrem İnce yüzde 0,43'ünü aldı.

Kayıtlı seçmen sayısı 64 milyon 145 bin 504 kişi, oy kullanan seçmen sayısı 55 milyon 833 bin 153 kişi, geçerli oy 54 milyon 796 bin 49 kişi, geçersiz oy sayısının 1 milyon 37 bin 104 kişi olduğu belirlenmişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN