Ünlü isim kafeste yaşamaya başladı! Nedenini duyanlar 'Değer miydi?' diyor

Ünlü isim kafeste yaşamaya başladı! Nedenini duyanlar 'Değer miydi?' diyor

Uluslararası başarılara sahip ünlü atletizm sporcusu, 17 gün boyunca kafeste yaşayacağını açıkladı. Kafesteki günlerini internet sitesinden canlı yayınlayan atlet, neden bu kararı aldığını paylaştı. İşte, ilginç olayın detayları...

Bulgaristan'da Maratoncu Krasi Georgiev, 'Şehrin Kalbinde Geçen Zamanla Baş Başa' adlı bilimsel deney kapsamında Sofya Ulusal Kültür Sarayı (NDK) önünde kurulan üç tarafı cam olan kafeste dünya ile tüm ilişkisini keserek 17 gün yaşayacak.

Georgiev, Sofya Ulusal Kültür Sarayı önünde kurulan küp şeklinde 2,5 metre yükseklikteki kafeste sadece bir koşu patikası ve uyuyabileceği bir yatağa sahip.

'Şehrin Kalbinde Geçen Zamanla Baş Başa' adlı bilimsel deney kapsamında uzmanlar, Georgiev'in sağlık ve psikolojik değişimlerini inceleyecek.

kafeste-yasayan-sporcu-1.jpg

İNTERNETTEN CANLI YAYINLANIYOR

Deneyin başlıca amacı, Kovid-19 salgını sonrası toplumdaki yabancılaşma ve soyutlaşma takıntıları ile ardından oluşan fobilerin incelenmesi olarak belirlendi.

Georgiev'in kafeste geçirdiği zaman stuklenatakletka.com adresinden canlı izlenebiliyor.

Bilimsel deney kapsamında sponsor ve bağışlardan toplanacak para, uyuşturucuya, sanal oyunlara, kumar gibi faktörlere karşı bağımlılıkların önlenmesine yönelik bir projeye yatırılacak.

Maratoncu Georgiev gönüllü olarak 27 Nisan 2023 tarihinde girdiği camlı kafesten 14 Mayıs 2023 günü çıkacak.

kafeste-yasayan-sporcu-2.jpg

15 GÜN BOYUNCA 3 ÜLKEYİ GEÇEREK KOŞTU

Maraton koşucusu, diyetisyen, spor antrenörü ve akademik öğretim üyesi olan Georgiev, 'ultra maraton' olarak bilinen uzunluğu 200 kilometreyi aşan güzergahlarda başarılı sonuçlar elde eden bir sporcu olarak biliniyor.

Georgiev, devam eden spor kariyerinde çeşitli ülkelerde 42 kilometrelik 60 maratona ve 100 kilometreden uzun güzergahı bulunan 30 ultra maratona katıldı.

Koşu patikada 36 saatlik farklı bir formatı başarıyla tamamlayan Georgiev, bir ultra maratonda 15 günde 3 ülkeden geçen güzergahta 1200 kilometre koştu.

kafeste-yasayan-sporcu-3.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN