Back To Top
YÖKDİL başvuruları 2019 tarihleri açıkladı

YÖKDİL başvuruları 2019 tarihleri açıkladı

YÖKDİL başvuruları 2019 tarihleri açıkladı
- A +

YÖKDİL 2019 başvuruları ne zaman başlıyor? sorusu sınava hazırlanan öğrencilerin gündeminde. YÖKDİL 2019 sınavı ne zaman? sorusunun yanıtı yayınlanan sınav takvimi ile belli oldu. YÖKDİL 2019'da Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında yapılacak 2019 YÖKDİL başvuruları ve sınav tarihleri var. YÖKDİL başvurusu yapan Lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavı için yabancı dil puanı almak isteyenler oluyor. YÖKDİL sınavı başvuruları ne zaman başlayacak belli oldu. Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında yapılacak 2019 YÖKDİL başvuruları ne zaman adaylar tarafından merak ediliyordu. Peki YÖKDİL sınavı ne zaman? Konu hakkındaki tüm detaylar yökdil sınav takvimi 2019 ve yökdil sınav tarihleri 2019 haberimizde...

 

YÖKDİL başvuru 2019 ve YÖKDİL sınav tarihleri 2019 yüz binlerce öğrenci tarafından merak ediliyor ve arama motorlarında sorgulanıyor. Yabancı dil puanı yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrenciler tarafından önemli. YÖKDİL sınavının 2019 yılında yapılacak ilk etabı için başvuru ve sınav tarihi belli oldu. YÖKDİL 2019 araması son bir kaç günde googlede trend olmuş durumda. Peki yökdil 2019 ne zamanyökdil sınav tarihleri 2019 yayınlandı mı? İşte yökdil sınav takvimi 2019 ile ilgili araştırılan tüm ayrıntılar...

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavının tarihi belli oldu. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen YÖKDİL sınavının 6'ncısı İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacak.

YÖKDİL2019 hakkında merak edilen sınav tarihi ve başvuru tarihi açıklandı. Lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adayların katılacağı YÖKDİL başvurusu 30 Ocak’ta başlıyor. 

19-01/13/yokdil-2019-sinavi-ne-zaman-saat-kacta-yapilacak.jpg

YÖKDİL 2019 BAŞVURULARI 

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı başvuruları, 30 Ocak-8 Şubat'ta yapılabilecek. Türkiye genelinde 30 ilde yapılacak sınava 30 Ocak-8 Şubat'ta “yokdil.yok.gov.tr” adresinden başvurulabilecek.

YÖKDİL SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, 6. YÖKDİL Sınavı, 10 Mart 2019 Pazar günü, 30 il ve 35 sınav merkezinde, saat 14.00'te, tek oturum halinde gerçekleştirilecek.
Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacak.

YÖKDİL Sınavı'na, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar katılabiliyor.

Akademik yükseltmelere katılacak adaylar da sınava girebiliyor.

YÖKDİL BARAJ PUANI KAÇ?

İlgili mevzuat ile ilgili düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

HANGİ ALANLARDA YAPILACAK?

Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacak.

KİMLER KATILABİLECEK?

YÖKDİL Sınavı'na, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar katılabiliyor. Akademik yükseltmelere katılacak adaylar da sınava girebiliyor.

19-01/13/yokdil-2019-basvurulari-ne-zaman-basliyor.jpg

YÖKDİL SINAVI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Sınava; yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde aday tarafından verilen bilgiler esas alınacağından, adayın başvuru esnasında verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık sebebiyle doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır. Adaylar, beyan ettikleri bütün bilgilerinden sorumludur. Bir adayın beyanının gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde bu aday, aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybedecektir. Eksik veya yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez. Adayın, verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlıktan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları dikkate alınmaz.

Sınav evrakı (soru kitapçıkları, cevap kâğıtları ve sınav tutanakları) sınav tarihinden 2 (iki) yıl sonra imha edilir. Her türlü sınav evrakının aslı veya sureti, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça, aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez ve verilmez.  Sınavla ilgili olarak alınan yeni kararlar ve gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgiler yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden kamuoyuna duyurulacaktır. Bu nedenle, ilgililerin söz konusu adresi sık sık kontrol etmeleri yararlarına olacaktır. Bu adresteki duyurular, adaylara tebliğ hükmündedir.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN