Alerji mi Kovid mi? Bu belirtiler varsa aman dikkat

Alerji mi Kovid mi? Bu belirtiler varsa aman dikkat

Alerji mevsiminin gelmesiyle birlikte, koronavirüs ile bahar alerjisinin birbirine karıştırıldığını söyleyen Prof. Dr. Hakan Oğuztürk farkları açıkladı: Alerjik astım ve alerjik rinitte kişilerde ateş durumu söz konusu değil. Öksürük, halsizlik, tat-koku kaybı ve ateş varsa Kovid olabilir.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, özellikle mayıs ayı ile beraber polenlerin daha fazla yayıldığı bir zaman diliminde, polen alerjisi, bahar alerjisi ve alerjik astım gibi rahatsızlıkların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile farklarını açıkladı.

Bazı şikayetlerin benzer olması nedeniyle alerjik reaksiyonları olan, alerjisi nükseden vatandaşların ‘Acaba Kovid mi oldum’ şeklinde sorular ile kendilerine başvurduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuztürk, bu şikayetler ile kendilerine başvuran hastaların öykülerini dinledikten sonra gerekli tetkiklerin yanı sıra PCR testi yaparak kesin sonuca varıldığını söyledi.

'ALERJİDE ATEŞ DURUMU SÖZ KONUSU OLMAZ'

Prof. Dr. Oğuztürk özellikle alerjik rinitte, alerjik astımda ve polen alerjisi durumlarında ağır öksürük olmadığını, alerjik astım ve alerjik rinitte kişilerde ateş durumunun söz konusu olmadığının altını çizdi. Özellikle tam kapanma döneminde hastanelerin ana giriş kapısının acil servisler olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, sözlerine şöyle devam etti:

“Hastanelerin ana giriş kapısı acil servisler. Bizim acil servise de özellikle mayıs ayında havaların ısındığı şu günlerde polenlerin havada dolaşmasının pik yaptığı, en yüksek seviyeye ulaştığı şu günlerde bazı kişiler acil servisimize ‘bende bazı şikayetler var acaba Kovid oldum mu diye’ geliyorlar. Kişilerin bahar alerjisi (alerjik rinit), polen alerjisi hatta alerjik astım gibi şikayetlerinin olması neticesinde biz onların öykülerini inceleyerek Kovid olup olmadıkları konusunda onları tespit edecek tarzda bir yaklaşım sergiliyoruz."

aw319817-01.jpg
Prof. Dr. Hakan Oğuztürk

'POLENLER AKCİĞERE KADAR İNEBİLİYOR'

Bahar alerjisi olarak bilinen alerjik rinitin, alerjik astımın ve polen alerjisinin bazı etkilerinin Kovid-19 belirtileri ile benzer olduğunu ancak belirgin farkların da olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuztürk, şunları söyledi:

“Şimdi polenler Mayıs ayında pik düzeye ulaşabilecek şekilde havada dolaşmaya başladılar ve bu anlamda alerjik rinit ve alerjik astım şikayetlerini oluşturabilecek bir sürece maalesef sebebiyet veriyorlar. Bu özelliklerdeki kişilerde bazı şikayetler oluyor. Eğer polen burun bölgesini etkileyecek bir durum oluşturmuşsa burun akıntısı, burunda kızarıklık, hapşırma ve benzeri şikayetler karşımıza çıkıyor. Gözde etkilenme olabiliyor. Gözde kızarıklık, sulanma ve benzeri şikayetler karşımıza çıkabiliyor. Polenler akciğere kadar da ilerleyebiliyorlar. Bir hışırtılı solunum da öksürük de bu anlamda bu hastalarda oluşabiliyor."

PCR TESTİ İLE KESİN SONUÇ

Kişide alerjik bir durum mu yoksa Kovid-19 mu olduğunun kesin kararının PCR testi ile verildiğini belirten Oğuztürk, “Bu şikayetlerle gelen kişilerde bizim ilk sorguladığımız durum, buna benzer şikayetleriniz önceki yıllarda da var mıydı diye soruyoruz" diyerek sözlerini şöyle noktaladı:

"Eğer önceki yıllarda da benzer şikayetleri varsa sonuç itibariyle polen alerjisi şeklindeki bir sürecin yeniden aktive olduğu düşünülebilir. Ama bu şikayetlere ek olarak veya bu şikayetlerden daha ağır bir şekilde öksürüğü varsa, hastanın baş ağrısı varsa, vücutta genel bir halsizlik, kırgınlık durumu söz konusu ise tat ve koku almada sorun varsa, ishali varsa ve bunlardan daha önemlisi ateş durumu var ise bu hastanın Kovid-19 hastalığı açısından ciddi bir şekilde araştırılması ve PCR testinin yapılması gerekiyor. Hiçbir zaman alerjik rinitte, alerjik astımda ve polen alerjisi durumlarında bu şikayetler olmaz, öksürük ağır değildir. Artı alerjik astım ve alerjik rinitte kişilerde ateş durumu söz konusu değildir. Kişinin bu ayrımını yapması konusundaki desteğimizle ve PCR testiyle Covid-19 olup olmadığı ile ilgili kesin sonuca ulaşabiliyoruz."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN