Uzman Psikolojik Danışman Yılmaz uyardı: Okul fobisi evde başlar

Uzman Psikolojik Danışman Yılmaz uyardı: Okul fobisi evde başlar

Okulların açılmasıyla beraber anne ve babaların en çok merak ettiği konuların başında ‘okul fobisi’ geliyor. Uzman Psikolojik Danışman ve yazar Mesut Güney Yılmaz, velilere okul fobisi yaşayan çocuklarla ilgili tavsiyelerde bulundu. Yılmaz, “Okul fobisi evde başlar” dedi.

YUSUF ÖZGÜR BÜLBÜL

1. sınıflar için ‘uyum haftası’ 5 Eylül’de başladı. Uyum haftasında ilkokula yeni başlayan öğrencilerin, okula dair olumsuz önyargılarını kırmak, okulu tanımalarını sağlamak, arkadaşlarıyla beraber vakit geçirerek birbirleriyle kaynaşmalarını kolaylaştırmak için okul, öğretmen ve veli işbirliğiyle birtakım çalışmalar yapılıyor. Uzman Psikolojik Danışman Mesut Güney Yılmaz, tüm bu çalışmalara rağmen yine de birçok öğrencinin okula gitmemek için direndiğini ve okula adapte olamadığını belirtti. Yılmaz, "Haliyle anne babalar da ‘çocuğum okula gidemeyecek mi?’ korkusunu yaşamakta." diye konuştu.

OKUL FOBİSİ EVDE BAŞLAR

Yılmaz, ailelerin bu konuda sakin olmasını ve telaşa kapılmamaları gerektiğini ifade ederek çocuklarla doğru iletişimin önemine dikkat çekti. Uzman Psikolojik Danışman Mesut Güney Yılmaz, okul fobisinin bilinenin aksine okulda değil, evde başlayabileceğini söyledi. Yılmaz şunları kaydetti:

"İlkokula yeni başlayan çocuklarda okul fobisi aslında evde başlar. Çünkü çocuk o güne kadar okula dair duyduklarıyla, gördükleriyle büyütülmüştür. Önemli olan okula dair yargısının ne olduğunu anlayabilmektir. Abilerinden, ablalarından duydukları, anne babaların ‘okula gitseler de kurtulsam’ gibisinden cümleleri çocuğun okulla ilgili olumsuz bir yargıya kapılmasına da sebep olabilir. Tabii tam tersi de olabilir. Okul ile ilgili gereğinden fazla yapılan övgüler çocukta aşırı bir istek ve merak uyandırır. Sonra çocuk okula gittiğinde ‘abartıldığı kadar değilmiş’ düşüncesine de sahip olabilir. Bunun için çocukları okula yanlış hazırlamaktan kaçınılmalı."

resim-2022-01-08-131611a.jpg

GİZLİ BİR DEPRESYONUN İŞARETİ OLABİLİR

Yılmaz, çocuklarda okul fobisinin bir depresyon işareti olabileceğine de vurgu yaptı. "Okul fobisine ‘çocuk okula gitmek istemiyor, zorluk çıkartıyor’ demek eksik bir tanım olur. Okul fobisi çocuğun yaşadığı depresyonun bir işareti de olabilir" diyen Yılmaz, "Evde okula gitmeyen küçük kardeş varsa durum daha farklı bir boyuta ulaşıyor. Unutulmamalıdır ki çocuk kardeşini kıskanabilir ve onun yerinde olmak isteyebilir. Evde anne babasının kardeşiyle daha rahat vakit geçirmek için kendisini okula ‘gönderdiklerini’ düşünebilir. Haliyle beraberinde okula gitmemek için ‘başım ağrıyor, uykum var, hastayım, öğretmen bana bağırdı’ cümleleri gelir." şeklinde konuştu.

OKUL FOBİSİ GEÇMEDİĞİNDE DESTEK ALMAK ŞART

Velilerin bu konuda hassas olmaları gerektiğini belirten Yılmaz, elzem durumlarda yardım almanın öneminden de bahsetti. Anne babaların bu noktada özeleştiride bulunup sorunun neyle ilgili olabileceği üzerine fikir alışverişi yapmaları gerektiğini söyleyen Mesut Güney Yılmaz, fobinin daha yoğun yaşandığı durumlarda destek almanın önemli bir çözüm yolu olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, “Bazı çocuklarda okul fobisi okulun ilk haftalarında kendiliğinden kaybolur ve çocuk okulu sevmeye başlar. Ancak bu fobinin devam ettiği durumlarda gerekli uzmandan yardım alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu problem sadece çocuğu değil; aynı zamanda ailenin tüm bireylerini ilgilendirir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN