Yurt dışından getirilen cep telefonlarının kullanım süresi uzatılıyor: 1 Ocak'ta yürürlükte

Yurt dışından getirilen cep telefonlarının kullanım süresi uzatılıyor: 1 Ocak'ta yürürlükte

Yapılacak yeni düzenlemeye göre, yurt dışından getirilen cep telefonlarını Türkiye'de kaydedilmeden kullanma süresi 120 günden 180 güne çıkarılacak. E-devlet üzerinden 'Geçici haberleşme' için başvuru yapan vatandaşlar, cihazların kullanım süresini 2 defaya mahsus olarak 30'ar gün uzatabilecek. Geçici ithalat kapsamında Türkiye'ye getirilen otomobillerin ülkede kalma süresi de yurt dışından emekli olanlar için 4 yıla uzatılacak. Uygulama 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda yurt dışından getirilen otomobil ve cep telefonları için gerçekleştirilecek yeni düzenlemeyi açıkladı.

CEP TELEFONLARININ KULLANIM SÜRELERİ UZATILACAK

AK Parti'li Zafer Sırakaya, yaptığı açıklamada, "Yapılacak yeni düzenleme ile yurt dışı cep telefonlarına e-Devlet üzerinden 'Geçici haberleşme' için başvuru yapılması durumunda mobil cihazlarını kullanım süresi 2 defaya mahsus olarak 30'ar gün uzatılabilecek." dedi.

Sırakaya'nın paylaştığı infografiğe göre yurt dışından getirilen mobil cihazların Türkiye'de kaydedilmeden kullanma süresi 180 güne çıkarılacak. 120 günlük süre dolmadan e-Devlet'ten süre uzatım talebinde bulunanlar, yurt dışından getirdikleri telefonlarını 180 güne kadar kullanabilecekler.

8378536.jpg

OTOMOBİLLERİN ÜLKEDE KALMA SÜRESİ 4 YILA ÇIKARILACAK

Sırakaya ayrıca yurt dışından emekli olup uzun süre Türkiye'de kalan vatandaşların geçici olarak ülkeye getirdikleri taşıtlar için 730 gün süre verildiğini bildirerek, "Bu sürenin tamamı kullanıldıktan sonra yurt dışından emekli olan vatandaşlarımızın taşıtı ile yeniden yurt dışına çıkış yapmasına gerek olmaksızın; bir defaya mahsus olmak üzere 730 güne kadar ek süre verilmesine yönelik düzenlememiz 2024'te yürürlüğe giriyor. Hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

Sırakaya'nın paylaştığı infografiğe göre, geçici ithalat kapsamında Türkiye'ye getirilen araçların ülkede kalma süresi, yurt dışından emekli olanlar için 4 yıla çıkarılıyor. Yurt dışında ikamet eden emekliler, Türkiye'ye getirdikleri araçların burada kalma süresini 1 defaya mahsus 2 yıl daha uzatabilecekler. İlk 2 yıllık süre dolmadan gümrük müdürlüklerimize başvuran emeklilere, araçlarını yurt dışına çıkarıp 185 gün beklemeye gerek kalmadan, 2 yıl daha süre verilecek. Bu haktan halihazırda Türkiye'de bulanan araçlar da yararlanabilecek.

8378538.jpg

Uygulama 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN