Yargıdan milyonlarca memuru sevindiren emsal karar! Anayasa Mahkemesi'nden herkesi ilgilendiren 'tayin' hükmü

Yargıdan milyonlarca memuru sevindiren emsal karar! Anayasa Mahkemesi'nden herkesi ilgilendiren 'tayin' hükmü

Anayasa Mahkemesi (AYM), tarafından verilen karar milyonlarca memuru sevince boğdu. AYM, hakkında disiplin soruşturması açıldığı için ile bütünlüğünü bozacak şekilde başka ile tayin edilen kamu görevlisinin başvurusunu değerlendirerek emsal bir karar verdi. Milyonlarca memur için 'Tayin' hükmü kararı! Kimse bunu beklemiyordu. İşte detaylar haberimizde...

Milyonlarca memura Anayasa Mahkemesi'nden (AYM) sevindiren emsal karar! Herkesi ilgilendiriyor! Artık bundan sonra hükümsüz olacak. Anayasa Mahkemesi, hakkında disiplin soruşturması açıldığı için aile bütünlüğünü bozacak şekilde başka ile tayin edilen kamu görevlisinin başvurusunu değerlendirerek, "aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine" hükmetti.

YARGIDAN MİLYONLARCA MEMUR SEVİNDİREN EMSAL KARAR!

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında duyurulan karar göre, Sakarya'da görevli olan kamu görevlisi hakkında "zimmet" iddiasıyla disiplin soruşturması başlatıldı. Soruşturma kapsamında kınama cezası verilen söz konusu memur Erzurum'a tayin edildi. Tayin işleminin iptali için Sakarya 1. İdare Mahkemesi'nde dava açan kişi, 2 çocuğu bulunduğunu, tayin nedeniyle aile bütünlüğünün bozulduğunu ileri sürdü.

gfgfgfgf-81.jpg

Davanın reddine hükmeden idare mahkemesinin kararında, başvurucunun çalıştığı kurumda kamu hizmetinin işleyişinde verimsizliğe sebep olacak şekilde çalışma huzurunun bozulduğu sonucuna ulaşıldığı belirtildi ve idareye tanınan takdir yetkisinin kamu yararı ve hizmet gerekleri çerçevesinde kullanıldığı kaydedildi.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE BAŞVURDU

Bu karara itirazı da İstanbul Bölge İdare Mahkemesince reddedilen kişi, hak ihlali iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme, tayini çıkan memurun, Anayasa'nın 20'inci maddesinde güvence altına alınan aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine hükmetti. İhlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere de kararın Sakarya 1. İdare Mahkemesine gönderilmesi kararlaştırıldı.

AYM'nin kararında, aile hayatına saygı hakkının Anayasa'nın 20'inci maddesinde güvence altına alındığı, 41'inci maddeye göre de "Anayasa'nın bütünselliği ilkesi" gereği, aile hayatına saygı hakkına ilişkin pozitif yükümlülüklerin değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi. Kamu hizmetinin niteliği gereği bazı kamu görevlilerinin belirli aralıklarla başka yerlere, bazen de başka kurumlara atanmalarının zorunlu olabileceğine işaret edilen kararda, bu konuda idareye takdir alanı tanınmasının doğal olduğu vurgulandı.

gfgfgf-2023-03-21t133155-573.jpg

Kararda, kişilerin, başka yere atanmaları konusunda mazeretlerini dikkate alarak talepleri değerlendirme yetkisinin de idarede olduğu anlatılarak, "Kamu hizmetinin sağlıklı ve kesintisiz bir şekilde yerine getirilmesi için gerekli tedbirleri almak, ilgili idarenin öncelikli görevi ve sorumluluğudur" değerlendirmesinde bulunuldu.

Devlet memurlarının atama işlemlerinde, aile birliğinin sağlanması ve sürdürebilmesine ilişkin tedbirleri alma, aile hayatına saygı hakkı ve çocuğun üstün yararı ilkelerinin devlete pozitif yükümlülükler yüklediği belirtilen kararda, "Kamu görevlilerinin atanması veya nakil işlemlerinde gözetilen kamusal yarar ile bireyin aile hayatına saygı hakkından yararlanmasındaki bireysel çıkar arasında makul bir denge kurulmalıdır" hükmüne yer verildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN