Erkek çocuğu olanları şaşkına çeviren haber! Meğer sebebi buymuş: Duyan şaşkına dönüyor

Erkek çocuğu olanları şaşkına çeviren haber! Meğer sebebi buymuş: Duyan şaşkına dönüyor

Çocuğunuz var mı? Kız mı erkek mi? Sağlıklı olması yeter, ancak araştırmalar öyle demiyor. ABD ve Çekyalı araştırmacıların ortak çalışmasına göre en az bir oğlunuz varsa hiç oğlu olmayan ebeveynlere göre artık daha az zekisiniz. Peki neden böyle? Gelin birlikte bakalım...

Çoğu insanın hayali ve mutluluk sebebi olan çocuklar her ne kadar "cinsiyeti fark etmez" dense de yapılan araştırmalar "biraz fark ettiğini" gösteriyor.

Araştırmalara göre erkek çocuk yetiştirenlerin beyni daha hızlı yaşlanıyor.

oglankiz.jpg

'OĞLAN ÇOCUK ANNE BABASININ ZEKA SEVİYESİNİ DÜŞÜREBİLİYOR'

HaberTürk'te yer alan haberde ABD ve Çekya'nın ortak yürüttüğü çalışmanın ortaya koyduğu veriler paylaşıldı. Çalışmalara göre çocukların kız veya erkek olmaları anne babalarının bilişsel yetenekleri üzerinde etki ediyor.

50 yaşın üzerindeki 13 binden fazla ebeveynin katıldığı çalışmalarda en az bir oğlu olan ebeveynlerin bilişsel olarak daha hızlı yaşlandıkları görüldü.

Birden fazla oğlu olanların ise sadece kızı olanlara göre bilişsel yeteneklerini daha da hızlı kaybettiği tespit edildi.

erkek-ebeveyni.jpg

NEDEN BÖYLE?

Kız ve erkek çocuk sahipleri üzerinde yürütülen araştırmanın sonuçları bilim insanlarını bunun sebebini düşünmeye itti.

Araştırmacılar tarafından yapılan gözlemler sonucu erkek evlat sahibi ebeveynlerin daha hızlı yaşlanmasının nedeninin, erkek çocuklarının kız çocuklarına göre daha az şefkatli olma eğiliminde olmaları ve bu durumun da anne-babaların ruh sağlığının bozulmasına ve bilişsel yeteneklerin de bu sebeple zayıflamasına bağlı olduğu öne sürüldü.

EŞİT ZEKAYLA BAŞLADILAR, GERİDE KALDILAR

Çalışma kapsamında ebeveynlere kelime listesi alıştırmaları verildi ve matematik problemleri çözdürüldü. Başta eşit zekada olan erkek çocuk sahibi aileler çalışmanın sonunda en başta olduğundan daha az zeki insanlar olmaya başladı.

BİYOLOJİK DEĞİL SOSYAL SEBEPLER

New York'taki Columbia Üniversitesi'nden araştırmacı Katrin Wolfova, "Sonuçlar ortaya koyuyor ki en az bir erkek çocuğu olan ebeveynler, hiç erkek çocuğu olmayan ebeveynlere kıyasla daha hızlı bir bilişsel gerileme gösteriyor. Hem annelerde hem babalarda benzer sonuçlar gözlemlediğimizden, etkilerin biyolojik olmaktan ziyade sosyal olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

kizebeveyni.jpg

BAŞKA SEBEPLERİ DE OLABİLİR

Öte yandan araştırmacılar kız çocuklarının erkek çocuklarına göre daha fazla duygusal ve sosyal destek sağladıkları için, gayri resmi bakıcı olma eğiliminde olduklarını ve bunun da bilişsel yetenkler konusunda kilit bir rol oynayabileceğini ileri sürdü.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN