Akşam ezanı saat kaçta okunuyor? Regaib Kandili orucu iftar vakti ne zaman?

Akşam ezanı saat kaçta okunuyor? Regaib Kandili orucu iftar vakti ne zaman?

İstanbul, Ankara, İzmir iftar vakti, Regaib Kandili'nde oruç tutan inançlı vatandaşlar için önem arz ediyor. Ramazan ayından alışık olduğumuz iftar saati, akşam ezanının okunmasıyla gerçekleşiyor. İşte, il il iftar saatleri...

Üç ayların gelişinin kutlanması amacıyla idrak edilen Regaib Kandili'ni oruç tutarak değerlendiren Müslümanlar, 3 Şubat 2022 Perşembe günü iftar vakitlerini yakından takip ediyor. Sabah saatlerinde sahur yapan inançlı vatandaşlar, akşam ezanıyla iftar yapacak ve oruçlarını açacak.

3 ŞUBAT 2022 PERŞEMBE İFTAR VAKTİ

İstanbul için iftar vakti: 18.48

Ankara için iftar vakti: 18.34

İzmir için iftar vakti: 18.59

TÜM İLLER İÇİN NAMAZ VAKİTLERİ

ramadan.jpg

ORUÇ İÇİN NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur (uygun olan davranıştır. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir. Fakat imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85).

Bu oruçlar için geceden niyet edilmesi ve "Yarınki nafile orucunu tutmaya" şeklinde orucun belirlenmesi faziletlidir. Öte yandan Ramazan ayının her günü için "Yarınki Ramazan orucunu tutmaya" şeklinde niyet edilmesi gerekir.

Kaza, kefaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, "Falanca kaza, kefaret veya adak orucuna" şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafi mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN