İran'da koronavirüs sağlık çalışanlarını vurdu

İran'da koronavirüs sağlık çalışanlarını vurdu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının en fazla görüldüğü ülkelerden biri olan İran'da 60 bin hemşirenin virüse yakalandığı 100 hemşirenin ise hayatını kaybettiği ortay çıktı.

Dünya Çin merkezli koronavirüs ile mücadele ederken bu sürecin en zor kısmı sağlık çalışanlarına düşüyor. Salgının en yoğun olduğu İran'da sağlık çalışanları zor günler geçiriyor. Vakaların ülkede görülmeye başlamasından bu yana 60 bin hemşire koronavirüse yakalandı. 100 hemşire ise virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) göre, Hemşireler Birliği Başkanı Dr. Muhammed Mirzabeygi, düzenlediği basın toplantısında, "Ülke genelinde yaklaşık 145 bin hemşire bulunuyor. Bunlardan 60 bini Kovid-19'a yakalandı." dedi. 

Şu ana kadar söz konusu virüs nedeniyle 100 hemşirenin hayatını kaybettiğini aktaran Mirzabeygi, Kovid-19'a yakalanan hemşirelerden halihazırda 6 bininin karantinada olduğunu kaydetti.   

Çin'den dünyaya yayılan Kovid-19, İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum kentinde görülmüş, ardından ülkenin tamamına yayılmıştı.

İran'da dün itibarıyla virüs kaynaklı toplam can kaybı 52 bin 883, vaka sayısı da 1 milyon 131 bin 77 olarak açıklanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN