Yargıtay'dan emsal karar: WhatsApp yazışmaları delil oldu

Yargıtay'dan emsal karar: WhatsApp yazışmaları delil oldu

Yargıtay'ın emsal bir kararıyla, WhatsApp yazışmaları artık tek başına delil olarak kabul edilebilecek. Bursa'da görülen bir ticari davada mahkeme, WhatsApp yazışmalarını delil olarak kabul etmemişti ve "Senetle ispat edilmeli" kararı vermişti. Ancak Yargıtay'ın bu kararı bozmasıyla, yazışmaların doğrudan delil olarak kabul edilmesine hükmedildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, WhatsApp yazışmalarını "yan delil" olarak kabul ederek bunların tek başına delil olarak kullanılabileceğine hükmetti.

Avukat Serkan Günel, WhatsApp yazışmalarının delil olarak sunulabilmesi için kişinin bu yazışmaların bir tarafı olması gerektiğini ve bunları kaydetmiş olması gerektiğini belirtti.

Bursa 3. Ticaret Mahkemesi'nde görülen bir alacak davasında, WhatsApp yazışmaları delil olarak sunulmuş ancak mahkeme senet olmadığı gerekçesiyle bunları kabul etmemişti. Ancak Yargıtay'ın bu kararı bozmasıyla durum değişti.

Günel, özellikle özel hukuk, alacak ve boşanma davalarında WhatsApp yazışmalarının delil olarak kabul edildiğini ve bu konuda alınan kararın emsal niteliğinde olduğunu vurguladı.

Ancak WhatsApp yazışmalarının tek başına delil olarak kabul edilebilmesi için bilirkişi incelemesinin şart olduğuna dikkat çekildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN