03.07.2020  13:46
SON GÜNCELLEME: 
03.07.2020  13:52

Hendek için korkutan uyarı: Havada yüksek oranda kanserojen gaz olabilir

Hendek'teki havai fişek fabrikasındaki korkunç patlamanın ardından uzmanlardan da çok kritik uyarılar geldi. Havaya yayılan dumanla ilgili konuşan Dr. Alp Sirman 'Bu fabrikanın ilk patlaması değil. Patlama çok güçlü olmuş ve basınç her yerden hissedilmiş. Havada yüksek oranda zehirli kanserojen gaz ortaya çıkmış olabilir. Meteoroloji rüzgara göre uyarı yapmalı. Rüzgar yerleşim bölgesine doğru gelirse boşaltmak mantıklı olabilir' dedi.

+
-

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi, bölgeye çok sayıda sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Patlama sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyuldu. Korkunç gürültünün ardından vatandaşlar sokağa döküldü. Hendek Belediye Başkanı Babaoğlu "İçeride 150'ye yakın çalışan var" açıklaması yaptı. Son bilgileri paylaşan Sakarya Valisi Kaldırım da "Şu ana kadar 41 yaralıyı hastanelerimize intikal ettirdik, can kaybımız yok şükür" dedi.

"FABRİKA DENETİMSİZ, HER YIL PATLAMALAR YAŞANIYOR"

Korkunç patlamanın ardından uzmanlardan da çok kritik uyarılar geldi. Havaya yayılan dumanla ilgili konuşan Dr. Alp Sirman "Havada yüksek oranda zehirli kanserojen gaz olabilir. Meteoroloji, rüzgara göre uyarı yapmalı" dedi.

Fabrikanın denetimsiz olduğunu ve her yıl patlamalar yaşandığını belirten Sirman" Sanayi sitesinde bu kadar patlayıcı depolanmamalı"  diye konuştu.

Sirman, patlama sonucu ortaya çıkan renk ve pırıltı veren kimyasalların dumanı de ilgili de "Yakın yerleşim bölgelerinin boşaltılması gerekebilir. Havada yüksek oranda kanserojen gaz olabilir" uyarısı yaptı. 

"METEOROLOJİ RÜZGARA GÖRE UYARI YAPMALI"

Sirman şunları kaydetti: "Bu fabrikanın ilk patlaması değil. Patlama çok güçlü olmuş ve basınç her yerden hissedilmiş. Havada yüksek oranda zehirli kanserojen gaz ortaya çıkmış olabilir. Rüzgar güneybatıdan esiyor. Kuzeydoğudaki yerleşim yerleri uyarılmalı. Meteoroloji rüzgara göre uyarı yapmalı. Rüzgar yerleşim bölgesine doğru gelirse boşaltmak mantıklı olabilir."

 

DİĞER HABERLER
CHP'den 'İnce' hamle!
Ankara Emniyet Müdürlüğünde görev değişikliği
Hakkari'de 3 terörist etkisiz hale getirildi
Görünce bir daha dışarıya çıkmadım
Boğaziçi Üniversitesi online eğitim yapacak
Zil 21 Eylül'de çalacak
Okulların açılış tarihi değişti mi? Eğitim nasıl olacak?