Kılıçdaroğlu: Kul hakkı yiyene oy verip günahın parçası olmayın

CHP lideri Kılıçdaroğlu, siyasette zenginleşilemeyeceğini vurgulayarak "Bu oluyorsa kul hakkı yeniyordur. Kimsenin bunun bir parçası olmasını istemem. Kul hakkı yiyene oy vererek, bu günahın bir parçası olmamalı kimse" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Konya'da Büyük Yörük Türkmen Buluşması'nda konuştu. Ana muhalefet lideri, konuşmasında; yörüklerin yaşadığı sorunlara, devlette liyakatsizlik nedeniyle çürümenin yaşandığına ve rüşvetin sistemselleşmesine değindi. Kılıçdaroğlu, tüm bunların birlik olarak aşılabileceğini belirterek umutsuzluğa kapılmama çağrısında bulundu.

'AKŞEHİR'İ İL YAPACAĞIZ'

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Geçmişte şöyle ya da böyle belli yerlerde yer almış olabiliriz. Ama bugün herkese sorumluluk düşüyor. Bağımsızlık savaşının asıl karargahı olan Akşehir'deyiz. Burası kadim kültürümüzün kenti, burası neden il değil? Akşehir'i il yapacağız. Eğer milli kurtuluş savaşımızın ne olduğunu biliyorsanız Akşehir'i bileceksiniz. Bütün mühim kararlar o dönem burada alındı.

'SİZ BU ÜLKENİN GERÇEK SAHİPLERİSİNİZ'

Adaleti taşıyıp yansıtarak ancak kamil insan oluruz. Sorunlar yaşadığınızı biliyorum. Tarlaya giderken valilerin, muhtarların müdahale ettiğini biliyorum. Siz bu ülkenin gerçek sahiplerisiniz. Bu kadim kültürü yaşatmak da hepimizin temel görevidir. İnsanları ötekileştirmeyelim. İnsanlar insan oldukları için başımızın üstünde. O nedenle biz herkesi kucaklayan Anadolu yaratacağız.

'DÜNYANIN HER YERİNDE DEVLETİNİZİN ÇIKARINI SAVUNACAKSINIZ'

Ayrışma olduğunu biliyorum, devlette çürüme olduğunu biliyorum. Ama bunu değiştireceğiz. İşi ehline vermezseniz evet, çürüme olur. Devlet dediğiniz işinin ehli olduğunda düzgün yönetilir. Bunun için de dünyayı bileceksiniz, devletinizin çıkarlarını bileceksiniz. Dünyanın her yerinde devletinizin çıkarını savunacaksınız. Ama şimdi rüşvet olanı büyükelçi yaptılar. Olur mu öyle? Sistem çürümeye başlarsa ülke de çürür. Sizden istediğim umutsuzluğa kapılmamanız.

'ÇALIŞANIN HAKKINI SOSYAL DEVLET TESLİM EDECEK'

Yörüklerin sorunlarını biliyorum. Bu kardeşiniz hepsini çözecek. Kırsalda çalışan tüm kadın ve gençlerin sigortalarını devlet ödeyecek. Çalışanın hakkını sosyal devlet teslim edecek. Yörük Türkmen kimdir? Çalışandır, üretendir. Çalışan insanın hakkı teslim edilecek. Biz bu coğrafyayı, kimsenin mağdur edilmediği bir hale getireceğiz. Güzel Türkiye'mizde hep birlikte eğlenilecek, herkes kucaklaşacak. Yetmedi mi ayrışma? Birleşmeliyiz, beraber olmalıyız.

'BİRLİK OLUNCA AŞAMAYACAĞIMIZ ENGEL YOK'

Eğer kadın-erkek eşitliği arıyorsanız, yörük Türkmenlerin yaşadığı yerlere bakacaksınız. Eşitlik kanunlardan önce, Orta Asya'da vardı. Yörükler arasında vardı. Biz yeniden birlik olduğumuzda aşamayacağımız hiçbir engel yok.

'SİYASETTE ZENGİNLEŞEN KUL HAKKI YİYORDUR'

Devleti yönetenler, yönettikleri bu sürede zenginleşiyorlarsa, onlar artık milletin değil kendi hak ve hukuklarını savunurlar. Siyasette zenginleşilmez. Bu oluyorsa kul hakkı yeniyordur. Kimsenin bunun bir parçası olmasını istemem. Kul hakkı yiyene oy vererek, bu günahın bir parçası olmamalı kimse. Siz bizim birliğimizin, beraberliğimizin güvencesisiniz. Bu günleri hep beraber aşacağız."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (17)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
17 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN