Kandilde doğum günü kutlanır mı, caiz mi, günah mı?

Kandilde doğum günü kutlanır mı, caiz mi, günah mı?

Doğum günlerinin kandile gelmiş olmasından dolayı herkes aynı soruyu merak ediyor. Dinimizde kandilde doğum günü kutlanır mı? İşte yanıtı...

KANDİLDE DOĞUM GÜNÜ KUTLANIR MI? GÜNAHI VAR MI?

Dinimizde kandillerin önemi büyüktür. Ancak kandil günü doğanların en çok merak ettikleri soruların başında kandilde doğum günü kutlanıp kutlanmayacağı geliyor. Hemen hemen herkesin merak ettiği bu sorunun yanıtını merak edenler ekran başına….

Doğum günleri de kişiler için özel günlerden biridir. Ama oldu ki doğum gününüz ve kandiller çakıştı. Bu durumda dinimiz ne diyor. Bir sakıncası var mı? İslam dinine göre kandil günü doğum günü kutlanır mı diye merak edenler için işte yanıtı….

doğum günü

Dinimize göre doğum günü kutlamanın arkırılığı yok. Yani İslam dinine göre doğum günü kutlanabilir. Ancak burada küçük bir nokta var. Oda mum dikmemek yani hristiyan adetlerinden biri olan mum dikmek dinimize göre yanlış olduğundan dolayı doğum günü kutlarken mum dikmemek önemli. Özel günleri kutlamak dinimiz gereği günah değil ancak hristiyan geleneği olan ve hristiyanlar için ibadet olan durumları müslümanların yapmamasında ya da kaçınmasında yarar vardır.

DOĞUM GÜNÜ KUTLAYANLAR HARAM İŞLER Mİ?

En çok konuşulan konulardan biri doğum günlerinde mum üflemek caiz olup olmadığıdır. Doğum gününde pasta yapmanın bir sakıncası yok. Meşrubat içmenin de aynı şekilde bir sıkıntısı yoktur. Ancak mum üflemekten kaçınmak gerekir. İslam dininde her konu kurallar ile belirtilmiştir. Diğer dinlere imrenmeden kutlamalar yapılabilmektedir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN