Bir tutam sürün ve mucizeye tanık olun! Evdeki o malzemeyle yanık lekesi olan tencereniz ilk günkü gibi olacak

Bir tutam sürün ve mucizeye tanık olun! Evdeki o malzemeyle yanık lekesi olan tencereniz ilk günkü gibi olacak

Yanmış tava ve tencerelerinizi 5 dakikada pırıl pırıl yöntemi öğrenince hemen denemek isteyeceksiniz. Yanmış tencere ve tavayı evde temizlemenin bazı püf noktaları var. İşte, yanmış tava ve tencerenizi temizlemenizi sağlayacak doğal yöntem...

Mutfaktaki tencereler zaman içerisinde kullanılmayacak hale gelebiliyor. Bazen pişirme hataları nedeniyle, bazen de ocakta unuttuğumuz yemek nedeniyle tencereler deforme olabiliyor.

Özellikle tencerenin dibi tuttuğunda kalıcı lekeler meydana gelebiliyor. Şu zamanda yeni tencere satın almak da oldukça pahalı.

Granit tencerelerde bir yemek pişirildiğinde herhangi bir yanık söz konusu olmaz. Ancak çelik tencerelerde ne yazık ki çok sık yanma problemi yaşanıyor. Telle ovulsa da yanık izleri bir türlü çıkmak bilmiyor.

Evinizde bulunan malzemelerle tencerelerinizdeki yanıklardan tamamen kurtulabilirsiniz.

TENCERE YANIĞI LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Evinizde tıraş köpüğü varsa, yanıktan tamamen kurtulabilirsiniz. Mısır patlatırken, kestane pişirdiğinizde ya da başka bir ürünü yaptığınızda hemen yanık oluşur. Ama bunu tıraş köpüğü kullanarak kökten yok edebilirsiniz.

Tencerenizin içine tıraş köpüğü sıkıp güzelce ovalayın. Ardından yanıkların yavaş yavaş çözündüğünü göreceksiniz. Öncesinde limonla bekletmeniz de yeterli olacaktır. Tencerenizin altını ve yanlarını da tıraş köpüğüyle temizlerseniz, daha temiz ve pasparlak olacaktır. Böylece tencereleriniz her zaman yeni gibi duracaktır.

TENCERE YANIĞI NASIL TEMİZLENİR?

Tenceredeki yanık lekelerinin çıkmasına sirke de büyük fayda sağlar. Sirkenin asidik yapısı, yanık lekesinin yavaş yavaş kaybolmasına yardımcı olurken, kirlerin çok daha basit bir şekilde silinmesini kolaylaştırır.

Bulaşık deterjanı ne yazık ki tek başına yanıkların çıkması için yeterli değildir. Öncesinde bir miktar suyla kaynatıp lekelerin yumuşamasını da sağlayabilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN