Yunan ve Ermenilere, Hindular da katıldı: 3 lobi F-16'lar için Türkiye'ye karşı harekete geçti

Yunan ve Ermenilere, Hindular da katıldı: 3 lobi F-16'lar için Türkiye'ye karşı harekete geçti

Ankara'nın İsveç'e NATO vizesi vermesi ve ardından ABD Başkanı Biden'ın F-16 savaş uçaklarının satışı için Kongre'de etkili isimlere mektup göndermesi Türkiye karşıtı lobi kuruluşlarını harekete geçirdi. Yunan, Ermeni ve Hindu lobi örgütleri ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satışını engellemeye yönelik harekete geçti. Yunan ve Ermeni diasporası gibi Türkiye karşıtlığıyla bilinen lobilere Hindu lobisinin de katılması dikkat çekti.

Türkiye'nin ABD ile yüttüğü F-16 satışına Ankara karşıtı lobiler engel olmak istiyor. Ankara'nın İsveç'in NATO üyelik talebini onaylaması ve akabinde ABD Başkanı Joe Biden'ın F-16 savaş uçaklarının satışı için Kongre'de etkili isimlere mektup göndermesinin ardından aralarında Yunan, Ermeni, Kürt ve Hindu lobi kuruluşlarının da bulunduğu bir grup harekete geçti. Örgütler, ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satışını engelleme ya da bu satışın kontrol edilmesini talep ediyor.

Kendilerini 'Türkiye İçin Savaş Jetlerine Hayır Koalisyonu' (#NoJetsForTurkey) olarak isimlendiren grup, ABD Kongresi'nin iki kanadı olan Senato ve Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komiteleri'nin liderlerine bir mektup göndererek, Türkiye'ye olası F-16 savaş uçağı satışıyla ilgili son detayların kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesini istedi.

'DENETİM MEKANİZMASI KURULMALI'

Mektup Yunan Amerikan Liderlik Konseyi (HALC), Kürdistan'ın Amerikalı Dostları (AFK), Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Hindu Amerikan Vakfı (HAF), Hristiyanların Savunma organizasyonu (IDC) ve Orta Doğu Forumu (MEF) tarafından imzalandı. Lobi kuruluşları Ankara'yı, İsveç'in NATO üyeliğini onaylamayı, Amerikan jetlerinin alımı konusunda ABD yönetimiyle yürütülen müzakerelerde bir pazarlık kozu olarak kullanmakla suçladı.

Ayrı lobici örgütler "Türkiye'nin, bu savaş uçaklarını nasıl kullanacağına dair sorumlu tutulacağı bir mekanizma kurulması" çağrısında bulundu.

Mektupta, "Türkiye'ye silah transferinin insan hakları ihlallerine katkıda bulunacağı ve çatışma olasılığını arttıracağı konusunda ciddi endişelerimiz var. Türkiye daha önce Amerikan F-16'larını Dağlık Karabağ'a saldırması için Azerbaycan'a ödünç vermiş, Suriye'deki Kürt ortaklarımızı bombalamak için kullanmış, Yunan hava sahasını ihlal etmek ve Yunanistan'ın egemenliğini tehdit etmek için kullanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Çağrı, Beyaz Saray'ın Kongre'deki önemli komitelerin liderlerine birer mektup göndererek, Ankara'nın İsveç'in NATO'ya katılım sürecini tamamlamasının ardından F-16 savaş uçaklarının Türkiye'ye satışı için resmi bildirim sürecini başlatma niyetini duyurmasından bir gün sonra geldi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN