Tarım Kredi Kooperatifleri'ne borcu nedeniyle hapis cezası alan çiftçi: Boğazımızı sıkıyorlar

Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borçları nedeniyle üç ay "tazyik hapsi"ne mahkum edilen çiftçi serbest bırakıldı. Kaya, tahliyesinin ardından, "Tarım Kredi Kooperatifi, yüzde 71 faiz ile çiftçinin boğazını sıkmakta. Benim gibi binlerce çiftçi haciz kıskacında, faiz terörüyle baş başa bırakıldı. Devletten, yetkili mercilerden bunun bir an önce halledilmesini istiyoruz" dedi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, bir süredir Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borçlarını ödeyememesi nedeniyle üç ay "tazyik hapsi"ne mahkum edilen Uşaklı çiftçi İbrahim Kaya'nın tahliyesi için çabalıyordu. Yalım, o süreci anlattı. Sivaslı Tarım Kredi Kooperatifi Müdiresi ile görüştüğünü, nöbetçi savcı ve hakimlerin de gerekli kararı alarak Ankara'ya tutukluluğunun kaldırılması ile ilgili yazı gönderdiğini, avukatların Kaya'yı cezaevinden çıkarmak üzere açık cezaevine gittiğini ifade etti.

'90 GÜN İÇERİDE KALIRSA KESİNLİKLE EKİM YAPAMAYACAK'

Yalım, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Avukat arkadaşlarımız İbrahim Kaya'yı tutuklu bulunduğu cezaevinden çıkaracaklar. Ben buradan İbrahim Kaya'nın ailesine ve tüm vatandaşlarımıza bu müjdeyi vermek istiyorum. Şu anda ekim ayındayız, çiftçilerimizin ekmesi gerekiyor. Çünkü toprak bu 15 gün içerisinde ekilmezse, çiftçilerimiz ürününü alamayacak. Bu tazyik tutuklamasından dolayı 90 gün içeride kalırsa kesinlikle ekim yapamayacak. İbrahim kardeşimize 'geçmiş olsun' diyeceğiz inşallah."

'ÇİFTÇİMİZE VERİLEN KREDİ FAHİŞ FAİZ ORANLARIYLA GERİ İSTENİYOR'

Avukat Yağmur Kerimoğlu, tahliyenin ardından Ankara Açık Cezaevi önünde İbrahim Kaya ile birlikte şu açıklamayı yaptı:

"Zar zor geçinen çiftçilerimize verilen kredi de fahiş faiz oranlarıyla geri istenmekte. İstendiği yetmiyormuş gibi bu borçları ödeyemeyen çiftçilerin traktörleri gasp edilmekte, bu da yetmiyormuş gibi eşleriyle birlikte tazyik hapsine zorlanmaktalar. Müvekkilimin hem eşi tazyik hapsine zorlandı hem de üç çocuğu açıkta kalmaya zorlandı. Bugün belki bu adaletsizliğe çözüm bulabildik ama kendisi gibi binlerce mağdur var. Umarım bu sorun kökünden çözülür ve bu mağduriyetler en kısa zamanda giderilir."

'BENİM GİBİ BİNLERCE ÇİFTÇİ HACİZ KISKACINDA, FAİZ TERÖRÜYLE BAŞ BAŞA'

Çiftçi Kaya ise, "Tarım Kredi Kooperatifi, yüzde 71 faiz ile çiftçinin boğazını sıkmakta. Benim gibi binlerce çiftçi haciz kıskacında, faiz terörüyle baş başa bırakıldı. Devletten, yetkili mercilerden bunun bir an önce halledilmesini istiyoruz" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN