Google'dan Hulusi Kentmen'e büyük vefa! Nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız

Google'dan Hulusi Kentmen'e büyük vefa! Nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız

Yeşilçam'ın efsane oyuncusu Hulusi Kentmen, Google'da doodle oldu. Önemli gün ve olayları doodle yapma geleneğini sürdüren Google'dan gelen Hulusi Kentmen hamlesi herkesi şaşkınlığa uğrattı. Usta oyuncunun bugün ne ölüm yıl dönümü ne de doğum günü... Hulusi Kentmen'in doodle olmasının sebebi ise herkesi şaşırttı.

Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinden efsane oyuncu Hulusi Kentmen, Google'da doodle oldu. Önemli gün ve olayları doodle yapma geleneğini sürdüren Google'dan gelen Hulusi Kentmen hamlesi herkesi şaşkınlığa uğrattı. Usta oyuncunun bugün ne ölüm yıl dönümü ne de doğum günü...

Türk sinemasının duayen ismi Hulusi Kentmen Google'da doodle oldu. Google, 2022 1 Kasım sabahında kullanıcılara Hulusi Kentmen ile sürpriz yaptı. Google yazısı Hulusi Kentmen'in bir çizimiyle süslendi.

Sürprizi gören kullanıcılar Hulusi Kentmen'in neden doodle olduğu hakkında araştırmalar yapıyor. Hulusi Kentmen'in doodle olmasının sebebi ise herkesi şaşırttı.

Yeşilçam'ın efsane ismi doodle oldu! Hulusi Kentmen neden doodle oldu? Doodle ne demek? Hulusi Kentmen kimdir, nereli? Hulusi Kentmen filmler... - Resim : 3

HULUSİ KENTMEN KİMDİR

Seyircinin genellikle Tarık Akan'ın zengin babası rolüyle tanıdığı Hulusi Kentmen'in doodle olmasıyla birklikte hayatı merak ediliyor.

Hulusi Kentmen 20 Ocak 1912 tarihinde Bulgaristan'ın Tırnovo şehrinde dünyaya geldi. İzmit Körfezi'nde büyüyen usta sanatçı, Akçakoca İlkokulunun tiyatro salonunda ilk sanat denemelerini yaptı. Deniz Kuvvetlerinde astsubay olarak görev aldı. Astsubaylık görevi 1961 yılında sona erdi. Halkevleri'nde tiyatroya başladı. Burhan Tepsi tarafından keşfedildi.

Yeşilçam'ın sert fakat bir o kadar tatlı oyuncuları arasında yer alan Hulusi Kentmen'i çoğu filmlerde baba, komiser, bahçıvan, hâkim vb. rollerde gördük. Karakter oyuncusu olarak simgeleşti. Sinemada bıraktığı etkiyle halk arasında, babacan, tatlı-sert erkek karakterini ifade etmek üzere "Hulusi Kentmen gibi" deyişi yerleşti.

Birçok filminde, Kentmen'i, Kemal Ergüvenç, bazı filmlerinde ise Rıza Tüzün seslendirdi. Kentmen, 1942-1988 yılları arasında 500'e yakın filmde rol aldı. 1938'de Refika Kentmen'le evlendi. Volkan adlı bir oğlu ve daha sonra iki torunu oldu. Amatör olarak fotoğrafçılıkla da ilgilendi ve keman çaldı. 1980 yılında İzmir Fuarı'nda Akasyalar Gazinosu'nda Hülya Koçyiğit'in kadrosunda çıktı; keman çalıp parodiler yaptı.

Birçok izleyicinin gönlünde taht kuran usta oyuncu Hulusi Kentmen, 81 yaşında 20 Aralık 1993'te böbrek yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi.

Yeşilçam'ın efsane ismi doodle oldu! Hulusi Kentmen neden doodle oldu? Doodle ne demek? Hulusi Kentmen kimdir, nereli? Hulusi Kentmen filmler... - Resim : 2

DOODLE NE DEMEK?

Google 1 Kasım Salı 2022 tarihinde usta sinema oyuncusu ve tiyatro sanatçısı Hulusi Kentmen için özel Doodle hazırladı. Google.com.tr 'ye girerek Doodle'ı görebilirsiniz. Google Doodle, Google tarafından tatil, olaylar, başarılar ve insanları kutlamak için geçici bir süreliğine Google logosu üzerinde yapılan özel değişikliklerdir.

Hulusi Kentmen neden doodle oldu?

HULUSİ KENTMEN NEDEN DOODLE OLDU?

Birçok sebeple yapılan Google Doodle, bu seferde Hulusi Kentmen'in görüntüsüyle karşımıza çıktı. Hulusi Kentmen'in doodle olmasının sebebi henüz belli değil.

Genelde doğum ve ölüm yıldönümlerinde doodle paylaşan Google’ın hiçbir gerekçe sunmamadan Hulusi Kentmen'e yer vermesi dikkatleri çekti.

Yeşilçam'ın efsane ismi doodle oldu! Hulusi Kentmen neden doodle oldu? Doodle ne demek? Hulusi Kentmen kimdir, nereli? Hulusi Kentmen filmler... - Resim : 1

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN