Taha Akyol: Devlet Bahçeli Erdoğan'ı 'Başbakan' yapmak istiyor

Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu, günün en çok konuşulan konularını KARAR TV'de yayınlanan Ortak Akıl programında ele aldı. Bahçeli'nin yeni Anayasa teklifine yönelik Akyol, dikkat çeken açıklamalarda bulundu: Bahçeli Erdoğan'ı Başbakan yapmak istiyor. Cumhurbaşkanı'na öyle yetkiler veriyor ki.. Bugünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konusunda Bahçeli'nin teklifinde 'kurumsallaşmış başkanlık sistemi' diyor. 'İki tane Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak, bunlarda halk tarafından seçilecek' diyor.

DEMET İLCE | KARAR

KARAR TV, gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu, Ortak Akıl'da gündemin öne çıkan başlıklarını masaya yatırdı. Programda Devlet Bahçeli'nin yeni Anayasa teklifi, Türkiye ekonomisi ve hukuk sistemi konuları ele alındı.

"BAHÇELİ ERDOĞAN'I 'BAŞBAKAN' YAPMAK İSTİYOR"

Devlet Bahçeli'nin yeni Anayasa teklifini ele alan Akyol dikkat çeken açıklamalarda bulundu:

"Devlet Bahçeli Erdoğan'ı 'Başbakan' yapmak istiyor. Cumhurbaşkanı'na öyle yetkiler veriyor ki.. Bugünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konusunda, Bahçeli teklifinde 'kurumsallaşmış başkanlık sistemi' diyor. 'İki tane Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak, bunlarda halk tarafından seçilecek' diyor."

Akyol şöyle devam etti:

"Bahçeli'nin açıklamasında yargının ayrılığı var, kuvvetler ayrılığı yok. Cumhurbaşkanı yetkilerini büyük çapta TBMM'ye aktarıyor. Bu söyledikleri konularda Bahçeli, Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin alınmasını savunuyor."

EKONOMİ NEREYE?

Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu, Türkiye ekonomik krizini ve gidişatını konuştu. Akyol konuya ilişkin geçmişe atıfta bulundu:

"Bu iktidar, 2. Dünya Savaşı'nda bunlar bize karne ile ekmek yedirdiler demişti. O zaman 20 milyon nüfuslu Türkiye'de 1 milyon genç emek, tarladan, tezgahtan çekilerek askere alınmıştı."

Ekonominin kötü gidişatı hakkında Karaalioğlu, çek yasası örneği üzerinden şu ifadeleri kullandı:

"Gerçeği kabul etmek bütün mesele. Çek yasası çıkarıldı. 1 ay boyunca senedini ödeyemeyenin senedine işlem yapılmayacak. Fakat nasıl yaptılar? Liyakat, tecrübe o kadar dışlanmış ki sistemden" dedi ve Cumhurbaşkanı'nın 'Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur' ifadesine, "Cumhurbaşkanı gerçekten enflasyonun sebebi olarak faizi görüyorsa, faizi hemen indirebilirdi. Faiz konusunda kamuoyuna verdiği duygunun aksine güçlü bir şey taşımıyor" sözleriyle tepki gösterdi.

HANGİ AKLA HİZMET?

Tam kapanmanın ardından bazı market ürünlerine gelen satış yasağını, Karaalioğlu sert sözlerle eleştirdi. "Nerden geliyor bu aklınıza?'' diyerek sitemini belirten Karaalioğlu şöyle konuştu:

"Zaten antipatiksin, yaptığın her şey milletin gözüne batıyor. Buna ne gerek var? 'İnsanların hayatını biraz daraltayım, nefeslerini biraz daha alınamaz hale getireyim'in anlamı nedir?"

"DENETİMSİZ GÜÇ ÜLKELERİ KRİZE SÜRÜKLÜYOR"

Yönetimi eleştiren Akyol, 'bir musibet, bir nasihatten iyidir' atasözünü örnek vererek şu şekilde konuştu: "Karşı karşıya olduğumuz musibetten bir fayda çıkaracaksak denetim ve denge ne kadar önemli onu görmemiz lazım. Denetimsiz ve dengesiz siyasi güç ülkeleri krizlere sürüklüyor."

Akyol dengesiz siyasi gücü, Biden ile Erdoğan'ın telefon görüşmesine gönderme yaparak örneklendirdi:

"Sayın Erdoğan'ın 'Ey Obama' çıkışlarını hepimiz hatırlıyoruz. Biden karşısında neden öyle değil? Bunun sebebi, izlenen politikaların Türkiye'yi zayıf hale getirmiş olması."

"40 BİNİN ÜZERİNDE HAK İHLALİ BAŞVURUSU"

Türkiye'de hak ve hukuk konusunu Karaalioğlu ile tartışan Akyol, Almanya ve Türkiye'yi karşılaştırarak şunları söyledi:

"Almanya'da 2020'de 'hakların ihlali' konusunda, Anayasa Mahkemesine başvuranların sayısı 5 bin 200, Türkiye'de 40 binin üzerinde. Bu devletin bana, ötekine yaptığı haksızlıktır."

Karaalioğlu ise şunları ekledi:

"Sıradan insanların başkalarının mutsuzluğundan mutlu olmaları, buna rağmen iktidarı eleştirmemeleri kabul edilebilir değil. Gerçekten tek bir çıkış var; herkes aynı anda görebilecek ve herkesin eşit erişim hakkı olacak."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN