Hakan Günday: Unutmayı tercih ederseniz, bilinçaltınız 8 numara gibi tozlanıyor

Kara Hafta İstanbul Festivali'nde 'Şahsiyet' fırtınası esti, dizinin senaristi Hakan Günday ile yönetmeni Onur Saylak, çok sevilen yapımı anlattı: Eğer siz unutmayı tercih ederseniz bilinçaltınız 8 numara gibi tozlanıyor, kirleniyor.

Hakan Günday: Unutmayı tercih ederseniz, bilinçaltınız 8 numara gibi tozlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle bu yıl 6'ncısı düzenlenen 'Kara Hafta İstanbul Festivali' kapsamında 'Yeni Platformlarda Polisiye: Şahsiyet Fenomeni' başlıklı oturum gerçekleştirildi.

Can Erol'un yönettiği oturum, koronavirüs nedeniyle İBB Kültür AŞ'nin YouTube kanalı Kültür İstanbul'dan canlı olarak yayınlandı.

Şahsiyet'in senaristi Hakan Günday ve yönetmeni Onur Saylak'ın katıldığı oturumda, Haluk Bilginer'e 'En İyi Erkek Oyuncu' dalında Emmy ödününü getiren 'Şahsiyet' dizisi üzerinden, yeni film ve dizi izleme platformlarındaki polisiye konusu ele alındı.

"DAHA ÇOK ANA KARAKTER ÜZERİNDEN İLERLEDİM"

Günday, Şahsiyet dizisine başlarken ilk olarak Saylak'la beraber epizodik bir dizi yapmaya karar verdiklerini belirterek, her hikayenin kendi türünü kendisinin belirlediğini söyledi. 

Bazı epizodik anlatımlı hikayelerin dizi, sinema filmi, roman ya da opera olabileceğine işaret eden Günday, "'Daha' filminden sonra oturup, epizodik anlatımlı bir şey üzerine düşünmeye başladığımızda Onur'un bir seri katil fikri vardı ve 'örüntülü bir davranış biçimi nasıl olur', 'kendini tekrarlayan bir suç etrafında nasıl bir hikaye anlatılır' diye tartışıyorduk. Ben türlerin tam olarak aslında nerede başladığını veya nerede bittiğini bilmediğim ve çok da ilgilenmediğim için daha çok (senaryoda) ana karakter üzerinden neyi anlatabileceğimizi düşünerek ilerledim" dedi.

"ER GEÇ GERİ DÖNÜYORSUNUZ"

Hafıza meselesinin daha sonra çıktığını aktaran Günday, şöyle devam etti:

"Hafıza üzerine ne yapılabilir fikri ve hafıza yoksunluğundan sürekli tekrarlanan suçlar, hepsi hikayede bir araya geldi. Ayrıca hikaye anlatmanın belki de ilk önce anlatıcıya, bir yönetmen, senarist veya romancı olarak kattığı en büyük şey, belki de o hikaye sayesinde kendi yaşadığı değişim, hikayeyi anlattığı süreç içinde kendi girdiği maceradan öğrendikleri. Dolayısıyla dizideki diğer karakterler de yeni yönlere gidebilmemizi sağlayan karakterlerdi" 

Dizideki ana karakterin kullandığı 8 numaralı dairenin Agah Beyoğlu'nun bilinçaltı olduğu benzetmesini yapan Günday, "Eğer siz unutmayı tercih ederseniz bilinçaltınız 8 numara gibi tozlanıyor, kirleniyor. Kapısına demir vuruyorsunuz ama er geç geri dönüyorsunuz" ifadesini kullandı.

"TAMAMEN ÖZ VE BİÇİM İLİŞKİSİ ÜZERİNE ÇALIŞTIK"

Dizinin yönetmeni Onur Saylak ise dizideki Agah Bey karakterinin hafızasını kaybetmesiyle aslında bireysel hafıza ile toplumsal hafıza üzerinde bir ilişki kurmaya çalıştıklarını anlatarak "Yani Agah Beyoğlu, hafızasını kaybedeceğini öğrendiği zaman eyleme geçiyor. Aslında öyle bir çağda yaşıyoruz ki unutmak üzerine kurulu bir çağ. Çünkü çağın toplamına bakarsanız, herhalde her anlamda en vahşi dönemlerden bir tanesindeyiz.

O yüzden de aslında toplumsal hafızanın ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar önemsediğimizi görüyoruz. Bu anlamda sürekli aynı suçların tekrar tekrar işlenir olduğu dünya üzerine bir sürü tartışma yaptık. Bunun görsel kısmına gelirsek de tamamen öz ve biçim ilişkisi üzerine çalıştık" diye konuştu.

"İLK KEZ BİR TÜRK DİZİSİ ALMANYA'DA YAYINLANACAK"

Şahsiyet dizisinde işlenen temanın ve seyircide bıraktığı duygusal, düşünsel dilin evrensel kodlar taşıdığına dair geri dönüşler aldıklarını aktaran Saylak "Şu anda Meksika'da Şahsiyet'in remake'i yapılıyor. Almanya'da gösterime girdi. İlk kez Almanya, bir Türk dizisini yayınladı. Avrupa'da pek çok ülkede daha gösterilecek. Bu da beni sevindiriyor. Demek ki buradaki yerel kodları kullanarak, evrensel bir anlatı yaratabilmişiz, episodik anlatımla" diye konuştu. 

Festival,  29 Kasım Pazar gününe kadar çevrimiçi etkinliklerle devam edecek.

Haluk Bilginer'in Agah Beyoğlu performansıyla Uluslararası Emmy Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandığı, bir yandan Meksika uyarlaması hazırlanan Şahsiyet, Almanya'ya satılan ilk Türk dizisi olmuştu. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN