Vatandaşın %76'sı zamlar karşısında enerji tüketimini azalttı

Vatandaşın %76'sı zamlar karşısında enerji tüketimini azalttı

İstanbul Ekonomi Araştırma'ya göre, vatandaşın yüzde 76'sı doğal gaz ve elektrik zamlarının ardından enerji tüketimini azalttı. Türkiye'de 4 kişiden 3'ü harcamalarını kıstığını belirtti.

Türkiye'de doğaz gaz ve elektrik zamlarının ardından vatandaşların enerji tüketiminde azalma yaşandı. İstanbul Ekonomi Araştırma’ya göre Türkiye'de 4 kişiden 3'ü zamlar sonrasında daha az doğalgaz ve elektrik kullanıyor.

Yapılan araştırma bu durumun, Türkiye'de çoğunluğun sıkıntıda olduğunu ortaya koydu.

ENERJİ TÜKETİMİNİ AZALTTI

İstanbul Ekonomi Araştırma, Türk insanının elektrik zamları ile nasıl mücadele ettiğini sordu. 3-7 Şubat 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasına göre vatandaşların yüzde 76'sı zamlar karşısında elektrik ve doğalgaz tüketimini azalttığını açıkladı.

Dört kişiden üçü zamlar sonrası diğer harcamalarını da kıstığını söyledi.

ULAŞIM TERCİHİ DEĞİŞTİ

Araştırmaya göre özellikle benzin zamları sonrası katılımcıların yüzde 59'u ulaşım tercihlerini değiştirdiğini ifade ederken yüzde 24'ü doğalgaz yerine kömür kullanmaya başladığını belirtti.

TÜRKİYE, OECD'DE ENERJİ ZAMMINDA 4'ÜNCÜ

2021 yılında Türkiye'de doğalgaz satış fiyatları konutlarda yüzde 47 zamlandı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) verilerine göre 2021 yılında Türkiye, enerji fiyatlarının en çok arttığı dördüncü ülke konumunda. Bu dönemde Türkiye'de enerji enflasyonu yüzde 49 olarak gerçekleşirken OECD ortalaması yüzde 26 idi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN