Bu duayı okuyunca anında iş buluyorsunuz! Etkisini görünce ağzınızdan düşürmeyeceksiniz

Bu duayı okuyunca anında iş buluyorsunuz! Etkisini görünce ağzınızdan düşürmeyeceksiniz

Türkiye'de son dönemde her geçen gün 'işsizlik' sorunu kendisini gösteriyor. Yaşanan ekonomik krize, koronavirüs salgın hastalığı da eklenince on binlerce vatandaş işsiz kaldı. İş bulamayan vatandaşlar hayırlı bir işe sahip olmak için çareyi dualarda buldu. Google'da iş bulma duası aramalarında artış yaşanıyor. Peki, iş bulma duası işe yarıyor mu, faydası var mı? İşte, hayırlı iş bulmak için dua önerileri...

Son olarak 2022 yılı Ağustos ayı işgücü istatistiklerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye'de İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,2 iken kadınlarda yüzde 12,5 olarak tahmin edildi. Milyonlarca üniversite mezunu genç, son dönemde Türkiye'de yaşanan ekonomik krize koronavirüs salgınının da eklenmesiyle beraber ümitsizliğe kapıldı.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) şubelerinden de olumlu yanıt alamayan işsiz vatandaşlar, çareyi dualarda buldu. Milyonlarca vatandaş internette 'garantili iş bulma duası' aramasını yaparak hayırlı bir işe sahip olmanın yollarını aramaya başladı.

İş bulma duası Türkçe okunuşu en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Peki, iş bulma duası işe yarıyor mu, faydası var mı? İşte, hayırlı iş bulmak için dua önerileri...

11 bin cami itikaf için hazır: İtikafla ilgili kısa hatırlatmalar... - YENİ ASYA

HAYIRLI İŞ BULMAK İÇİN HANGİ DUALAR OKUNMALI?

TÜİK'in verilerine göre; Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 100 bin kişi azalarak 3 milyon 312 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalış ile yüzde 9,6 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,2 iken kadınlarda yüzde 12,5 olarak tahmin edildi.

İstihdam edilenlerin sayısı 2022 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 366 bin kişi artarak 31 milyon 14 bin kişi, istihdam oranı ise 0,5 puanlık artış ile yüzde 47,9 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 65,3 iken kadınlarda yüzde 30,8 olarak gerçekleşti.

Üniversite mezunu milyonlarca genç bir yandan hayırlı bir işe sahip olmanın yollarını ararken bir yandan da 'iş bulma duası' araması gerçekleştiriyor. Arama motorlarında ve video paylaşım sitelerinde çıkan sonuçlarda 'mucize işsizlik duası' veya 'dua et iş bul' adıyla açılan sayfalar yüz binlerce kez ziyaret ediliyor.

İtikaf nedir, nasıl yapılır? İtikafa ne zaman girilir? İşte yapılması gerekenler

İŞ BULMADA ETKİLİ OLAN DUALAR

* Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi lena min emrina reşeda.

Anlamı: Ey Rabbimiz sen bize katından rahmet et, işimizde bizler için başarılar hazırla. (Bu dua günde 70 kez okunursa Allah'ın yardımı ile hayırlı bir iş bulacaktır.)

* Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allah ümme raddini bi-kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te'hira ma acceltehu.

Anlamı: Allah'ım sana malımı, nefsimi ve dinimi emanet ediyorum. Allah'ım hükmüne beni razı kıl, bana mübarek etki, tehir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de tehirini istemeyeyim. Nefsimin isyanına engel ol, teslimini sağla. (Peygamber Efendimizin işsiz kalıp, dara düşenlere okuması için tavsiye ettiği bir duadır. Herhangi bir okunma miktarı yoktur. İş görüşmesine giderken, evden çıkarken ya da kalbiniz ne zaman ihtiyaç duyuyorsa, okuyabilirsiniz.)

* Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid. (Bu dua 9 gün boyunca kesintisiz olarak, sabah namazı kılındıktan sonra 3 kez okunmalıdır. Duanın ardından Peygamber Efendimize 3 kez salatü selam getirmelisiniz.)

* Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed kad dakat hiyletiy edrikniy Ya Rasullullah.

Anlamı: Muhammed ve ehline salat eyle. Çok fazla sıkıntım var, bana destek ve yardımcı ol Ya Rasulullah. (Bu bir Salavat-ı Şerifedir. Cuma günü okunması gerekir. Her Cuma 100 kez okunursa, hayırlı bir iş sahibi olunur. Aynı zamanda bir iş sahibiyseniz de, işinizin hayırlı şekilde sürmesi amacı ile de okuyabilirsiniz.)

* Allahümme hirli vahterli.

Anlamı: Allah'ım yapacağım her işte bana hayırlı olanı nasip et. Benim hakkımda hayırlı olanı bana seç ve en hayırlısını nasip eyle. (Duanın belli bir okunuş sayısı yoktur. Fakat işsiz olduğunuz dönem boyunca sıklıkla okumanız tavsiye edilmektedir.)

* Allahü yü'ti mülkehu men yeşa.

Anlamı: Allah mülkünü kendi istediği kişiye bahşeder. (İş bulmak amacı ile 990 kez okunması tavsiye edilmektedir.)

* Bismillahirrahmanirrahim ve kalelmelikü itüni bihi estahlishülinefsi felemmakellemehu kale innekel yevme ledeyna mekinün emin kalec alni ala hazainil ardi inni hafizün alim ve kezalike mekkennali yusüfe fil ardi yetebevveü minha haysü yeşaü nusibü bi rahmetina men neşaü vela nuziü ecrel muhsinin.

Anlamı: Bu duanın da belli bir okunuş miktarı bulunmamaktadır. Hayırlı bir iş bulup, helal bir kazanç elde etmek isteyen kimseler, bu duayı her gün okuyarak dualarını edebilirler.

* Malikü'l mülki tü'til mülke.

Anlamı: Mülkün gerçek sahibi, o mülkü verendir. (İş aradığınız süreç boyunca mümkünse her gün 1150 kez okunması gerekir. Bu duayı her gün 1150 kez okuyan kimseler, hayırlı bir iş bulabilirler.)

İtikaf nedir nasıl yapılır? İtikaf şartları nelerdir? İtikafa nasıl girilir? - fikriyat

KİME 'İŞSİZ' DENİYOR?

TÜİK, işsiz kişiyi tanımlarken şu 4 şartı koşuyor:

* Referans verilen dönem içerisinde kâr karşılığı, yevmiyeli, ücretli ya da ücretsiz olarak hiç bir işte çalışmamış kişilerden,

* İş aramak için on üç ay içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış,

* 15 gün içinde işbaşı yapabilecek durumda olan,

* Kurumsal olmayan çalışma çağındaki herkes, işsiz nüfusa dahil.

Bir kişi, isteyerek ya da istemeyerek "Çalışmayacağım" diyorsa 'işsiz' sayılmıyor. Çalışmak istiyorsa da bu talebini Sosyal Güvelik Kurumu'na (SGK) resmen beyan etmiş olması gerekiyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN