Üçüncü Dünya Savaşı adım adım yaklaşıyor: Bu ülkeler en güvenli bölgeler olacak! Tek tek araştırdılar

Üçüncü Dünya Savaşı adım adım yaklaşıyor: Bu ülkeler en güvenli bölgeler olacak! Tek tek araştırdılar

Dünya genelinde son dönemde siyasi ve askeri hareketlilik, Üçüncü Dünya Savaşı ihtimalini her geçen gün artırıyor. 'Olası bir savaş durumunda dünyanın en güvenli ülkeleri hangileri olur' sorusu cevap buldu. İşte, savaş durumunda dünyanın en güvenli ülkeleri...

Dünya çapında savaş çıkması ihtimalinden endişe edenler, savaşın çıkması durumunda en güvenli bölgelerin neresi olacağını araştırdı.

Cumhuriyet'in Daily Mail'den derlediği habere göre, 2023 yılı boyunca küresel çatışmaların artması, Üçüncü Dünya Savaşı'nın ufukta olabileceği yönünde tartışmalara yol açtı.

EN GÜVENLİ ÜLKELER HANGİLERİ?

Üçüncü Dünya Savaşı patlak verirse gidilecek en güvenli ülkelerin listesi şöyle:

* Antarktika

Güvenli yerler listesi bir ülke ile değil, büyük bir kıta ile başlıyor. Güzel manzaraları ve buzlu arazisiyle ünlü olsa da dünyanın en güney noktası olması nedeniyle olası bir Üçüncü Dünya Savaşı durumunda da savaşın pek de sıçrayabileceği bir nokta değil.

* Arjantin

Arjantin, geçmişinde Falkland Adaları'nın egemenliği konusunda Birleşik Krallık ile çatışmalar yaşamış olsa Güney Amerika ülkesinin nükleer bir savaştan sonra kıtlıktan kurtulması en muhtemel yerlerden biri.

Arjantin, buğday gibi dayanıklı mahsullerin bolluğu sayesinde çok daha güvenli bir bölge olarak düşünülüyor.

* Bhutan Krallığı

Küresel Barış Endeksi'nde sıklıkla üst sıralarda yer alan Bhutan Krallığı'nın, dağlık arazi yapısıyla 3. Dünya Savaşı'nın çıkması durumunda özellikle güvenli olacağı tahmin ediliyor.

* Şili

Listede yer alan bir diğer ülke de toplamda 4 bin mil (6.435 km) boyunca uzanan, yani Moskova ile Madrid arasındaki mesafeyi kapsayan dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkesi Şili.

* Fiji

Pasifik Okyanusu'nun güneybatısında yer alan ada ülkesi olan Fiji'nin ordusu sadece 6 bin kişiden oluşuyor. Fiji, Küresel Barış Endeksi'nde de üst sıralarda yer alıyor.

Topraklarının büyük bir kısmı ormanlardan oluşurken bol miktarda mineral ve balık kaynağıyla dikkat çekiyor.

* Grönland

Grönland'ın uzak, dağlık ve siyasi açıdan tarafsız olması onu acil durumlarda ideal bir sığınma noktası haline getiriyor.

* İzlanda

İzlanda, sürekli olarak Küresel Barış Endeksi'nde üst sıralarda yer alarak, dünyanın en barışçıl ülkelerinden biri olarak ün kazandı.

* Endonezya

Listedeki diğer ülkeler gibi Endonezya da dünya genelindeki siyasi konulardaki tarafsız duruşu nedeniyle dikkat çekti.

* Yeni Zelanda

Küresel Barış Endeksi'nde ikinci sırada yer alan Yeni Zelanda, dağlık arazisi nedeniyle vatandaşlarına koruma sağlıyor.

* İsviçre

Dünya çapındaki tüm ülkeler arasında İsviçre, siyasi tarafsızlığıyla en dikkat çeken ülke.

* Tuvalu

Eskiden Ellice Adaları olarak bilinen Tuvalu, Pasifik Okyanusu'nda yer alır.

3. DÜNYA SAVAŞI ÇIKARSA EN GÜVENLİ ÜLKELER HANGİLERİ?

Dünyanın en güvenli yerlerinin kutuplara yakın bölgede olması, yerleşimin seyrek olduğu dağlık ve yüksek yerlerde kurulması, soğuk veya tropik bölgelerde yer alması dikkat çekiyor.

Bunun yanı sıra insanlıktan tecrit edilmiş ve okyanusların içlerinde kolayca ulaşılamayan uzak adalar ve halihazırda çatışma bölgesi olmayan ama gıda kıtlığı yaşanılmaması öngörülen destinasyonlar da yer alıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN